استخراج بیت کوین ، 0.5% انرژی کل جهان را تا پایان 2018 مصرف می کند
تینا قنبریان
نویسنده:تینا قنبریان
ارسال شده در:29 اردیبهشت 1397، 09:31

استخراج بیت کوین ، 0.5% انرژی کل جهان را تا پایان 2018 مصرف می کند

استفاده از کامپیوترها در استخراج بیت کوین این روزها رو به افزایش است که باعث مصرف بی‌رویه انرژی برق در جهان خواهد شد. پیش بینی ها نشان می‌دهند تا پایان 2018، میزان مصرف انرژی در استخراج بیت کوین، معادل 5% از کل انرژی مصرفی جهان است.

اقتصاددانی به نام  Alex de Vries، در تاریخ 16 می مقاله‌ای را در مجلۀ علمیjoule با عنوان «مشکل انرژی مصرفی بیت کوین، در حال رشد است»،  منتشر کرد.  به گفته این مقاله که درنشریه Independent  منتشر شده، فرآیند استخراج بیت کوین (Bitcoin mining) پنج درصد انرژی جهان را تا پایان 2018 مصرف خواهد کرد.

مطابق با نتایج De Vries، شبکه بیت کوین (BTC) در حال حاضر بالغ بر 2.55 گیگا وات برق مصرف می‌کند و این میزان به سمت7.67 گیگا وات در آینده نزدیک حرکت خواهد کرد ( جهت اطلاع خوب است بدانید، برق مصرفی کشور ایرلند 3.1 گیگا وات و کشور اتریش معادل 8.2 گیگا وات است)، همچنین این شبکه « مشکل بزرگی دارد که به سرعت در حال رشد است.» با این حال او خاطرنشان کرده است که راه‌حل هایی مثل  Lightning Network ممکن است این شرایط را التیام ببخشد.

استخراج بیت کوین، برای انجام محاسبات پیچیده خود، یعنی هش (hash)، به انرژی احتیاج دارد،  همین هش ها هستند که به استخراج بیت کوین را هزینه‌بر می‌سازند. براساس گزارشی که در نیمه فوریه امسال منتشر شد، استخراج مخفیانه بیت کوین در کشور ایسلند بسی بیش از مصرف برق خانگی در سال 2018، انرژی مصرف می‌کند.  از طرفی برخی منابع این بحث که آیا عملیات استخراج بیت کوین بیش از حد برای محیط زیست مضر است را به شکل موضوعی فرعی در برابر نیاز واقعی به بیت کوین در کشورهای کم درآمد مطرح کرده‌اند. با این حال De Vries به نشریه Independent گفت که: «نیم درصد، تا کنون رقمی کاملا شوکه کننده است». به گفته او:

در مقایسه با نظام های مالی معمول، تفاوتی غیر عادی محسوب می شود، و نیاز فزاینده به برق قطعا ما را از اهداف مان درباره محیط زیست دور می کند.

مطالعات علمی در حال بررسی جزئیات مربوط به انواع استخراج بیت کوین و استفاده  آن‌ها از انرژی هستند، مطابق با این مطالعات:

تلاش برای اندازه گیری انرژی مصرفی  توسط  ماشین های استخراج بیت کوین، چالشی برای زمان ما محسوب می شود.

De Vries، برای اینکه نشان دهد هر ماشین چه میزان انرژی در طول عمرش مصرف می کند، از  Bitmain متعلق به Antminers استفاده می کند.

جدول شماره 1:

هزینه های تخمینی طول عمر برای یک Antminer S9، در شرایط مختلف طول عمر با هزینه تولید 500 دلار آمریکا (هزینه فرضی برای هر کیلو وات در ساعت، 5 سنت است)
هزینه کلی برق (%)

 هزینه کلی طول عمر

(دلار)

هزینه استفاده برق

(دلار)

طول  عمر استفاده برق

(کیلو وات)

هزینه تخمینی تولید

(دلار آمریکا)

 طول عمر محتمل

(سال)

 ماشین
 70.6  1.702  1.202  24.037  500  2  Antminer S9
 64.3  1.401  901 18.28  500  1.5  Antminer S9
 54.6  1.101  601 12.019  500  1  Antminer S9

از آنجایی که مطالعه De Vries، داده هایی مبنی بر مطالعه دقیق از مصرف انرژِی بیت کوین ارائه می‌دهد، او امیدوار است که مقاله اش باعث گشایش باب گفت و گو در این زمینه شود.  طبق گفته‌های او به Independent، وی معتقد است که جهان به بحث‌های علمی بیشتر پیرامون اینکه این شبکه از کجا سرچشمه گرفته و به کجا هدایت می شود، در مقابل ارائه محاسبات سرسری و شتابزده نیاز دارد.

از قضا، فناوری پشت بیت کوین، یعنی بلاک چین (blockchain)، در بعضی موارد در حال بهبود برخی عوارض محیط زیستی است. این هفته IBM شراکت خود با Veridium Labs را اعلام کرد، این شراکت با هدف اختصاص اعتبارات کربن به شرکت‌ها خواهد بود تا شرکت‌ها بتوانند از طریق بلاک چین مصرف کربن خود را بهتر کنترل کنند و به آن‌ها اجازه دهد تأثیر کربن را به صورت بالقوه کاهش دهند.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha