بهترین نرم افزارهای بکاپ رایگان سال 2018
طاهره غلامیان
نویسنده:طاهره غلامیان
ارسال شده در:16 اردیبهشت 1397، 17:31

بهترین نرم افزارهای بکاپ رایگان سال 2018

در دنیایی که تکنولوژی و دیتا، حرف اول را می‌زند، تهیه بکاپ (پشتیبان گیری) از اطلاعات، بسیار ضروری و مهم است. این اهمیت را زمانی متوجه می‌شویم که به هر دلیلی مانند خراب شدن هارد دیسک، حمله باج افزار، بدافزار و … اطلاعات مهم خود را از دست می‌دهیم و نمی‌توانیم آنها را بازیابی کنیم.
تهیه بکاپ از اطلاعات موجود، کاری ساده اما بسیار پراهمیت است. کپی کردن اطلاعات در یک هارد دیسک دیگر و یا بر روی یک فلش مموری و حتی یک CD یا DVD هم بکاپ گرفتن محسوب می‌شود. نرم افزارهای بکاپ بسیاری هستند که به صورت اختصاصی، فرایند تهیه پشتیبان از اطلاعات شما را برعهده داشته و به صورت بهینه تری از اطلاعات شما یک نسخه پشتیبان تهیه می کنند. یک برنامه بکاپ خوب، به شما اجازه می دهد دقیقا مشخص کنید که کدام داده ها باید ذخیره شوند و یا اینکه چه موقع و در کجا باید برای امنیت بیشتر، داده های خود را رمزگذاری کنید. این نرم افزارها همچنین باید قابلیت این را داشته باشند که به راحتی بتوان اطلاعات را بازیابی کرد. در این مبحث، ما بهترین نرم افزارهای تهیه بکاپ سال 2018 که به صورت رایگان در دسترس هستند را معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

1. نرم افزار بکاپ EaseUS Todo

تعادل کامل، حفاظت اتوماتیک و کنترل دستی
EaseUS Todo
 • ارائه انواع بکاپ
 • برنامه ریزی آسان
 • بکاپ گیری خودکار و هوشمند

برنامه EaseUS Todo انواع مختلفی از روش های تهیه پشتیبان را در اختیار شما قرار می دهد: بکاپ از فایل ها و پوشه ها، تمام درایوها و پارتیشن‌ها و همچنین تهیه یک پشتیبان از کل سیستم. همچنین برای این برنامه یک گزینه هوشمند سازی به نام Smart درنظر گرفته شده که به صورت هوشمند، بکاپ‌ها را در درایوی که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، ذخیره می‌کند و به شما امکان استفاده از آنها در فضای ابری را نیز خواهد داد. علاوه بر این برای تهیه بکاپ، می‌توانید در EaseUS برنامه تعریف کنید. به این صورت که به صورت افزایشی، دیفرانسل و یا کامل از اطلاعات، پشتیبان تهیه شود.


مطلب مرتبط: بهترین نرم افزارهای بازیابی اطلاعات (ریکاوری) سال 2018


نسخه رایگان نرم افزار EseUS تقریبا تمام امکانات پشتیبان‌گیری نسخه پریمیوم را دارد. شم در نسخه رایگان هم می‌توانید عمل پشتیبان گیری را بر اساس یک برنامه ریزی، اجرا کنید. تنها تفاوت نسخه رایگان با نسخه پریمیوم، در ارائه نوع بکاپ‌های بیشتر است. تهیه بکاپ با دستورات خط فرمان، انتقال اطلاعات از سیستمی به سیستم دیگر و همچنین پشتیبان گیری Outlook، از امکاناتی هستند که برای داشتن آنها باید هزینه پرداخت کرده و نسخه پریمیوم را تهیه کنید. این موارد، در نسخه پریمیوم تعبیه شده که مزیت به شمار می‌رود، اما نسخه رایگان EaseUS نیز به اندازه کافی توانایی برآورده کردن انتظارات کاربران را دارد.

2. نرم افزار بکاپ Cobian

نرم افزاری قدرتمند برای تهیه پشتیبان

 • قابلیت سفارشی سازی
 • امکان رمزنگاری به صورت انتخابی
 • مخصوص افراد حرفه ای

نرم افزار تهیه بکاپ Cobian، پیشرفته ترین برنامه تهیه پشتیبان رایگان است و به همین علت، ممکن است استفاده از آن برای کاربران مبتدی، کمی دشوار باشد. البته اگر دقیقا بدانید که چگونه باید Cobian را پیکربندی کنید، پروسه تهیه پشتیبان از داده ها، بسیار ساده خواهد شد. می توانید از برنامه Cobian برای ایجاد و برنامه ریزی کردن برای تهیه چند پشتیبان به صورت همزمان استفاده کرده و فایل ها را در هارد دیسک دیگر، شبکه و یا در FTP سرور ذخیره کنید. همچنین این برنامه قابلیت ذخیره سازی بکاپ‌های چندگانه را به صورت همزمان در چند محل مختلف دارد. برنامه Cobian، به منظور اشغال کردن کمتر فضا، فایل‌های پشتیبان را فشرده سازی می‌کند. همچنین می‌توانید به منظور افزایش امنیت، اطلاعات را رمزنگاری کنید.

چنانچه اطلاعات بسیار ارزشمندی دارید که تهیه پشتیبان از آنها بسیار مهم و ضروری است، توصیه می کنیم از برنامه Coboian استفاده کنید.

3. نرم افزار بکاپ و ریکاوری Paragon

نرم افزار تهیه پشتیبان Paragon، به دلیل محیط کاربری راحت و آسان، بهترین گزینه برای افراد مبتدی است.

Paragon

 • نصب آسان
 • قابلیت سفارشی سازی
 • امکان ریکاوری پیشرفته
نرم افزار بکاپ و ریکاوری Paragon بهترین پروسه را برای هرچه ساده‌تر کردن عمل تهیه پشتیبان و بازگردانی اطلاعات ارائه می‌دهد. رابط کاربری Paragon بسیار ساده و کاربرپسند است، می‌توانید از تمام درایوها، پارتیشن ها، فایل‌ها و پوشه ها را بر اساس محل ذخیره و یا نوع فایل، کپی تهیه کنید. پس از اینکه این کار را انجام دادید، یک برنامه تنظیم کرده و نوع بکاپی را که قصد دارید تهیه کنید، انتخاب کنید. Paragon از اطلاعات شما پشتیبان تهیه خواهد کرد.

مطلب مرتبط: بهترین نرم‌ افزارهای اسکن اسناد سال 2018


اما تهیه پشتیبان، تنها کاری نیست که Paragon انجام می‌دهد، همان‌طور که اشاره کردیم و از نام این نرم افزار هم پیداست، Paragon Backup & Recovery یک ابزار کامل برای مدیریت داده ها است و می‌توانید اطلاعات خود را بر روی یک فلش مموری، CD یا DVD ذخیره و از طریق آن، بازیابی کنید.

4. نرم افزار بکاپ FBackup

FBackup

این نرم افزار، از نظر گرافیکی شاید زیباترین برنامه تهیه پشتیبانی که تاکنون دیده‌اید نباشد، اما روند کار در آن بسیار ساده بوده و جهت لذت‌بخش تر کردن کار، رابط های کاربری مختلفی را به شما پیشنهاد می‌دهد.

 • برنامه ریزی خودکار
 • نصب آسان
 • بدون رمزنگاری
 • فاقد تهیه بکاپ به صورت افزایشی

محیط کاربری FBackup ساده بوده و فاقد گرافیک زیبا است. اما در پس این گرافیک نه چندان جذاب، یک برنامه قدرتمند برای تهیه پشتیبان از اطلاعات شماست. البته توانایی ها و امکانات آن قابل مقایسه با برنامه Paragon Backup & Recovery نیست. این برنامه نصب آسانی داشته و پروسه تهیه پشتیبان از فایل ها و پوشه ها در آن بسیار ساده است. می توانید فایل بکاپ را در یکی از درایوها، بر روی شبکه، CD/DVD و یا گوگل درایو ذخیره کنید. همچنین قابلیت زمانبندی در FBackup به شما امکان تهیه پشتیبان به صورت منظم را خواهد داد. در حین انجام کار، چند آگهی تبلیغاتی نیز ظاهر می‌شود که باید آنها را نادیده بگیرید.


مطلب مرتبط: معرفی بهترین نرم افزارهای گرافیکی


نسخه رایگان این برنامه، فاقد تعدادی از ویژگی‌های نسخه پولی FBackup است، اما وابسته به نیاز شما، این نسخه نیز می‌تواند پاسخگو باشد. اگر رمزنگاری کردن فایل‌ها و یا ذخیره آنها در سرور FTP، اعلان ایمیل و بکاپ افزایشی برای شما ضروری نیست، نسخه رایگان FBackup انتخاب مناسبی است.

5. Google Backup & Sync

Google Backup & Sync

برنامه تهیه پشتیبان Google Backup & Sync اخیرا توسط گوگل ارائه شده و تقریبا عملکردی مشابه دراپ‌باکس دارد.

 • نصب آسان
 • برای بکاپ کامل از سیستم مناسب نیست
 • امکان سفارشی سازی محدود

برنامه Backup & Sync شرکت گوگل شباهتی به سایر برنامه های پشتیبان‌گیری که تاکنون معرفی کردیم ندارد، این برنامه مبتنی بر کلود بوده و تهیه یک نسخه پشتیبان از اطلاعات، کاملا بستگی به میزان فضای ذخیره سازی شما در کلود دارد. شما میزان محدودی از کلود را به صورت رایگان در اختیار دارید و برای افزایش این فضا، راه‌های زیادی بدون پرداخت هزینه وجود داد، اما در واقع، Backup & Sync گوگل، ابزاری برای پشتیبان گیری از فایل ها و داده های مشخص است نه از بکاپ از کل سیستم.


مطلب مرتبط: معرفی بهترین نرم افزارهای Uninstaller در سال 2018


با این حال، اگر قصد دارید از فایل یا پوشه مشخصی بکاپ تهیه کنید، Backup & Sync گوگل یک ابزار بسیار مناسب است. شما می‌توانید هر تعداد پوشه و فایل را که قصد دارید از آنها بکاپ تهیه کنید را مشخص کرده و هر تغییری که بر روی آنها ایجاد کنید، بلافاصله اجرا خواهد شد. همان‌طور که از نام این برنامه مشخص است، این نرم افزار برای همگام سازی فایل‌ها بین کامپیوترها استفاده شده و از طریق گوگل درایو می توانید به آنها دسترسی داشته باشید.

معرفی انواع بکاپ

یک Image یک کپی دقیق از کل درایو یا پارتیشن سیستم شما، از جمله تمام برنامه های نصب شده و فایل‌های سیستمی است. اگر نیاز به نصب مجدد ویندوز خود دارید، می‌توانید از درایوی که ویندوز در آن نصب است، Image تهیه کرده و از طریق آن سیستم را بوت کنید. توجه کنید که از فایل Image نمی‌توانید بر روی کامپیوتر دیگری استفاده کنید. حجم Image بسیار زیاد است، بنابراین تهیه آن به صورت هر روزه، به عنوان نسخه بکاپ، کاری دشوار بوده که به فضای زیادی برای ذخیره سازی نیاز دارد. شما می‌توانید یک بار، از ویندوز و برنامه‌های نصب شده بر روی آن Image تهیه کرده وسپس با استفاده از برنامه های تهیه بکاپ، به صورت روزانه از اسناد، عکس، فیلم و موسیقی خود پشتیبان تهیه کنید.


مطلب مرتبط: بهترین نرم‌افزارهای طراحی وب در سال 2018


انواع مختلفی از بکاپ‌های روزانه و منظم وجود دارد:

 • بکاپ کامل : یک کپی از تمام داده‌های شما تهیه می‌کند.
 • بکاپ دیفرانسیل: یک کپی از داده‌هایی که پس از آخرین بکاپ کامل، تغییر کرده و یا اضافه شده‌اند، تهیه می‌کند.
 • بکاپ افزایشی: یک کپی از داده‌هایی که بعد از آخرین بکاپ، تغییر کرده اند تهیه می کند. آخرین بکاپ تهیه شده می‌تواند بکاپ کامل یا بکاپ افزایشی باشد.

هر بکاپی که تهیه می‌کنید، از نسخه قبلی، بزرگتر خواهد بود، اما در زمان بازیابی، شما فقط به آخرین نسخه بکاپ کامل و یا آخرین نسخه بکاپ دیفرانسیل احتیاج دارید. فایل‌های بکاپ افزایشی، حجم کمتری دارند اما برای بازیابی اطلاعات، نیاز به بازگرداندن نسخه باکاپ کامل دارید.

برای آگاهی از آخرین مقالات مجله پلازا در کانال تلگرام ما عضو شوید t.me/plazamag عضویت در کانال تلگرام
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha