نحوه تست رم کامپیوتر با استفاده از ابزار Windows Memory Diagnostic
نویسنده:ندیم نجم آبادی
ارسال شده در:07 اسفند 1396، 00:30

نحوه تست رم کامپیوتر با استفاده از ابزار Windows Memory Diagnostic

برخی از مشکلاتی که در هنگام روشن کردن یا استفاده از کامپیوتر خود با آن مواجه می‌شوید به رم (RAM) دستگاه ارتباط دارد. اما خوشبختانه برای ریشه‌یابی این نوع مشکلات، اغلب نیازی به نصب نرم‌افزارهای اضافه نیست و می‌توان با ابزارهای موجود در ویندوز نسبت به تست رم اقدام کرد. یکی از ابزارهای موثر ویندوز برای بررسی مشکلات احتمالی رم Windows Memory Diagnostic نام دارد که برای بهره‌بردن از آن می‌بایست مراحل زیر طی گردد:

Windows Memory Diagnostic

گام اول: ابتدا منوی استارت را گشوده و پس از تایپ عبارت Windows Memory Diagnostic در نوار جستجو، کلید Enter را فشار دهید. ضمناً راه جایگزین، فشردن همزمان کلیدهای ویندوز و R برای اجرای Run و سپس تایپ دستور mdsched.exe و فشردن کلید Enter است.

گام دوم: با انجام مرحله‌ی فوق پنجره‌ی مورد نظر باز می‌شود. در این هنگام باید گزینه (Restart now and check for problems (recommended را انتخاب کنید تا سیستم ری‌استارت شده و با ظهور مجدد ابزار Windows Memory Diagnostic روی نمایشگر، پروسه‌ی تست رم آغاز گردد. توجه داشته باشید در طی این پروسه که احتمالاً چندین دقیقه به طول خواهد انجامید امکان استفاده از کامپیوتر را نخواهید داشت و باید آن را به حال خود رها کنید.

Windows Memory Diagnostic

البته در همین حال اطلاعاتی روی صفحه به نمایش درمی‌آید که از این طریق می‌توانید روند پروسه‌ی تست را تحت نظر داشته باشید. همچنین در صورت شناسایی هرگونه مشکلی در رم کامپیوتر، Status ویندوز نیز با نمایش پیغام مرتبط شما را از وجود آن آگاه خواهد کرد.

هنگامی که فرایند تجزیه و تحلیل به پایان رسید، سیستم بار دیگر به صورت خودکار ری‌استارت شده و پس از بالا آمدن ویندوز نتیجه‌ی تست صورت گرفته به صورت تفصیلی روی نمایشگر ظاهر خواهد شد. چنانچه نتیجه‌ی کار به صورت اتوماتیک به نمایش درنیامد می‌بایست اقدام به باز کردن  Event Viewer ویندوز نمایید و با مراجعه به Windows Logs، روی System کلیک کنید. در ادامه در پنل Find عبارت MemoryDiagnostic را جستجو کرده تا به نتایج تست مورد نظر دسترسی پیدا نمایید.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha
مهدی 11 بهمن 1398، 15:06

سلام من چطوری میتونم بفهمم که نوع رم من ddrچنداست؟منتظر جواب شما هستم