کالیفرنیا به دنبال آزمایش خودروهای خودران همراه با مسافر
امیر حیدری باطنی
نویسنده:امیر حیدری باطنی
ارسال شده در:19 فروردین 1397، 13:00

کالیفرنیا به دنبال آزمایش خودروهای خودران همراه با مسافر

کمتر از یک ماه پس از تصادف مرگبار اوبر در آریزونای آمریکا، قانونگذاران کالیفرنیا مجوز آزمایش خودروهای خودران دارای مسافر را صادر کردند. حالا قانونگزاران کالیفرنیا دیگر به خودروهای خودران اجازه می دهند که مسافر هم حمل کنند، حتی بدون اینکه یک راننده پشتیبان در خودرو حاضر باشد.

کمیسیون خدمات عمومی ایالت کالیفرنیا روز جمعه قانونی را مصوب کردند که طی آن اجازه عبور آزمایشی خودروهای خودروان همراه با مسافر صادر شد. در یک نمونه از این آزمایش قرار است خودرو بدون راننده آزمایش شود و در نمونه ای دیگر همراه با راننده پشتیبان.

این پیشنهاد یک ماه پس از آنی مطرح می شود که سازمان حمل و نقل خودرویی کالیفرنیا اعلام کرد که ثبت نام برای آزمایش خودروهای خودران جهت آزمایش در جاده های عمومی را آغاز کرده است. قوانین کمیسیون خدمات عمومی شرکت ها را ملزم به رعایت قوانین می کند و در عین حال، سازمان حمل و نقل خودرویی رانندگی ایمن این نوع خودروها را قانونی کرده است.

خودروهای بدون راننده

هر دوی این موارد، نشان از حرکت به سمت و سوی خودروهای خودران است، در حالی که اتفاقی بد برای این فناوری نوظهور رخ داده است. در ماه مارچ، یک خودروی بدون راننده که توسط اوبر مورد استفاده قرار می گرفت در آریزونای آمریکا یک عابر را زیر گرفت و به کشتن داد، با وجودی که یک راننده پشتیبان نیز در خودرو و پشت فرمان حضور داشت. این امر باعث توقف استفاده آزمایشی این خودروها در آنجا شد، اما در جایی دیگر علی رغم نگرانی ها، این آزمایش با سرعت در حال پیشروی است.

اوبر اعلام کرده که بعد از این رویداد، آزمایش خودروهای خودران را در کالیفرنیا و همین طور ایالت های دیگر متوقف می کند و دیگر قصد ندارد که مجوز خود را که در پایان ماه مارچ بود، تمدید نماید. برای ایمن سازی راندن این نوع خودروها، قانونگزاران سازمان حمل و نقل خودرویی کالیفرنیا می گویند که متقاضیان باید شرایطی را رعایت کنند، از جمله داشتن تجهیزات ارتباط دو سویه و حفظ امنیت برای جلوگیری از حملات سایبری و علاوه بر اینها، خودرو نباید خارج از محدوده های خاص و شرایط ویژه به صورت خودران حرکت نماید.

این مجوز قانونی کمیسیون خدمات عمومی کالیفرنیا از سوی شرکت هایی همچون جنرال موتورز و Lyft مطرح و پیشنهاد شد. البته هنوز هیچ کدام از شرکت های جنرال موتورز و Lyft برای این برنامه ثبت نام نکرده اند.

برای آگاهی از آخرین مقالات مجله پلازا در کانال تلگرام ما عضو شوید t.me/plazamag عضویت در کانال تلگرام
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha