با به روز رسانی جدید ARcore واقعیت‌ افزوده را با یکدیگر سهیم شوید
امید جعفری
نویسنده:امید جعفری
ارسال شده در:20 اردیبهشت 1397، 10:30

با به روز رسانی جدید ARcore واقعیت‌ افزوده را با یکدیگر سهیم شوید

واقعیت افزوده علیرغم کم لطفی گوگل در کنفرانس Google I/O2018 با به‌روزرسانی جدیدش، می‌تواند مخاطبان بیشتری از طرف کاربران و توسعه‌دهندگان پذیرا باشد.

چه زمانی ما می‌توانیم واقعیت افزوده را برای ایجاد یک فضای مجازی مشترک بین دو گوشی همراه، استفاده کنیم؟ جواب این سئوال در چند هفته آینده مشخص خواهد شد. با اینکه نسبت به مباحث واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در کنفرانس GoogleI/O2018 کم لطفی شد و تقریباً در این دو مورد سکوت کامل برقرار بود اما خبرهایی کمی هم که از آن‌ها به گوش می‌رسید همه را خوشحال می‌کرد. در این بین خبری مبنی بر به‌روزرسانی جدید برای ARCore گوگل به نام لنگرهای ابر (Cloud Anchors) همه را شگفت زده کرد.

همان‌طور که از نام این ویژگی جدید که به‌زودی به ARCore افزوده خواهد شد بر می‌آید، دو دستگاه به‌وسیله لنگرهایی از خطوط داده به پردازش ابری متصل خواهند شد. این به معنی استفاده هم‌زمان چند دستگاه از یک داده و فضای مشترک واقعیت مجازی است.

واقعیت افزوده

برنامه‌هایی همانند ARKit در آیفون و ARCore در اندروید، برای کاربران تجارب انفرادی بودند و فقط خود کاربر می‌توانست به تنهایی واقعیت افزوده را درک کند و برای نشان دادن این موضوع و تقسیم آن با دیگران باید گوشی خودش را در اختیار آن‌ها قرار می‌داد. همین روند برای هولولنز هم وجود دارد. تنها تجربه تقسیم یک فضای واقعیت مجازی با افراد دیگر در هدست واقعیت مجازی لنوو و بازی جنگ ستارگان، آن هم به صورت خیلی ساده و ابتدایی وجود داشت.

شما با قابلیت جدید Cloud Anchors می‌توانید فضای مجازی که در یک بازی وجود دارد به همراه واقعیت‌های افزوده موجود در آن را با دوستان خود و دستگاه‌های دیگر سهیم شوید. شرکت light Board با استفاده از ویژگی Cloud Anchors نسخه‌ای از بازی خود را برای دستگاه‌های اندرویدی و iOS ای در کنفرانس خبری Google I/O 2018 رونمایی کرد. در بازی شما در فضای مجازی خودتان می‌توانید واقعیت‌های افزوده دوست خودتان را ببینید و بلعکس. اگر ساختمانی به عنوان واقعیت افزوده ساخته باشید دوست شما هم آن را می‌بیند، هدف این بازی تخریب کردن سازه‌های مقابل بود که در آن موشک‌های پرتابی از دو جناح به عنوان یک واقعیت افزوده در هر دو گوشی به لطف لنگرهای داده و پردازش ابری نمایش داده می‌شد.

واقعیت افزوده

این ویژگی یک امکان بزرگ برای بازی‌های هیجان‌انگیزی نظیر Pokemon که مبتنی بر واقعیت افزوده بودند، خواهد داد. البته همیشه بدافزارها می‌توانند واقعیت افزوده را طور دیگری به شما نمایش دهند. بگذریم. البته گوگل در کنفرانس خودش از امکان استفاده از این قابلیت در پروژه‌های عمرانی، فضایی، آموزشی و هنری گفت. این اولین قدم برای تقسیم واقعیت مجازی و واقعیت افزوده است.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha