اندروید P‌ و جلوگیری از جاسوسی بدافزارها از طریق دوربین و میکروفون
محمد قربانی
نویسنده:محمد قربانی
ارسال شده در:02 اسفند 1396، 21:00

اندروید P‌ و جلوگیری از جاسوسی بدافزارها از طریق دوربین و میکروفون

قوانین جدید پروژه اُپن سورس اندورید (Android Open Source Project-AOSP) در اندروید P جلوی دسترسی اپ های پس زمینه را به دوربین و میکروفون می گیرد.
اندروید P که بروزرسانی جدید اندورید است ممکن است هنوز آماده انتشار نباشد ولی به دلیل ماهیت اپن سورس اندروید، اکنون می دانیم که قوانین جدیدی برای جلوگیری از سوء استفاده اپ های پس زمینه و دسترسی آن ها به دوربین و میکروفون ایجاد شده است.
کاربران اندرویدی در حال حاضر از فعالیت اپ های مضر و بدافزارهایی که در پس زمینه مشغول کار هستند و رفتارهای آن ها را زیر نظر دارند باخبر نخواهند شد. حال با قوانین جدید محدود کننده همه چیز بهتر خواهد شد و دیگر شاهد بدافزارهای همچون گوست کنترل (GhostCntrl) نخواهیم بود. بدافزار گوست کنترل قادر بود به صورت نامحسوس و در پس زمینه مکالمات شما را ضبط کرده یا با دوربین و بدون اطلاع کاربر عکس برداری کند.

اندروید P
پروژه اُپن سورس اندروید یا AOSP در تاریخ 19 ژانویه اعلام کرد که هر گونه اپی که در پس زمینه بخواهد دوربین شما را فعال کند به جای آن کد خطایی دریافت خواهد کرد.
تغییر اصلی اعمال شده به طور خاص شناسه های کاربری (UID) اپ ها را هدف قرار می دهد که شناسه منحصر به فردی است که اندروید برای هر اپ و در زمان نصب آن اپ ها صادر می کند. این شناسه های کاربری در صورتی که اپ مورد نظر روی گوشی یا تبلت شما نصب شده باقی بماند قابل تغییر نخواهد بود.


بنابراین زمانی که اندروید P را اجرا می کنید، سرویس دوربین قادر به تشخیص غیرفعال بودن یک شناسه کاربری خاص می شود. در چنین حالتی اندروید یک پیام خطا صادر کرده و دسترسی به دوربین را قطع خواهد کرد.
با اعمال محدودیت اندورید P بر سرویس دوربین، اپ های مضر قادر به شناسایی آن نخواهند بود. اگر این اپ ها هنوز بخواهند جاسوسی شما را بکنند باید سرویسی غیر از سرویس پس زمینه را اجرا کنند. این یعنی به دلیل قوانین اندروید P، اپ باید اعلانی را مبنی بر فعال بودنش صادر کند. بعلاوه، اپ باید در بالای اپ های دیگر ظاهر شود.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha