سوء استفاده از 50 میلیون حساب کاربری فیس بوک در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا
محمد قربانی
نویسنده:محمد قربانی
ارسال شده در:27 اسفند 1396، 12:00

سوء استفاده از 50 میلیون حساب کاربری فیس بوک در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

فیس بوک اخیراً شرکتی تحلیلی به نام لابراتوار ارتباطات استراتژیک (Strategic Communication Laboratories) و زیرشاخه سیاسی اش به نام کمبریج انلتیکا (Cambridge Analytica) را به دلیل عدم پیروی از قوانین فیس بوک پیرامون استفاده از داده های شخصی کاربران توقیف کرد. در حالی که برخی از گزارش ها حاکی از آن است که این اقدام در نتیجه افشای اخبار صورت گرفته، فیس بوک این ادعا را رد کرده است. پل گروال مشاور عمومی این شبکه اجتماعی در بیانیه ای اظهار داشت که گزارش های پیرامون افشای اطلاعات کاملاً اشتباه هستند.
کمبریج انلتیکا که بیشتر به خاطر همکاری اش با کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ شناخته می شود، اطلاعات را از دکتر الکساندر کوگان کسب کرده که اپلیکیشنی به نام thisisyourdigitallife را توسعه داده است. این اپ از ابتدا خود را به عنوان اپی برای تست شخصیتی معرفی کرده و توسط حدود 270000 نفر دانلود شده است. با دانلود کردن این اپ، کاربران اجازه می دادند تا توسعه دهندگان این اپ به اطلاعاتی پیرامون شهر محل زندگی، محتوای مورد علاقه شان در فیس بوک، و دیگر اطلاعات عمومی دست یابند.
در حالی که کوگان این اطلاعات را به صورت قانونی و مطابق با قوانین فیس بوک کسب کرده، وی این قوانین را با به اشتراک گذاشتن اطلاعات با شرکت سوم شخص کمبریج انلتیکا شکسته است.

فیسبوک

گروال در این مورد نوشته است: «کوگان با اشتراک اطلاعات با شرکت های سوم شخص شامل کمبریج انلتیکا و افرادی مانند کریستوفر وایلی از شرکت یونویا تکنولوژی (Eunoia Technologies) سیاست های پلتفرم ما را زیر پا گذاشته است. در سال 2015 زمانی که از این قانون شکنی باخبر شدیم، اپ مورد نظر را از فیس بوک حذف کرده و مجوز کوگان و همه شرکت هایی که داده ها را با آن ها به اشتراک گذاشته بود منحل کردیم تا اطلاعات مورد نظر حذف شوند. کمبریج انلتیکا، کوگان و وایلی همگی به ما تعهد دادند که اطلاعات مورد نظر حذف شده‌اند».


فیس بوک هفته گذشته گزارش هایی را دریافت کرد مبنی بر آن که همه داده ها حذف شده اند. این شبکه اجتماعی هنوز این ادعاها را تأیید نکرده ولی فعالیت هر سه طرف درگیر در این قضایا را به حالت تعلیق در آورده تا اتهامات آن ها مورد بررسی قرار گیرد. این شبکه اجتماعی تنها سازمانی نیست که در حال بررسی اقدامات کمبریج انلتیکا است. طبق گزارش گاردین (Guardian) کمیسیون انتخاباتی بریتانیا نیز این سازمان را در مورد رأی گیری برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مورد بازرسی قرار داده است.

برای آگاهی از آخرین مقالات مجله پلازا در کانال تلگرام ما عضو شوید t.me/plazamag عضویت در کانال تلگرام
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha