گوگل متهم به تبلیغ برای مراکز سقط جنین شد
طاهره غلامیان
نویسنده:طاهره غلامیان
ارسال شده در:18 اردیبهشت 1397، 21:25

گوگل متهم به تبلیغ برای مراکز سقط جنین شد

گوگل امشب ساعت 22 به وقت ایران کنفرانس توسعه دهندگان خود، موسوم به Google I/O را برگزار خواهد کرد. آخرین و بزرگترین تغییرات در خصوص سیستم عامل و محصولات مختلف این غول جستجوگر را می‌توانیم در کنفرانس گوگل I/O مشاهده کنیم.

مراسم Google I/O هر سال در تاریخ 8 تا 10 می (18 تا 20 اردیبهشت) برگزار می شود. تنها ساعتی تا برگزاری رسمی کنفرانس توسعه دهندگان گوگل باقی مانده و در حالی‌که این شرکت در تلاش است تا بزرگترین دستاوردهای خود را در حوزه تکنولوژی به نمایش بگذارد، گروهی از کاربران از این غول تکنولوژی درخواست پاسخگویی به موضوع «سقط جنین» را دارند. صبح امروز، دو گروه از افراد، در مقابل سازمان مرکزی گوگل اجتماع کرده و خواستار حذف نام سازمان مرکز بارداری ناخواسته «Crisis Pregnancy Centers» از جستجوهای گوگل شدند. این سازمان، به زنانی که به صورت ناخواسته باردار شده اند، در خصوص سقط جنین، مشاوره می‌دهد. اما مشکل این سازمان، مشاوره دادن و در ادامه، انجام عمل سقط جنین نیست، بلکه مشاوره‌های صورت گرفته توسط این مراکز، اغلب نادرست بوده و در نهایت موجب وارد شدن آسیب‌های جدی به مادر و جنین می‌شود.

سال 2014 نیز این اعتراضات انجام شد و گوگل موافقت کرد که تبلیغاتی را از سوی این مراکز دریافت نکند. میزان جستجوی «مراکز سقط جنین» در گوگل رو به افزایش بود و 79 درصد از سقط‌‌ها در این مراکز انجام می‌شد. با این‌‌حال، هنوز هم این مراکز از راه‌های مختلف، موتورهای جستجوی گوگل را فریب داده و تبلیغات خود را در وبسایت‌های مختلف ارائه می‌کنند. در اوایل سال 2018، سایت Gizmodo آماری منتشر کرد که بر اساس آن، 20 درصد از کاربران در امریکا، عبارت «کجا می توانم سقط جنین کنم؟» را جستجو کرده اند و در گوگل مپ نیز این مراکز، بسیار جستجو شده اند. از ابتدای سال 2018 تاکنون، دو مرکز سقط جنین، از طریق گوگل تبلیغات خود را انجام داده و فعالیت داشته اند.

شانتا توماس، یکی از بنیانگذاران سازمان اولترا ویولت، در گفت و گو با مطبوعات گفت:

گوگل در مسیر جذب زنان آسیب پذیر و زنان باردار و هدایت آنها به مراکز سقط جنین قرار گرفته است که به دروغ، به عنوان مراکز قانونی و بهداشتی باروری معرفی شده اند. تنها کاری که این مراکز می‌کنند، سقط جنین به صورت غیرقانونی و غیربهداشتی است. کاربران به گوگل اعتماد دارند، گوگل باید با کاربران صادقانه رفتار کند. این شرکت باید هرچه سریع‌تر اقدامات لازم را انجام داده و سیاست های تبلیغاتی خود را تغییر دهد. این شرکت باید مواظب جستجوهای انجام شده در خصوص سقط جنین باشد.

دو سازمان اولتراویولت و کردو امروز اعتراضات خود را در دیوان عالی که به مسائلی مشابه با امور زنان رسیدگی می‌کند نیز مطرح کردند. سال 2015 قانونی در ایالت کالیفرنیای امریکا به تصویب رسید که بر اساس آن، تنها مراکزی که مجوز رسمی از سازمان بهداشت امریکا دارند، می‌توانند کارهایی از قبیل اولتراسوند، آزمایش‌های بارداری و سقط جنین را انجام دهند. سازمان‌هایی که به صورت غیرقانونی عمل سقط جنین انجام می‌دهند، از وسایل پزشکی غیرمجاز هم استفاده کرده و بدیهی است که فاقد گواهینامه پزشکی نیز هستند. موسسه ملی حمایت از خانواده و زندگی (NIFLA) در برابر این قانون، پرونده ای باز کرده که ادعا می‌کند این قانونی در بسیاری موارد نقض شده است. این پرونده هم‌اکنون در دیوان عالی امریکا در جریان است.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha