اینتل جزئیات نمونه اولیه کارت گرافیک مجزایش را منتشر کرد
محمد قربانی
نویسنده:محمد قربانی
ارسال شده در:02 اسفند 1396، 23:00

اینتل جزئیات نمونه اولیه کارت گرافیک مجزایش را منتشر کرد

زمانی که اینتل در ماه نوامبر 2017 اعلام کرد که راجا کوردوری یکی از توسعه دهندگان اصلی گروه تکنولوژی AMD Radeon و Vega را به استخدام خود درآورده است، کاملاً واضح بود که این کمپانی بزرگ قصد توسعه و تولید کارت‌های گرافیک مجزا را در سر می پروراند. از آن جایی که از زمان تولید i740 یعنی حدود دو دهه پیش تا به حال، گرافیک مجزایی توسط اینتل ساخته نشده باید نتیجه گرفت که این یک قرارداد بزرگ برای این کمپانی ساخت تراشه محسوب می شود. از قرار معلوم تا سه ماه دیگر شاهد پردازنده های گرافیکی مجزای اینتل خواهیم بود.

یک وب سایت ژاپنی به نام PCWatch تعدادی از نمودارهای اینتل را که در کنفرانس بین المللی مدارات خشک یا ISSCC در سان فرانسیسکو بررسی شده منتشر کرده است. این نمودارها نشان دهنده ساختار درونی نمونه اولیه پردازنده گرافیکی مجزایی هستند که اینتل مشغول کار بر روی آن است. هنوز هم کاملاً مشخص نیست که اینتل تاکنون چقدر در این زمینه پیشرفت داشته است ولی با نگاهی به نمودارها، برنامه های آینده این کمپانی تا حدودی عیان می شود.

اینتل

پردازنده گرافیکی اینتل مبتنی بر معماری گرافیکی نسل 9 است که به نام Gen 9 نیز شناخته می شوند. پردزانده های این نسل را نباید با معماری پردازنده مرکزی نسل 9 یا همان آیس لیک (Ice Lake) اشتباه گرفت؛ این دو پردازنده کاملاً متفاوت از یکدیگراند.

این پردازنده مجزا روی یک سیستم پردازشی 14 نانومتری ساخته شده و شامل 1.5 میلیارد ترانزیستور می شود. به عنوان مقایسه باید بدانید که پردازنده گرافیکی انویدیا GP102 که در GeForce GTX 1080 Ti وجود دارد روی یک سیستم پردازشی 16 نانومتری ساخته شده و دارای 12 میلیارد ترانزیستور است. GP108 انویدیا GT 1030 نیز دارای 1.8 میلیارد ترانزیستور است.

همه شواهد و قراین نشان دهنده یک پردازنده مجزا است که احتمالاً برای لپ تاپ ها و شاید سیستم هایی نظیر NUC به کار گرفته می شود. به هر حال این یک پردازنده گرافیکی با عملکرد خام و تنها یک نمونه اولیه است. سرعت این پردازنده چیزی حدود 50 مگاهرتز در 0.51 ولت تا 400 مگاهرتز در 1.2 ولت است. به نظر می رسد اینتل بیشتر بر کارایی این پردازنده متمرکز است تا عملکرد اولیه آن. سخت افزار نهایی ممکن است سرعتی به مراتب بیشتر داشته باشد. این پردزانده مجزا مطمئناً قادر به رقابت با کارت های گرافیکی مجزای AMD و Nvidia نخواهد بود. اگرچه هنوز مشخص نیست که آیا اینتل مشغول کار روی یک کارت گرافیک مناسب بازی است یا خیر.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha