تولدت مبارک؛ جت لی! بازیگر افسانه‌ای فیلم‌های رزمی و مبارزه‌ای
امیر حیدری باطنی
نویسنده:امیر حیدری باطنی
ارسال شده در:06 اردیبهشت 1397، 18:01

تولدت مبارک؛ جت لی! بازیگر افسانه‌ای فیلم‌های رزمی و مبارزه‌ای

26 آوریل برابر با 6 اردیبهشت ماه سالروز تولد،‌ جت‌ لی ،‌ بازیگر افسانه ای فیلم‌های رزمی و مبارزه‌ای است.

امروز تولد جت لی بازیگر افسانه‌ای فیلم‌های رزمی است. جت لی در 26 آوریل 1963 در پکن چین متولد شد. او بازیگر، نویسنده، کارگردان و همین طور فعال در حوزه های خیرخواهانه است. والدین جت لی هنگامی که او 7 سال داشت، به استرالیا مهاجرت کردند. جت لی در هنگ کنگ ماند و در دانشگاه Opera Research Institute به تحصیل در رشته های بازیگری، هنرهای رزمی، خوانندگی و هنرهای آکروباتیک پرداخت. اولین حضور جت لی در سن هشت سالگی و در فیلم Big and Little Wong Tin Bar بود.

بعد از مرگ غیرمنتظره و تراژیک بروس‌لی، جت‌لی تبدیل به نماد سینمای هنگ‌کنگ شد. این جملات بخشی از زندگینامه او به زبان خودش است:

اعضای خانواده من عبارت بودند از مادر، دو خواهر و دو برادر که از من بزرگتر بودند. در دو سالگی پدر خود را از دست دادم و چون بچه آخر بودم، مادرم نمی گذاشت هر کاری که کمی در آن احتمال خطر می رفت انجام دهم و من نمی توانستم کارهایی را که تمام بچه‌های هم سن من انجام می دادند انجام دهم. من طوری بار آمده بودم که اگر می گفتند «به این دست نزن» محال بود به آن دست بزنم. این اولین خاطرات کودکی من بودند و من در چنین حال و هوایی بزرگ شدم.

جت لی / Jet Li

در هشت سالگی به کلاس اول رفتم. به دلایلی که خودم هم نمی دانم محبوب همه معلم‌ها بودم و آن‌ها مرا لوس کرده بودند و حسابی نازم خریدار داشت و هنوز هم نمی‌دانم کارشان درست بود یا نه؛ ولی برایم جالب بود که هر درسی را امتحان می‌دادم، بیست می‌شدم. فقط کلاس موسقی برایم عذاب‌آور بود. معلمم به خوبی از این موضوع باخبر بود. روز امتحان معلم‌مان آخر از همه اسم مرا صدا زد «لی لیان جی». ازجا بلند شدم و توی دلم گفتم: لعنتی!

معلمم گفت: امروز گلو درد داری، نه؟ من که از تعجب دهانم بازمانده بود، گفتم: هان؟ بهترین فرصت بود که از زیرش در بروم، ولی مادرم مرا طوری بار آورده بود که هیچ وقت دروغ نگویم، به همین دلیل مات و مبهوت با دهان باز همان‌طور سر جایم ایستادم. معلمم دوباره تکرار کرد : اگر گلو درد داری مجبور نیستی امتحان بدهی بنشین ؛‌ «بیست».

آموزش کونگ فو را از تابستان 1971 شروع کردم. تمام بچه‌ها برحسب سال تحصیلی‌شان در یک رشته ورزشی مشغول شدند و کلاس اولی‌ها را به کلاس کونگ فو فرستادند ولی ما هیچ‌کدام نمی‌دانستیم که این چه جور ورزشی است. با آمدن پاییز و باز شدن مدرسه‌ها از هزار نفری که در کلاس های کونگ فو ثبت نام کرده بودند، فقط بیست نفر باقی‌ماندند و بقیه اخراج شدند و من از اینکه در بین این بیست نفر بودم احساس غرور می‌کردم به علاوه تنها کلاس اولی مدرسه خودمان در اینجا بودم.

در ۱۹۷۴ برای گذراندن یک دوره آموزشی دیگر انتخاب شدم. دولت در صدد بود بهترین کونگ فو کار جوان کشور را انتخاب کند. این انتخاب ماه‌ها طول کشید و بالاخره مربیان سی نفر از بهترین‌ها را به عنوان برگزیده‌ها معرفی کردند که من هم جزو آن‌ها بودم. قرار بود این گروه به چهار شهر بزرگ آمریکا سفر کنیم و «کونگ فو» چین را به نمایش بگذاریم.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha