19 میلیاردر دنیا که از فرش به عرش رسیدند
امیر حیدری باطنی
نویسنده:امیر حیدری باطنی
ارسال شده در:21 اسفند 1396، 18:00

19 میلیاردر دنیا که از فرش به عرش رسیدند

شاید فکر کنید که همه افراد میلیاردر و ثروتمندان دنیا از ابتدا در پر قو بزرگ شده اند. اما در واقع این طور نیست و برخی از آنها از صفر شروع کرده اند. شاید عبارت از فرش به عرش رسیدن در ظاهر تکراری به نظر برسد، اما در واقعیت این مسئله در مورد بسیاری از میلیاردرها صدق می کند. این افراد توانسته اند در میان سختی ها و مشکلات بسیار زیاد در زندگی سربلند بیرون بیایند و به عبارت از فرش به عرش رسیدن واقعیت ببخشند. در این مقاله به 19 میلیاردر اشاره می کنیم که در ابتدا فقیر بوده اند.

میلیاردر

گی لالیبرته

گی لالیبرته در سیرک آتش می بلعید.

ثروت خالص: 1.19 میلیارد دلار

در اوایل، آقای لالیبرته در یک سیرک به بلعیدن آتش می پرداخت. این بازیگر سیرک متولد کانادا در ابتدای کارش در سیرک آکاردئون می نواخت، با پاهای چوبی بلند راه می رفت و آتش می بلعید. بعدها، این فرصت را پیدا کرد که از کبک به لوس آنجلس برود و در این مسیر او بلیت برگشت نخریده بود. این بازیگر بعدها به لاس وگاس رفت و سیرک دوسوله را بنا نهاد. او در حال حاضر مدیرعامل این سیرک است.

میلیاردر

کنی تروت

مؤسس Excel Communications با فروش بیمه عمر خود به دانشگاه رفت.

ثروت خالص: 1.41 میلیارد دلار

پدر تروت يک گارسون ساده بود و او با فروش بيمه عمر و پس انداز توانست راهي دانشگاه الينويز شود. او در سال 1988 کمپاني Excel Communicitons را تاسيس کرد که درآمد هنگفتي براي او به همراه داشت و او را تبديل به يک ميلياردر کرد. در سال 98 شرکت خود را در معامله ای 3.5 میلیاردی با Teleglobe ادغام کرد. کني تروت امروز ديگر بازنشسته شده و وقت خود را به عنوان یک میلیاردر صرف مسابقات اسب دواني مي‌کند.

میلیاردر

موهد آلتراد

رئیس باشگاه راگبی مون پولیه و کارآفرین نمونه سال هنگامی که به فرانسه مهاجرت کرد، حتی پول یک وعده غذا را نیز نداشت

ثروت خالص: 2.7 میلیارد دلار

مادر موهد آلتراد در یک قبیله عشایری در سوریه زندگی می کرد و هنگامی که موهد کوچک بود جان سپرد. آلتراد توسط مادربزرگش بزرگ شد. او به آلتراد اجازه نداد در رقه به مدرسه برود. این شهر بعدها به کنترل داعش درآمد. آلتراد در هر صورت توانست مدرسه را بگذراند و هنگامی که برای رفتن به دانشگاه به فرانسه مهاجرت کرد، اصلاً فرانسوی بلد نبود و پول یک وعده غذا در روز را داشت. با این وجود او توانست دکترایش را در رشته  علوم کامپیوتر دریافت کند و در چند شرکت برتر فرانسوی مشغول به کار شود. او بعدها یک شرکت سازنده داربست در حال ورشکستگی را خریداری کرد آن را تبدیل به بزرگ ترین تولیدکننده داربست و دستگاه های مخلوط کن سیمان تبدیل کرد. او پیش از این به عنوان کارآفرین نمونه سال در فرانسه و همین طور دنیا انتخاب شده بود.

میلیاردر

اوپرا وینفری

وینفری که در فقر بزرگ شد، بعدها به اولین کمدین و اجراکننده تلویزیونی آفریقایی در آمریکا تبدیل شد.

ثروت خالص: 2.7 میلیارد دلار

وینفری در یک خانواده فقیر در می سی سی پی به دنیا آمد، اما این امر نتوانست او را متوقف کند و وی با تلاش فراوان توانست بورسیه دانشگاه دولتی تنسی را دریافت کرد و به اولین مجری و اجراکننده آفریقایی تلویزیون آمریکا تبدیل شد، در حالی که تنها 19 سال داشت. در سال 1983، وینفری برای کار به شیکاگو رفت تا در یک برنامه گفتگومحور شرکت کند. این برنامه بعدها به نمایش اپراوینفری معروف شد.

میلیاردر

هاوارد شولتز

رئیس کمپانی استارباکس در یک مجتمع مسکونی مخصوص فقرا بزرگ شد

ثروت خالص: 2.9 میلیارد دلار

آقای شولتز در مصاحبه ای گفته: «من در خانواده ای بزرگ شدم که زیر خط فقر بود. می دانستم آدم هایی که بالاتر از خط فقر زندگی می کنند، منابع و پول بیشتری دارند و خانواده های خوشحالی هستند. به دلایلی دوست داشتم از این خط بالاتر بروم و به چیزی دست یابم که می گفتند غیرممکن است. شاید الان کت و شلوار شیک بپوشم و کراوات بزنم، اما می دانم از کجا آمده ام و زندگی ام قبلاً چگونه بوده است.» آقای شولتز بعدها توانست بورسیه فوتبال دانشگاه میشیگان را دریافت کند و بعد از فارغ التحصیلی در کمپانی Xerox مشغول به کار شد. کمی بعدتر، او یک کافی شاپ را تأسیس کرد که نامش را استارباکس گذاشته بود. این کافی شاپ بعدها به یک زنجیره و شصت کافی شاپ تبدیل شد. آقای شولتز در سال 1987 مدیرعامل این مجموعه شد و حالا تعداد کافی شاپ های استارباکس را به 16 هزار تا رسانده و تبدیل به یک میلیاردر شده است.

میلیاردر

دو وان چانگ

مؤسس کمپانی Forever 21 وقتی به آمریکا مهاجرت کرد، در ابتدا به عنوان سرایدار، پادوی پمپ بنزین و همین طور در یک کافی شاپ کار می کرد.

ثروت خالص: 3.1 میلیارد دلار

دو وان چانگ و همسرش جین سوک که مدیران کمپانی Forever 21 هستند، همیشه این روزگار مرفه را نداشته اند. بعد از اینکه در سال 1981 آنها از کره جنوبی به آمریکا مهاجرت کردند، دو وان باید سه جا کار می کرد تا بتواند از عهده مخارج زندگی خود و همسرش بر بیاید. آنها اولین فروشگاه لباس خود را در سال 1984 تاسیس کردند. Forever 21 حالا تبدیل به فروشگاهی با 480 شعبه در سراسر دنیا تبدیل شده و در سال حدود 3 میلیارد دلار فروش دارد.

میلیاردر

کن لانگون

والدین کن لانگون لوله کش و کارگر کافه تریا بودند.

ثروت خالص: 3.3 میلیارد دلار

کن لانگون برای اینکه هزینه های دانشگاه خود را در بیاورد شغل های عجیب و غریبی داشت و خانواده اش نیز خانه شان را گرو گذاشته بودند. در سال 1968، لانگون با راس پروت کار کرد و شرکت Electronic Data Systems را سهامی عام کرد (این شرکت بعدها توسط HP خریداری شد). دو سال بعد، او با برنارد مارکوس شریک شد و Home Depot را راه اندازی کرد که آن هم در سال 1981 سهامی عام شد.

میلیاردر

ژان پل دجوریا

نقش اول امپراتوری شامپوی سر و مدیر شرکت Patron Tequila در یک پانسیون و یا خودرویش زندگی می کرد

ثروت خالص: 3.4 میلیارد دلار

پیش از ده سالگی، دجوریا کارش فروش کارت پستال کریسمس و روزنامه بود تا بتواند به خانواده اش کمک کند. در نهایت او به یک پانسیون فرستاده شد و همچنین مدتی را نیز در یک گروه گانگستری سپری کرد و بعدها به ارتش ملحق شد. چندی بعد، او با یک وام 700 دلاری شرکت John Paul Mitchell Systems را تاسیس کرد و همزمان که در خودرویش زندگی می کرد، به صورت خانه به خانه شامپو می فروخت. او بعدها شرکت Patron Tequila را تاسیس کرد و حالا که میلیاردر شده در صنایع دیگر سرمایه گذاری می کند.

میلیاردر

رالف لورن

وی در ابتدا منشی شرکت Brooks Brothers بود و رویایش کراوات بود

ثروت خالص: 6.3 میلیارد دلار

لورن در برونکس نیویورک از مدرسه فارغ التحصیل شد، اما بعدها دانشگاه را رها کرد تا به ارتش بپیوندد. هنگامی که در شرکت Brooks Brothers منشی بود، همیشه از خودش سوال می کرد که آیا روزی می شود مردها طراحی جدیدتر کراوات را داشته باشند. در سال 1967 او تصمیم گرفت به رویایش جامه عمل بپوشاند و حدود 500 هزار دلار کراوات فروخت. سال بعد، او شرکت Polo را تاسیس کرد.

میلیاردر

شاهد خان

او در دوره ای از زندگی در رستوران ها در ازای 1.20 دلار ظرف می شست.

ثروت خالص: 7.2 میلیارد دلار

شاهدخان در حال حاضر یکی از ثروتمندترین افراد دنیا است، اما هنگامی که از پاکستان به ایالات متحده رفت، در یک رستوران به ظرفشویی می پرداخت و در عین حال در دانشگاه ایلینویز تحصیل می کرد. شاهد خان حالا مالک شرکت Flex-N-Gate، یکی از بزرگ ترین شرکت های خصوصی در ایالات متحده، شرکت Jacksonville Jaguars و باشگاه فوتبال فولام است.

میلیاردر

جورج سوروس

بازرگان افسانه ای از اشغال لهستان توسط نازی ها جان سالم به در برد و به عنوان یک دانشجوی فقیر به لندن رفت.

ثروت خالص: 8 میلیارد دلار

در دوران نوجوانی، سوروس فرزندخانه یکی از کارمندان وزارت کشاورزی لهستان شد تا بتواند از اشغال لهستان توسط نازی ها جان سالم به در ببرد. در سال 1947، سوروس از این کشور فرار کرد تا با بستگان خود در لندن زندگی کند. بعدها با کار کردن به عنوان پیشخدمت و یا سوزنبان به تحصیل در رشته فلسفه در دانشگاه اقتصاد لندن پرداخت. بعد از فارغ التحصیلی سوروس در یک فروشگاه فروش سوغاتی به کار پرداخت و کمی بعد، به عنوان یک بانکدار در نیویورک مشغول به کار شد. در سال 1992، او با شرط بندی بر روی پوند انگلیس توانست میلیاردها دلار برنده و تبدیل به میلیاردر شود

میلیاردر

جان کوم

مؤسس واتس آپ

ثروت خالص: 9.2 میلیارد دلار

کوم در کیف اوکراین متولد شد. در سن 16 سالگی، او همراه با مادرش به کالیفرنیا مهاجرت کرد و در آنجا دولت به آنها خانه ای اجاره داد. برای گذران زندگی، او در یک فروشگاه زمین را جارو می زد. کوم به دنبال یادگیری علوم کامپیوتر رفت. در سال 2009، او واتس اپ، بزرگ ترین سرویس پیام رسان موبایل را تاسیس کرد که بعدها در سال 2014، به ارزش 22 میلیارد دلار توسط فیس بوک خریداری شد.

میلیاردر

رومن آبراموویچ

تاجر روس و مالک باشگاه فوتبال چلسی در فقر کامل به دنیا آمد و در دو سالگی یتیم شد.

آبراموویچ در جنوب روسیه و در خانواده ای فقیر به دنیا آمد. بعد از دو سالگی یتیم شد و توسط خانواده عمویش در منطقه ای در شمال روسیه بزرگ شد. در سال 1987، زمانی که در مؤسسه حمل و نقل مسکو دانشجو بود، یک شرکت کوچک تولید اسباب بازی پلاستیکی را تاسیس کرد که بعدها بدین وسیله توانست وارد بازار نفت و گاز شود و برای خودش اسم و رسمی پیدا کند. بعدها، به عنوان مدیر Sibneft کار ادغام این شرکت را پیش برد که در نهایت به چهارمین شرکت نفت و گاز دنیا تبدیل شد. این شرکت در سال 2005 با ارزشی بالغ بر 13 میلیارد دلار، به شرکت نفت و گاز گازپروم فروخته شد. او در سال 2003 باشگاه فوتبال چلسی را خریداری کرد و در حال حاضر مالک بزرگ ترین قایق تفریحی دنیا است که در سال 2010 برای او 400 میلیون دلار آب خورده بود.

میلیاردر

لاکشمی میتال

این سرمایه دار میلیاردر در حوزه فولاد در خانواده ای فقیر در هندوستان بزرگ شد

ثروت خالص: 18.5 میلیارد دلار

مدیرعامل و عضو هیئت مدیره ArcelorMittal در سال 1950 در یک خانواده فقیر در یکی از شهرهای ایالت راجستان هندوستان به دنیا آمد. او سنگ بنای اولیه شرکت خود را با جمع کردن پس انداز خود به مدت دو دهه از طریق کار در بخش فولاد به دست آورد. امروز شرکت Mittal بزرگ ترین شرکت تولیدکننده فولاد دنیا است و او نیز مولتی میلیاردر است.

میلیاردر

لئوناردو دل وچیو

او در کودکی در یک یتیم خانه بزرگ شد و بعدها در یک کارخانه کار کرد و حتی بخشی از یک انگشت خود را حین کار کردن از دست داد.

ثروت خالص: 22.9 میلیارد دلار

دل وچیو یکی از پنج فرزند زنی بود که عاقبت به یتیم خانه فرستاده شد، چرا که مادر بیوه اش توان مالی لازم را برای نگهداری او نداشت. بعدها در یک کارخانه تولید قالب قطعات خودرو و فرین عینک مشغول به کار شد. در سن 23 سالگی، دل وچیو فروشگاه تولید قالب خود را افتتاح کرد و بعدها به بزرگ ترین سازنده عینک دودی و عینک طبی با برندهای Ray-Ban و Oakley تبدیل شد و حالا یک میلیاردر است.

میلیاردر

فرانسوا پینو

تاجر کالاهای تجملی در سال 1974 به خاطر فقیر بودن با یکی از هم کلاسی هایش دعوا کرد و به همین دلیل ترک تحصیل کرد.

ثروت خالص: 28.5 میلیارد دلار

آقای پینو در حال حاضر مدیر شرکت Kering در حوزه تولید پوشاک است، اما زمانی او مجبور شد که به خاطر دعوا و قلدری یکی از همکلاسی هایش بر سر اینکه او فقیر بود، ترک تحصیل کند. به عنوان تاجر، آقای پینو برای این تاکتیک خود معروف است که هنگام رکود بازار، شرکت های کوچک تر را می خرد. او در نهایت شرکت PPR را تاسیس کرد که بعدها به عنوان Kering شناخته شد. این شرکت برندهای بزرگی در حوزه پوشاک از جمله Gucci، Stella McCartney، Alexander McQueen و Yves Saint Laurent را در اختیار دارد. امروز، او به عنوان یک میلیاردر مالک کریستی است که بزرگ ترین کسب و کار مربوط به حراج کارهای هنری در دنیا است.

میلیاردر

لی کا شینگ

این کارگزار بزرگ بعد از مرگ پدرش مجبور بود ترک تحصیل کند تا کمک خرج خانواده اش شود

ثروت خالص: 35 میلیارد دلار

کاشینگ در دهه 1940 از چین به هنگ کنگ رفت، اما وقتی 15 سال داشت، پدرش درگذشت و او مجبور شد نان آور خانواده اش شود. در سال 1950، او شرکت خود را تحت عنوان Cheung Kong تاسیس کرد که در ابتدا به تولید ظرف های پلاستیکی می پرداخت و بعدها به کسب و کار ملک تغییر کرد.

میلیاردر

شلدون آدلسون

آدلسون در کودکی در یک خانه کوچک روی زمین می خوابید و بعدها دانشگاه را رها کرده بود

ثروت خالص: 41 میلیارد دلار

آدلسون فرزند یک راننده تاکسی بود که در ایالت ماساچوست بزرگ شد و در سن 12 سالگی به فروش روزنامه می پرداخت. بعد از ترک تحصیل از دانشگاه نیویورک، آدلسون نوعی دستگاه مخصوص فروش تبلیغات روزنامه ای ساخت و بدین ترتیب به شرکت کوچک تر کمک می کرد تا در میان عموم مردم اسم و رسمی پیدا کنند. او همچنین از نمایشگاه های مختلف میزبانی می کرد. آقای آدلسون در رکود بزرگ تقریباً تمام سرمایه خود را از دست داد، اما چند سال بعد، بسیاری از آن را دوباره به دست آورد. او در حال حاضر یکی از بزرگ ترین شرکت های دنیا را دارد.

میلیاردر

لری الیسون

مدیر اوراکل بعد از اینکه مادر وی که او را به فرزندی قبول کرده بود، درگذشت، دانشگاه را رها کرده و تا هشت سال کارهای عجیب و غریبی می کرد.

ثروت خالص: 64.1 میلیارد دلار

او در نیویورک با مادرش تنها زندگی می کرد و بعد از مرگ او توسط عمویش در شیکاگو بزرگ شد. بعد از اینکه زن عمویش درگذشت، دانشکده را رها کرد و به مدت هشت سال  در کالیفرنیا به کارهای مختلف و عجیب و غریبی پرداخت. او در سال 1977 شرکت توسعه نرم افزاری اوراکل را بنا نهاد که در حال حاضر یکی از بزرگ ترین شرکت های حوزه فناوری در دنیا به شمار می رود. او هم اکنون مدیر ارشد فناوری، عضو هیئت مدیره و مدیر اجرایی اوراکل است و برای خودش میلیاردر به حساب می آید.

برای آگاهی از آخرین مقالات مجله پلازا در کانال تلگرام ما عضو شوید t.me/plazamag عضویت در کانال تلگرام
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha