چرا بهتر است سریال بازی تاج و تخت قبل از انتشار کتاب بادهای زمستان به پایان برسد

طرفداران مجموعه کتاب های پرطرفدار «ترانه یخ و آتش» باید مدت بیشتری برای انتشار جلد ششم آن یعنی «بادهای زمستان» منتظر بمانند. اما آیا نمی توان این مساله را به فال نیک گرفت؟

خبرها از جرج آر. آر. مارتین نویسنده ترانه یخ و آتش حاکی از آنست که جلد ششم مجموعه که سال‌هاست طرفداران را چشم انتظار گذاشته، در سال 2018 منتشر نخواهد شد. جلد پنجم رمان در سال 2011 منتشر شد و طرفداران، مدت زیادی برای جلد بعدی که زمانی تصور می‌شد آخرین جلد این رمان باشد، انتظار کشیده‌اند. حالا این انتظار حداقل باید تا سال 2019 ادامه یابد. اما اگر مشخص شود که جلد ششم رمان قرار است بعد از اتمام فصل آخر سریال تلویزیونی بازی تاج و تاخت در سال 2019 منتشر شود چه؟ شاید آن ها از قصد، انتشار کتاب را به بعد از پخش فصل آخر سریال بازی تاج و تخت موکول کرده باشند.

آیا برای هر دو مجموعه کتاب و سریال تلویزیونی بهتر نیست که انتشار بادهای زمستان تا بعد از اتمام فصل آخر سریال به تاخیر بیافتد؟

طبعا طرفداران دو آتشه و سخت گیر رمان، برای این حرف تره هم خرد نمی‌کنند. برای آن‌ها، این حد از تاخیر در انتشار بادهای زمستان قابل قبول نیست که البته این قابل درک است. مارتین خودش اذعان داشته که شهرتی که از سریال تلویزیونی نصیبش شده، موجب مشغله آفرینی‌های فراوانی شده و پروژه ها، موقعیت‌ها و فعالیت‌های فرعی او را از تمرکز بر کتاب بازداشته است. این ها بر ناراحتی‌های این دسته از طرفداران بی صبر کتاب می‌افزاید. و این جدا از این حقیقت است که مارتین در حالت عادی هم کتاب هایش را دیر می‌نویسد (فاصله زمانی مابین دو جلد آخر به ترتیب 5 و 6 سال است).

بازی تاج و تخت : کدام یک از شخصیت ها که در سریال مرده اند در کتاب ها همچنان زنده اند؟

به هر حال، این حداقل برای آنهایی که طرفدار هر دو مجوعه(رمان و سریال) هستند می‌تواند آرامش بخش باشد: بهتر است بگذاریم قبل از انتشار بادهای زمستان، سریال اچ‌بی‌او آن طور که برنامه ریزی شده در سال 2019 به پایان برسد. به این ترتیب درست پیش از پخش فصل نهایی سریال، شاهد انتشار کتاب بادهای زمستان که با فصل 7 سریال که سال پیش پخش شد تا حد زیادی تقارن دارد، نخواهیم بود و تداخلی پیش نمی آید.

چندین سال صبر کرده‌ایم پس…

این راحت طلبانه‌ترین استدلال برای تاخیر در انتشار بادهای زمستان است، اما همچنان می توان قدری از آن دفاع کرد. ما تا همین حالا 7 سال برای این کتاب صبر کرده ایم. صرف نظر از جوک پردازی ها پیرامون طولانی شدن نگارش رمان توسط مارتین (و اینکه آیا او اصلا جلد آخر رمان یعنی رویای بهار را به اتمام خواهد رساند یا نه!)، دو سال یا یک سال و نیم بیشتر چه تفاوتی دارد؟ قرار نیست در سال 2018 دستمان به این کتاب برسد، پس چرا اندکی بیشتر صبر نکنیم تا فصل هشتم سریال به اتمام برسد؟
این واقعا در برابر آن همه انتظار، زمان زیادی نیست و کسانی که طرفدار سریال هم هستند بدینوسیله می توانند سریال را به اتمام رسانده و ذهنشان را برروی کتاب متمرکز کنند. پس از اتمام سریال می توان دوباره خود را غرق دنیای کتاب کرد. البته آن ها به خاطر سریال ممکن است ایده هایی درباره چگونگی به پایان رسیدن داستان داشته باشند، به خصوص که خط سیر اصلی داستان از قبل به دیوید بنیاف و دی. بی. وایس هنگامی که آن ها مجبور بودند فیلمنامه سریال را بنویسند ولی منابع مستقیم در اختیار نداشتند، گفته شده است. حالا اگر سریال زودتر از انتشار دو جلد آخر کتاب به اتمام برسد اوضاع همانند قبل از آغاز سریال می شود. هرچند مارتین همیشه سخن آخر را می زده است، اما حداقل بدین طریق دو کتاب آخر را با حواس پرتی و مشغله کمتری در دست نگارش خواهد داشت.

بازی تاج و تخت: کدام یک از خاندان های وستروس پابرجا هستند؟

سریال تلویزیونی: مساله مرگ و زندگی

در سمت دیگر پاراگراف قبل، بیایید بگذاریم سریال به شیوه خودش کارها را به اتمام برساند. هرچند در هر صورت تا حدی این گونه خواهد شد اما بیایید بگذاریم این فصل آخر سریال بدون هیچ تداخلی با مجموعه کتاب ها به پایان برسد. هرچند بادهای زمستان جلد آخر رمان مارتین نیست، اما این امکان وجود دارد که حاوی نشانه هایی که موجب لو رفتن بخشی از داستان فصل هشتم سریال هستند باشد.
در هر صورت، این آزمایش جالبی برای شورانر های سریال، بنیاف و وایس است که آیا سریال را به شیوه ای مناسب و رضایت بخش به اتمام می رسانند یا خیر. فصل هفتم یک موفقیت محسوب می شد، هرچند روند سریع داستان در آن به گونه ای بود که گویی می خواهند هر چه سریع تر سر و ته سریال به هم آورده شود. این یک وضعیت سرگرم کننده ی مرگ و زندگی است که ببینیم دستپخت نهایی سازندگان سریال بدون در اختیار داشتن کتاب چه از آب در می آید.

جرج آر. آر. مارتین و استفاده از حداکثر توانایی‌اش

درست است که پس از سریال بازی تاج و تخت، جهت حفظ شریان خونی اچ‌بی‌او، اسپین آف (های) دیگری در راه است، اما واضح است که سریال اصلی یعنی بازی تاج و تخت، حواس مارتین را از بادهای زمستان پرت کرده است. در این مرحله، اتمام سریال پیش از انتشار کتاب می تواند روشی خلاقانه برای کمک به مارتین باشد. برای سال ها، از مارتین انتظار داشتیم که تلاش بیشتری کند و کتاب را به اتمام برساند، اما شاید واقعا برای او مقدر نباشد که با وجود این سریال تلویزیونی بسیار محبوب، به اندازه کافی برروی کتاب تمرکز کند.

مارتین گفته که بادهای زمستان امسال منتشر نخواهد شد، اما این لزوما به این معنی نیست که در سال آینده منتشر خواهد شد. واقعا نمی توان گفت که او چه میزان زمان بیشتری نیاز دارد، شاید اون نیاز دارد ابتدا سریال به پایان برسد تا بتواند روی دو جلد آخر کتابش متمرکز شود. اما رویای بهار چه می شود؟ این جلد آخر رمان که قرار است بعد از بادهای زمستان نوشته شود می تواند این فکر ناامیدانه را به ذهن بیاندازد که آیا هیچوقت به اتمام خواهد رسید. البته شاید در آن زمان که سریال به طور کامل به اتمام رسیده است، مارتین بتواند بیش از پیش برروی رمان متمرکز شود و سریع تر آن را به اتمام برساند.

شما چه فکر می‌کنید؟ آیا دوست دارید بادهای زمستان در ابتدای 2019 به انتشار برسد؟ قبل از انتشار فصل 8 سریال تلویزیونی؟ یا ترجیح می‌دهید با توجه به شرایط، منتظر بمانید تا ابتدا بنیاف و وایس نسخه خودشان از داستان را تا انتها به پیش ببرند؟

1
12345
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5

مـــطالب مــــرتبط

دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha