چرا وارن بافت معتقد است باید یک کسب‌وکار بد راه بیاندازید؟
دانیال ریاضی
نویسنده:دانیال ریاضی
ارسال شده در:04 خرداد 1397، 22:30

چرا وارن بافت معتقد است باید یک کسب‌وکار بد راه بیاندازید؟

در حالی که شرکت هولدینگ وارن بافت به‌هیچ‌وجه کسب‌وکار بدی نبوده و در سال 2017 درآمد خالص این شرکت 44.9 میلیارد دلار بوده است، اما وارن بافت (Warren Buffett) معتقد است که چرخاندن یک کسب‌وکار بد هم می‌تواند فواید خود را داشته باشد.

رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت Berkshire Hathaway در دیدار سالانه‌ی خود گفت:

علاوه بر اینکه شما را تبدیل به سرمایه‌گذاری بهتر می‌کند، به نظر من اگر می‌خواهید روزی قادر به ارزیابی کسب‌وکارها باشید و در اصل تبدیل به یک سرمایه‌گذار شوید، واقعاً لازم است تا توانایی اداره‌ی یک کسب‌وکار بد، با کمترین آسیب شخصی را داشته باشید. من فکر می‌کنم اگرچند سالی با یک کسب‌وکار بددست و پنجه نرم کنید خیلی بیشتر یاد می‌گیرید تا اینکه کسب‌وکاری را اداره کنید که انقدر خوب است که حتی اگر بخواهید هم نمی‌توانید اشتباه کنید.

Warren Buffett / وارن بافت

چارلی مانگر، شریک تجاری بافت، که بسیاری از اشتباهات و شکست‌های کسب‌وکار را دیده، در این مورد با وی موافق است. او در ارتباط با روزهایی که درگیر کسب‌وکار خوبی نبودند می‌گوید:

خیلی مفید بود، اگر می‌خواهی یاد بگیری هیچ‌چیز به‌خوبی تجربه‌ی شخصی و دردناک نیست. و ما هم مشخصاً تجربه‌ی زیادی کسب کردیم.

هرچند که دست‌وپنجه نرم کردن با یک کسب‌وکار بد می‌تواند مفید باشد، اما به گفته‌ی بافت، نباید مدت زیادی این کار را انجام دهید.

راه‌های دیگری هم برای تبدیل‌شدن به یک سرمایه‌گذار باهوش هست. برای شروع، به مواردی که پیشگوی اوماها(لقب وارن بافت) قبل از سرمایه‌گذاری در نظر می‌گیرد توجه کنید: محصولی منحصربه‌فرد، رهبری قوی، و قیمت مناسب.

Warren Buffett / وارن بافت

بافت در کسب‌وکاری که این سه مورد را نداشته باشد سرمایه‌گذاری نمی‌کند. او می‌گوید:

من همیشه به دنبال استثنائات هستم، ولی نکته‌ی جالب اینجاست که اگر هزاران شرکت برای سرمایه‌گذاری وجود داشته باشد، فقط لازم است تا من در مورد چند تا از این شرکت‌ها درست پیش‌بینی کنم

وارن بافت در پیدا کردن این کسب‌وکارها عجله نمی‌کند و به‌محض پیدا کردن چنین کسب‌وکاری، سرمایه‌گذاری کرده و به این زودی‌ها سهام خود را نمی‌فروشد. یکی از گفته‌های مشهور او در همین رابطه است:

حتی یک‌لحظه هم در مورد سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت در یک کسب‌وکار فکر نکنید.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha