چگونه کامپیوتر خود را با یک دستگاه اندرویدی بازیابی کنیم

چگونه کامپیوتر خود را با یک دستگاه اندرویدی بازیابی کنیم
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

در صورتی که سیستم عامل کامپیوترتان صدمه دیده باشد باید با استفاده از یک حافظه فلش، «دیسک بازیابی» تهیه کنید. اما اگر کامپیوتر اضافی برای این کار ندارید نگران نباشید. اندروید پاسخگوی نیاز شماست. در این نوشتار چگونگی بازیابی کامپیوتر با استفاده از موبایل یا تبلت اندرویدی توضیح داده شده است.

 

ویندوز کامپیوتر صدمه دیده است: چه می‌شود کرد؟

مساله بالا نیامدن ویندوز برای همه ما پیش آمده است. شاید سیستم عامل توسط ویروس آسیب دیده یا هارد دیسک درست کار نمی‌کند و نیاز به جایگزینی دارد. داده‌های روی سیستم برای شما مهم بوده و نمی‌خواهید آن‌ها را از دست بدهید، در این صورت باید فایل ISO مربوطه را دانلود و برروی دیسک کپی کنید. شاید فکر کنید تنها می‌توانید با کامپیوتر خود این کار را انجام دهید. آیا واقعا همین طور است؟

اگر یک گوشی یا تبلت اندرویدی (با نسخه اندروید 3.1 یا بالاتر) داشته باشید، احتمالا گوشیتان از فناوری یواس‌بی او‌تی‌جی (OTG) پشتیبانی می‌کند. این بدین معناست که می‌توانید دستگاه‌های یواس‌بی خود را به گوشی یا تبلت خود وصل کنید. این دستگاه‌ها شامل ماوس، کیبرد و حتی یک حافظه فلش یواس‌بی می‌شوند.

Android PC Recovery

شما می‌توانید به ترتیب با دانلود فایل ISO دیسک بازیابی، اتصال فلش دیسک به تبلت یا گوشی، و سپس با استفاده از اپلیکیشن مخصوص فایل ISO را برروی فلش دیسک رایت کرده و دیسک بازیابی تهیه کنید.

احتمالا متوجه شده‌اید که درگاه یواس‌بی موجود در دستگاه اندرویدی شما کوچک تر از فلش دیسک شماست. در ادامه در این باره نیز توضیح خواهیم داد.

 

استفاده از اندروید همانند یک کامپیوتر

اگر به موبایل یا تبلت اندرویدی که از او‌تی‌جی پشتیبانی می‌کند دسترسی دارید، به احتمال زیاد می‌توانید از آن برای رفع مشکل کامپیوتر خود بهره بگیرید.

اما قبل از شروع، آیا مشکل کامپیوتر خود را تشخیص داده‌اید؟ قبل از تهیه دیسک بازیابی، از طریق جستجو در اینترنت مشکل کامپیوتر خود در بوت شدن را بررسی کنید تا علت آن مشخص شود. درباره نشانه‌های خرابی و اینکه قبل از خراب شدن چه اتفاقی افتاد و چه مدت زمانی این مشکل را دارید فکر کنید. از این طریق می‌توانید هنگام ریختن فایل ISO بهتر تصمیم بگیرید.

به عنوان نمونه، ممکن است به یک دیسک بازیابی اختصاصی یا حتی یک نسخه تازه از سیستم عامل موردعلاقه تان نیاز باشد. هرچند اگر مطمئن نیستید، دیسک بازیابی را انتخاب کنید. در صورتی که دستگاه اندرویدی شما فضای داخلی کافی را داراد، یک فایل ISO مناسب را پیدا کرده و دانلود کنید. اگر فضای کافی در اختیار ندارید یک نسخه کم حجم از لینوکس را انتخاب کنید.

مطمئن شوید که برای دانلود تا حد امکان از اینترنت ارزان استفاده می‌کنید. دانلود یک سیستم عامل می تواند چند گیگابایت از اشتراک اینترنت شما را مصرف کند که ممکن است هزینه زیادی روی دستتان بگذارد.

ساخت فلش دیسک بوتبل از روی فایل ISO با برنامه مخصوص

هنگامی که فایل ISO مورد نظر را دانلود کردید، به ابزاری برای رایت کردن آن نیاز خواهید داشت. چندین ابزار برای این کار وجود دارد، اما ISO 2 USB یکی از بهترین آن‌ها است. البته برای استفاده از آن باید یک تبدیل او‌تی‌جی داشته باشید. این تبدیل یک کابل ارزان است که می‌توان از فروشگاه‌های موبایل یا به صورت آنلاین خریداری کرد. هنگامی که کابل را به گوشی خود وصل کردید، می‌توانید از طریق آن فلش دیسک را به گوشی خود متصل کرده و سپس فایل ISO که دانلود کرده‌اید را روی فلش دیسک رایت کنید.

ابتدا فلش دیسک خود را از طریق کابل او‌تی‌جی به گوشی متصل کنید و سپس دکمه Pick اول را بزنید. فلش دیسک خود را انتخاب کرده و سپس جهت انتخاب فایل ISO، دکمه Pick دوم را بزنید. مطمئن شوید که مجوزهای دسترسی اندروید که مورد درخواست است را واگذار می‌کنید، از شما درخواست اجازه دسترسی به فایل‌های حافظه گوشی و فلش دیسک می‌شود.

 

با انتخاب هر دو مورد، می‌توانید دکمه استارت را انتخاب کنید تا داده‌ها شروع به رایت شدن کنند. این کار  مدت زیادی طول نمی‌کشد. هنگامی که کار تهیه دیسک بازیابی تمام شد، فلش دیسک را از دستگاه جدا کرده و به کامپیوتر خود وصل کرده و بازیابی را آغاز کنید. یادتان باشد ترتیب بوت را در بایوس کامپیوتر طوری تنظیم کنید که فلش دیسک شما بتواند بوت شود.

تبدیل یک گوشی به محیط لینوکس بوتبل

در صورتی که فلش دیسک یا کابل او‌تی‌جی در اختیار ندارید، اما یک دستگاه اندرویدی روت شده دارید، می‌توانید از یک راه حل جایگزین استفاده کنید.

DriveDroid اپلیکیشن مفیدی است که با استفاده از آن می‌توانید کامپیوتر خود را مستقیما با استفاده از هر فایل ISO یا IMG که برروی گوشی قرار دارد بوت کنید. در این صورت شما تنها به گوشی یا تبلت اندرویدی خود و یک کابل مناسب نیاز دارید و فلش دیسک لازم نیست.

DriveDroid درارای دو نسخه رایگان و غیررایگان است که هر دو از طریق گوگل پلی در دسترس هستند.

Android PC Recovery

توجه داشته باشید که این آپشن تنها برای دستگاه‌های روت شده قابل استفاده است. حتی در آن صورت هم برخی از گوشی‌ها به خاطر مسائل خاص در kernel ممکن است با این روش کار نکنند.

این مورد را هم در نظر داشته باشید که برای استفاده از این روش، دستگاه شما باید از حالت USB Mass Storage هنگام اتصال به کامپیوتر پشتیبانی کند. در حالی که نسخه‌های جدید اندروید از USB Mass Storage، پشتیبانی نمی‌کنند، وبسایت برنامه DriveDroid اظهار داشته که «DriveDroid روش‌های متنوعی برای فعال‌سازی حالت Mass Storage دارد».

چگونگی بازیابی کامپیوتر با استفاده از برنامه DriveDroid

پس از نصب DriveDroid، با استفاده از یک کامپیوتر فایل ISO مورد نظر برای بازیابی را دانلود کنید.

برنامه DriveDroid را اجرا کرده و مجوزهای دسترسی مربوط به روت را صادر کنید. سپس، دکمه Download را انتخاب کنید و یک سیستم عامل برای دانلود در گوشی خود انتخاب کنید. گزینه‌های زیادی برای انتخاب وجود دارد، از اوبونتو گرفته تا زورین، تاینی لینوکس، جنتو، آرچ لینوکس، و دیگر نسخه‌های معروف لینوکس.

هرچند، اگر قصد بازیابی کامپیوتر خود را دارید، بهترین گزینه‌ boot-repair-disk است. در صورتی که نیاز به نسخه‌برداری از محتویات هارد دیسک رو به خرابی خود را دارید، گزینه CloneZilla مناسب‌تر است.

 

توجه داشته باشید که هنگامی که یک سیستم عامل را انتخاب می‌کنید، باید مدل آن را هم انتخاب کنید. معمولا این گزینه‌ها شامل جدیدترین نسخه 32 بیتی و 64 بیتی آن می‌شود. مطمئن شوید سیستم عاملی که انتخاب می‌کنید با کامپیوتری که قصد بازیابی آن را دارید سازگار باشد.

پس از انتخاب سیستم عامل مورد نظر، منتظر بمانید تا برروی دستگاه اندرویدی شما دانلود شود. فایل ISO در پوشه دانلودها ذخیره می‌شود، اما در صفحه اصلی برنامه DriveDroid نیز قابل مشاهده است. فایل ISO را انتخاب کرده و صبر کنید تا گزینه‌ها نمایش یابند. می‌توانید از بین فلش دیسک معمولی، فلش دیسک فقط خواندنی، یا درایو سی دی یکی را انتخاب کنید. این گزینه‌ نحوه رفتار ISO هنگامی که کامپیوتر را ریبوت می‌کنید، تعیین می‌کند.

پس از این کار می‌توانید دستگاه اندرویدی را به کامپیوتر متصل کرده و آن را ریبوت کنید. در صورتی که در تنظیم گزینه پیش فرض بوت شدن، دستگاه‌های یو‌اس‌بی انتخاب شده باشند، سیستم عاملی که دانلود کرده بودید از طریق گوشی شما برروی کامپیوتر بوت می‌شود. حالا می‌توانید از آن برای بازیابی کامپیوتر یا حتی نصب یک سیستم عامل جدید استفاده نمایید.

دو راه حل برای بازیابی کامپیوتر با اندروید

اگر سیستم عامل کامپیوتر شما کار نمی‌کند، به لطف اندروید می‌توانید یک سیستم عامل جدید نصب کرده و یا یک محیط بازیابی اجرا کنید. دو راه حل مناسب در دسترس است:

 • برنامه ISO 2 USB : با این روش می‌توانید از طریق کابل تبدیل اوتی‌جی، فایل ISO را مستقیما روی فلش دیسک رایت کنید و یک دیسک بازیابی داشته باشید.
 • برنامه DriveDroid : شما را قادر می‌سازد فایل های ISO بوتبل را برروی دستگاه اندرویدی خود ذخیره کنید.

با این روش‌ها یک فلش‌دیسک که فایل ISO روی آن رایت شده و یا یک دستگاه اندرویدی با یک یا چند ISO بوتبل در اختیار خواهید داشت.

557×359 (0x0)
51.04 KB
557x359 (0x0)
51.04 KB

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 32.6 میلیون دلار
  Wonder Woman 1984
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 20.3 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 17.6 میلیون دلار
  The War with Grandpa
  اکران: 02 سپتامبر 2020
 • 9 میلیون دلار
  Come Play
  اکران: 28 اکتبر 2020
 • 7.8 میلیون دلار
  Monster Hunter
  اکران: 18 دسامبر 2020
 • 7.1 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 4 میلیون دلار
  Fatale
  اکران: 18 دسامبر 2020
بازی ها
 • 01 بهمن 1399
  HITMAN 3
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 09 بهمن 1399
  The Medium
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5
 • 17 بهمن 1399
  Nioh / Nioh 2 Remastered
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 24 بهمن 1399
  Super Mario 3D World
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 28 اسفند 1399
  Prince of Persia Sands of Time Remake
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5