گوشی هواوی Mate 10 Pro و راندن پورشه پانامرا؛ تشخیص موانع با هوش مصنوعی
محمد قربانی
نویسنده:محمد قربانی
ارسال شده در:03 اسفند 1396، 19:30

گوشی هواوی Mate 10 Pro و راندن پورشه پانامرا؛ تشخیص موانع با هوش مصنوعی

هواوی Mate 10 Pro را شاید بتوان یکی از بهترین گوشی های جدید تولید شده توسط برند چینی هواوی دانست. زمانی که حرف از آزمایش گوشی های هوشمند در میان باشد معمولاً تمرکزمان روی نتایج بنچمارک است تا ببینیم که سرعت گوشی در چه حدی است، گرافیک آن از چه قدرتی برخوردار است و چه بازی هایی را می توان روی یک گوشی هوشمند اجرا کرد. ولی شاید با ظهور هوش مصنوعی روی گوشی های هوشمند، این آزمایش ها کمی قدیمی شده باشند و باید گوشی ها را به گونه ای دیگر مورد آزمایش قرار داد. شاید همه شما بدانید که چیپ ست Kirin 970 اولین چیپ موبایل دنیا باشد که از هوش مصنوعی بهره می برد. بعلاوه، این چیپ کارش را با گوشی هواوی Mate 10 Pro آغاز کرده است که عملکرد قابل توجهی دارد. در حالی که بسیاری از کاربران این چیپ را با دیگر چیپ های سیستم روی تراشه (SoC) پیشرفته مقایسه می کنند و آن را بهتر از دیگر چیپ ست ها نمی دانند، هواوی مشغول کار روی پروژه هایی است که سعی در به کار بردن این پردازنده در حل مشکلات بزرگ‌تر دارد. دیروز وب سایت بریتانیای هواوی ویدئوی را از طریق کانال یوتیوبی خود منتشر کرد که نشان می داد از یک گوشی هواوی Mate 10 Pro برای راندن یک خودرو استفاده شده است.

Mate 10 Pro
ممکن است با خود فکر کنید این کار ساده‌ ای است و می توان گوشی را به سیستم رانندگی خودرو متصل کرد تا کنترل پدال ها را برای سرعت گرفتن و توقف خودرو در دست بگیرد. ولی اگر موانعی بر سر راه این خودرو قرار بگیرد چه؟ بعلاوه، کدام موانع را باید رد کرد و برای کدام موانع باید ترمز کرد. این جاست که Mate 10 Pro خودی نشان می دهد. این گوشی هوشمند با استفاده از واحد پردازنده عصبی خود قادر به تشخیص حیوانات خانگی و دیگر موانع زنده و زیر نگرفتن آن هاست.

چیپ Kirin 970 از پیشرفته ترین پردازنده 10 نانومتری TSMC استفاده می کند که دارای بیش از 5.5 میلیارد ترانزیستور است. هواوی از این معماری ناهمگن و کم مصرف استفاده کرده تا قدرت هوش مصنوعی خود را بهبود بخشد. این چیپ یک معماری اختصاصی هواوی به نام HiAI بوده و دارای اولین واحد پردازش شبکه عصبی یا NPU است. با استفاده از این تراشه، سرعت تشخیص تصاویر به min/2005 می رسد. این بالاترین عدد به دست آمده در این زمینه است. این قابلیت برای راندن خودرو و تشخیص موانع زنده مانند حیوانات خانگی در هنگام رانندگی مورد استفاده قرار گرفته شده است. همان طور که در ویدئو می بینید پورشه پانامرا و هواوی Mate 10 Pro که کنترل خودرو را در دست دارد قادر به تشخیص یک سگ و جلوگیری از تصادف با آن است.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha