آشنایی با تنظیمات دوربین گوشی های هوشمند

آشنایی با تنظیمات دوربین گوشی های هوشمند
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

در گذشته های نه چندان دور، گوشی های موبایل تنها یک دوربین ساده و معمولی داشتند. اما امروزه دیگر این طور نیست! حالا، دوربین گوشی ها قابلیت های کاملی دارند و کارهای زیادی انجام می دهند و با داشتن کمی اطلاعات در مورد تنظیمات دوربین، برخی از اپلیکیشن ها و تجهیزاتی مانند لنز و سه پایه، با آنها می توانیم عکس ها و ویدئوهایی عالی تهیه کنیم. اگر می خواهید اطلاعاتتان در مورد عکس برداری با دوربین گوشی های هوشمند افزایش یابد، ابتدا باید بیاموزید که چطور این تنظیمات را انجام دهید.

HDR

دوربین گوشی

HDR که مخفف دامنه دینامیکی بالا یا High Dynamic Range است، نوعی تنظیمات دوربین به شمار می رود که تصویری باکیفیت بالاتر در نقاط سایه دار ارائه می دهد. به عبارت دیگر، هنگامی که با صحنه ای مواجه می شوید که در آن نور زیاد و قسمت های سایه دار وجود دارد، دوربین گوشی هوشمند شما ممکن است نتواند تصویری با کیفیت کامل ارائه دهد. اگر دوربین، نقاط روشن تصویر را کمرنگ کند، سایه ها سیاه تر می شوند و اگر نقاط تیره تصویر را پرنورتر کند، سایه ها به رنگ سفید روشن در می آیند.

اگرچه، HDR برای هر نوع عکسی می تواند به کار رود، اما به صورت اختصاصی برای تصاویری با نور پس زمینه طراحی شده، ماننده پرتره های پرنور و یا چشم اندازها. در تصویر بالا، به تصاویر صخره ها توجه کنید که هرچند نور خورشید پشت آنها قرار گرفته، اما باز هم تصویر خوبی دارند. این امر بدین خاطر است که یکی از تصاویر که توسط کامپوزیت HDR تهیه شده، در معرض صخره ها بوده و دیگری در معرض آسمان. تنظیم کردن HDR در گوشی های مختلف با یکدیگر متفاوت است، بنابراین، اگر نمی دانید چطور آن را فعال نمایید، دستورالعمل گوشی خود را خوب مطالعه کنید.

ویدئوی تایم لپس

دوربین گوشی

بسیاری از دوربین های گوشی های امروزی دارای گزینه ای برای تهیه کردن ویدئوهای تایم لپس هستند. این امر در موقعیت هایی خوب است که یک تصویر ثابت یا ویدئوی کوتاه نمی تواند کلیت واقعه ای که ثبت می کنید را تشکیل دهد.

ضرورتا قابلیت تایم لپس در گوشی های هوشمند مجموعه هایی از تصاویر تکی را در فاصله زمانی مشخص ارائه می کند. این تصاویر تکی در کنار هم یک ویدئوی کامل را عرضه می نمایند که فاصله زمانی کوتاه تری دارند. برای تنظیم به صورت دستی، گرفتن تصویر در فاصله های زمانی مختلف کار سختی است. درست مانند قابلیت HDR، هر تلفن هوشمندی دارای تنظیمات متفاوتی برای گرفتن ویدئوی تایم لپس است. اما، هر زمان خواستید چگونگی آن را تعیین کنید، از این مسئله اطمینان حاصل نمایید که سوژه ای متحرک را بر می گزینید، تا بتوانید اثرات تایم لپس را در آن مشاهده کنید. ابرها، موج هایی که به ساحل می خورند یا خودروهایی که در خیابان عبور می کنند، همگی سوژه های خوبی هستند. فرقی نمی کند که سوژه کدام یک از این موارد است، باید حتما گوشی خود را روی سه پایه قرار دهید. لازم است دوربین، در تمام مدت تصویربرداری کاملا ثابت باشد.

حالت عکاسی پیاپی 

دوربین گوشی

صحنه های پرتحرک – خواه فرزند شما در حال بازی فوتبال باشد یا گوزنی که با سرعت از جاده عبور می کند – در حالت توالی فریم ها بهتر ثبت می شوند تا اینکه بخواهیم آنها را به صورت تک فریمی استاتیک بگیریم. این تئوری بدین صورت است که تعدادی از تصاویر در توالی های سریع که حداقل یکی از آنها خوشایند خواهند بود، در مقابل شما قرار می گیرند. مضاف بر اینکه، می توانید حرکت از فریمی به فریم دیگر را ببینید و بهترین تصویری که حرکت را مناسب تر نشان می دهد، انتخاب کنید.

در حالی که تنظیمات تایم لپس فعال در گوشی شما تصاویر تکی زیادی را می گیرد و سپس به صورت مداوم تمامی آنها را در ویدئو ترکیب می کند، حالت عکس برداری پی در پی یک سری از فریم های تکی کوتاه را می گیرد و به صورت مجزا در رول دوربین شما ذخیره می نماید. بنابراین، در حالی که می توانید به صورت دستی سه تصویر را در یک فاصله زمانی پنج ثانیه ای با گوشی خود بگیرید، در حالت عکس برداری پی در پی گوشی شما می تواند این تعداد را دو برابر کند.

اما حالت عکس برداری پی در پی تنها مخصوص صحنه های پرتحرک نیست. هنگامی که از یک شخص عکس پرتره می گیرید، این حالت را فعال نمایید تا حالت های چهره مختلفی را بگیرید. از این بهتر آنکه، شما می توانید با استفاده از حالت مورد نظر، تعدادی تصویر بین عکس برداری های رسمی بگیرید و در نهایت بهترین آنها را انتخاب نمایید.

لنزهای اضافه شونده تصاویر شما را بهتر می کنند

با استفاده از تنظیمات دوربین که پیش از این مورد اشاره قرار گرفت، می توانید در وضعیت های روزمره آنها را به کار بگیرید و راحتی خود را به چالش بکشید. به جای اینکه یک تصویر تنها بگیرید، می توانید برای خود چالش ایجاد کنید و با فعال کردن حالت عکس برداری پی در پی چیزی فراتر از یک پرتره و یا چشم انداز ساده تهیه نمایید. همچنین با تنظیمات تایم لپس، خلاقیت شما نیز می تواند فعال شود تا ببینید یک تصویر را چگونه می توانید در یک محدوده زمانی طولانی تر ثبت نمایید. علاوه بر این، با استفاده از تنظیمات HDR می توانید قابلیت های خود را افزایش دهید و در مواقعی که شرایط نوری ایده آل نیست هم ، تصاویر خوبی بگیرید.

تمام اینها بدان معناست که استفاده از ابزارهای دوربین تلفن هوشمند شما می تواند شما را  عکاس بهتری کند، چرا که مجهزتر و مطلع تر هستید و تجربه های تصویربرداری متنوعی دارید که می تواند به شما کمک کند تا از چشمان یک عکاس حرفه ای برخوردار شوید.

حال چرا یک لنز به گوشی خود اضافه نکنید تا توانایی های شما در تمامی موارد حتی از این هم بیشتر شود؟ لنزهای افزونه زیادی در بازار موجود هستند که برای هر نوع تلفن هوشمندی می توانند به کار روند. Sirui سه نوع مجموعه لنزهای باکیفیت دارد که به سادگی برای موقعیت های تصویربرداری مختلف قابل استفاده هستند.

دوربین گوشی

زیبایی لنزهای Sirui در آن است که آنها با شیشه های آلمانی باکیفیت ساخته شده اند. بدین ترتیب، تصاویر شما شفاف تر و واضح تر خواهند بود و سوژه هر چه که باشد، در تصاویر شما می درخشد. از اینها مهم تر آنکه، Sirui لنزهای مختلفی دارد، از لنزهای 60 میلیمتری پرتره گرفته تا 18 میلیمتری زاویه باز که به صورت ایده آل برای ثبت تصاویر چشمگیر از هر نوع سوژه قابل استفاده است.

البته از همه بهتر، لنزهایی هستند که کیفیت رنگی فوق العاده، اعوجاج تصویری و سایه روشن های حداقلی را حاصل می کنند. آنها همچنین با یک نوع پوشش آنتی رفلکس ارائه می شوند تا حتی اگر در یک دریاچه یا لب ساحل مشغول تصویربرداری هستید، بازتاب نور خورشید در آب، تصویر شما را خراب نکند.

دوربین گوشی های هوشمند همچون سیستم های بدون آینه و یا DSLR قدرتمند و یا با قابلیت های بسیار نیست. اما، این دستگاه ها راهی طولانی از تکامل را طی کرده اند و با هر مدل جدیدی که به بازار می آید، بهتر می شوند. اما استفاده از مزایای دوربین گوشی های هوشمند و با استفاده از لنزهای مناسب موبایل، می توانید تصاویر و ویدئوهایی بگیرید که انگار با یک دوربین دیجیتال گران قیمت گرفته شده و اصلا به نظر نمی آید که گوشی شما آنها را گرفته است.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 56 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 14.8 میلیون دلار
  The Marksman
  اکران: 15 ژانویه 2021
 • 12.6 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 7 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 5.9 میلیون دلار
  Promising Young Woman
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 3.8 میلیون دلار
  Boogie
  اکران: 05 مارس 2021
 • 2.1 میلیون دلار
  Nomadland
  اکران: 19 فوریه 2021
 • 23 میلیارد تومان
  شنای پروانه
  اکران: 04 تیر 1399
 • 15.7 میلیارد تومان
  خوب، بد، جلف 2: ارتش سری
  اکران: 30 بهمن 1399
 • 8.56 میلیارد تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1399
 • 7.5 میلیارد تومان
  زن‌ها فرشته‌اند 2
  اکران: 25 تیر 1399
 • 6.4 میلیارد دلار
  دیدن این فیلم جرم است
  اکران: 16 دی 1399
 • 2.25 میلیارد دلار
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1399
 • 2.21 میلیارد تومان
  بی‌حسی موضعی
  اکران: 19 آبان 1399
 • 894 میلیون دلار
  آبادان یازده 60
  اکران: 16 دی 1399
 • 795 میلیون دلار
  تا ابد
  اکران: 15 مرداد 1399
 • 521 میلیون دلار
  روزهای نارنجی
  اکران: 24 شهریور 1399
بازی ها
 • 17 اردیبهشت 1400
  Resident Evil 8: Village
  پلی استیشن 5, ایکس باکس سری ایکس
 • 03 خرداد 1400
  Deathloop
 • 01 تیر 1400
  Back 4 Blood
  پلی استیشن 5