نکاتی که باید پیش از خرید ماوس کامپیوتر بدانید
امیر حیدری باطنی
نویسنده:امیر حیدری باطنی
ارسال شده در:13 اسفند 1396، 21:30

نکاتی که باید پیش از خرید ماوس کامپیوتر بدانید

استفاده از ماوس کامپیوتر درست مانند به کارگیری گوشی های مخصوص آیپاد است، کار را راه می اندازد، اما بسیار بهتر می توانید از آن استفاده کنید. از آنجا که ماوس عموما وسیله ای است که در کامپیوتر مورد استفاده قرار می گیرد، ارزشش را دارد که برای انتخاب مناسب و خرید آن کمی بیشتر وقت بگذارید و به تحقیق بپردازید.

ماوس کامپیوتر بی سیم یا سیم دار؟

این که یک ماوس بی سیم تهیه کنیم یا سیم دار، واقعا یک تصمیم کاملاً شخصی است. با ماوس های بی سیم دیگر نگرانی گره خوردن سیم ماوس با سیم های دیگر اطراف کامپیوتر را ندارید، اما ممکن است در زمانی که به کامپیوتر نیاز شدیدی دارید، به ناگاه، باتری ماوس تمام شود.

ماوس کامپیوتر

بعضی از ماوس ها دارای سوکت های مخصوص شارژ هستند و به همین خاطر نگرانی بابت خرید باتری های AAA ندارید، هرچند که باز هم لازم است یادتان باشد تا ماوس را به شارژر وصل کنید. برخی از مدل ها دارای کلید روشن و خاموش هستند تا در مصرف باتری صرفه جویی شود، البته درست مانند باتری ها، این ویژگی تنها زمانی به درد می خورد که کاربر یادش بماند بعد از اتمام کارش کلید خاموش ماوس را بزند.

هنگامی که از مدل های بی سیم یاد می کنیم، برخی از این مدل ها دارای گیرنده نانو هستند که روی پورت USB قرار می گیرد. مدل های دیگر دارای گیرنده بی سیم بزرگ تر هستند که چند سانتی متر از پورت بیرون می زند. همان طور که می توانید حدس بزنید، گیرنده های نانو قیمت بالاتری دارند، اما اگر دائم در سفر هستید، احتمالاً بهترین خرید برای شما به شمار می رود. با یک ماوس سیم دار، شما دیگر نگرانی تمام شدن باتری یا گیرنده ها را ندارید، چرا که برق خود را از USB (یا PS2) می گیرد. اما در عین حال، نقطه ضعف این نوع ماوس ها آن است که کاملاً باید متصل به کامپیوتر باشید و تنها به اندازه سیم ماوس می توانید از کامپیوتر فاصله بگیرید.

ماوس کامپیوتر

ماوس کامپیوتر لیزری یا اپتیکال؟

ماوس ها با استفاده از ردیابی نقطه در اینچ (یا dpi) کار می کنند. یک ماوس اپتیکال می تواند بین 400 تا 800 dpi را ردیابی کند، در حالی که مدل های لیزری تا بیش از 2000 dpi را ردیابی می نمایند. البته، اجازه ندهید که اعداد dpi شما را فریب دهد. برای استفاده های هر روزه احتمالاً به این میزان ردیابی نیاز ندارید و یک ماوس اپتیکال احتمالاً برای کاربری روزانه شما مناسب خواهد بود. (برخی از کاربران حتی دقت بالا را آزاردهنده می دانند) اما طرفداران بازی و طراحان گرافیک اغلب از این میزان حساسیت بیشتر استقبال می نمایند.

ارگونومی

احتمالاً مهم ترین جنبه در کاربری کامپیوتر راحتی استفاده از آن است و وقتی صحبت از ماوس کامپیوتر می شود، راحتی مهم ترین اصل است. ویژگی های ارگونومی در ماوس ها اهمیت زیادی دارد، چرا که از فشارهای اضافی به دست جلوگیری می کند. اما، ارگونومی تنها مؤلفه مهم نیست و اگر تولیدکننده ای ادعا کند که محصولش دارای ویژگی های ارگونومی است، لزوماً آن مدل به گزینه ای مناسب تبدیل نمی شود.

متأسفانه، تنها راه برای درک راحت بودن یک ماوس، کاربری طولانی مدت آن است و بسیاری از ماوس ها در فروشگاه ها به صورت پلمب و بسته بندی هستند. همچون دیگر تجهیزات جانبی کامپیوتر، در مورد ماوس هم خوب تحقیق کنید و بعد اقدام به خرید نمایید. اگر ماوس را برای مدت زمان زیادی به کار نمی گیرید، می توانید جنبه های زیبایی شناسی را در اولویت اول انتخاب خود قرار دهید. اما طراحان گرافیک، طرفداران بازی های کامپیوتری و کاربران طولانی مدت باید به دنبال راحتی باشند و نه فقط زیبایی.

ماوس کامپیوتر

اندازه کامل یا مسافرتی؟

این نوع دسته بندی دقیقاً به همان شکلی است که به نظر می رسد. اگرچه هیچ اندازه استانداردی میان تولیدکنندگان مختلف وجود ندارد، اما بسیاری از ماوس ها دارای دو نوع سایز هستند: کامل و یا مسافرتی. حتی اگر هیچ وقت قصد ندارید که ماوس را از خانه خارج کنید، ماوس های مسافرتی می تواند برای افرادی که دست کوچک تری دارند، مناسب تر باشد. به همین ترتیب، کسی که همیشه در جاده و فضای بیرون است، ممکن است به دنبال یک ماوس با اندازه کامل باشد، چرا که مدلی که به خوبی در دست جای نگیرد، ممکن است باعث ناراحتی شود.

ماوس کامپیوتر

دکمه های قابل برنامه دهی

همه در مورد دکمه های کلیک راست و کلیک چپ اطلاعات دارند، همچنین در مورد چرخ اسکرول در وسط ماوس. اما بسیاری از ماوس ها دارای دکمه های اضافی هستند که معمولاً در کنار این وسیله قرار می گیرد. برای این دکمه ها می توان برنامه تعریف کرد تا عملکردهای خاصی را انجام دهند، مثل دکمه بازگشت در مرورگر اینترنت. اگر به صورت مداوم با برنامه های مشابهی کار می کنید، این امر می تواند بسیار به شما کمک کند و تنظیم کردن آنها بسیار ساده است.

692x415 (1000x600)
177.90 KB
اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha