سونی می گوید کنسول پلی استیشن 4 وارد مرحله پایانی عمر خود شده است

سونی می گوید کنسول پلی استیشن 4 وارد مرحله پایانی عمر خود شده است
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

جان کودرا رئیس کنسول پلی استیشن در رویدادی در مورد کنسول پلی استیشن 4 و سرویس های دیگر پلی استیشن بسیار صحبت کرد. او همچنین بیان کرد که پلی استیشن 4 به مرحله پایانی عمرش وارد شده است.

[بروزرسانی] جان کودرا  (John Kodera) رئیس کنسول پلی استیشن، در مورد حرف هایی که راجع به پلی استیشن 4 در نشست استراتژی محور سونی، بیان کرده بود، جزئیات بیشتری را در یک مصاحبه ارائه داد. این مصاحبه را سرکان توتو (Serkan Toto) مشاور صنعت بازی‌های ویدیویی، دوباره اعلام کرد و در صفحه توییتر خود قرار داد. کودرا در این مصاحبه دوباره تاکید کرده که آخرین مرحله عمر پلی استیشن 4 شروع شده و در طی سه سال پیش رو، سونی قدم هایی را برای آماده شدن برای آینده خواهد برداشت.

پلی استیشن 4

توییت‌های سرکان توتو در مورد مصاحبه جان کودرا با سایت بلومبرگ ژاپن:

1- در مصاحبه ای با سایت Bloomberg Japan، مدیرعامل کمپانی Sony Interactive Entertainment، جان کودرا، می گوید که کمپانی اش دوباره «گزینه های مختلفی حول کنسول دستی PS Vita، روی میز دارد». کودرا این حرف را پس از آن که مدیرعامل اسبق این کمپانی در پاییز گذشته گفته بود که بازار کنسول های دستی بازار بزرگ و چندان سود آوری نیست، به زبان آورد.

 Dr. Serkan Toto (Kantan Games Inc.) (@serkantoto) May 23, 2018

 

2- کودرا می گوید با اینکه کنسول های پلی استیشن 4 و پلی استیشن ویتا دو کنسول متفاوت هستند (یکی خانگی و دیگری همراه)، کمپانی سونی همچنان بدنبال ساخت روش های جدیدی است تا تجربه های منحصر بفردی را به مخاطبان عرضه کند.

Dr. Serkan Toto (Kantan Games Inc.) (@serkantoto) May 23, 2018

 

3- با اینکه کودرا در حرف هایش از کلمه «پلی استیشن 5» استفاده نمی کند، دوباره تاکید می کند که کنسول پلی استیشن 4 به مرحله پایانی عمر خود وارد شده است و اینکه کمپانی سونی طی سه سال پیش رو، برای آینده آماده خواهد شد.

Dr. Serkan Toto (Kantan Games Inc.) (@serkantoto) May 23, 2018

مطلب اصلی از اینجا شروع می شود

امروز طی نشست استراتژی محور شرکت سونی، رئیس کنسول پلی استیشن، جان کودرا (John Kodera) بیان کرد که کنسول پلی استیشن 4، وارد مرحله پایانی عمر خود شده است. با این حال تاکاشی موچیزوکی (Takashi Mochizuki) خبرنگار وال استریت ژورنال می گوید: با اینکه بیان کردن این موضوع که کنسول پلی استیشن 4 آخرین نفس های خود را می کشد، می تواند بطور کلی بر بخش گیمینگ کمپانی سونی، تاثیر منفی بگذارد، اما همچنان بخش گیمینگ این کمپانی اثر منفی ای نمی پذیرد، زیرا که درآمد حاصل از خدمات اشتراکی ای مانند Playstation Plus، می تواند هرگونه کاهش در فروش سخت افزارهای گیمینگ کمپانی سونی را جبران کند. مهم این است که کمپانی سونی به این زودی ها دست از تولید کنسول پلی استیشن 4 خود نخواهد کشید و تا مدت های طولانی پس از عرضه کنسول پلی استیشن 5 نیز به پشتیبانی از کنسول پلی استیشن 4 ادامه خواهد داد. بنابراین انتظار می رود کنسول پلی استیشن 4 به فروش خوب خود ادامه دهد، مخصوصا که در حال حاضر بازی های انحصاری فوق العاده مهمی مانند The Last of Us: Part II و Days Gone و Death Stranding قرار است برای این کنسول در آینده ای نزدیک عرضه شوند.

در دیگر بخش های مهم این نشست، کودرا با سرمایه گذاران و تحلیل گران صنعت بازی های ویدیویی راجع به سلامت و زیست پذیری کنسول پلی استیشن 4 بعنوان یک پلتفرم، صحبت کرد. در اوایل سال جاری، کمپانی سونی اعلام کرد که انتظار دارد امسال 16 میلیون کنسول پلی استیشن 4 به فروش برسد ،که در مقایسه با 19 میلیون پلی استیشن 4ی که سال گذشته به فروش رفت، بنظر می رسد انتظارات کمپانی سونی کمی پایین آمده و کودرا با گفتن این حرف احتمالا سعی داشت تا کاهش فروش این کنسول به علت نزدیک بودن پایان عمر آن را، بیان کند. همچنین بیانات مربوط به اینکه PlayStation 4 در مرحله پایانی عمر خود قرار دارد، همچنین ممکن است به این معنا باشد که هنوز سالهای زیادی از حیات این کنسول باقی مانده است. فقط اینکه در طی این سالهای باقی مانده، شاید به اندازه ای که قبل تر فروش می رفت، سودآور نباشد. و البته باید توجه داشته باشید که این کنسول تقریبا پنج سال است که عرضه شده است.

کنسول پلی استیشن 4، در نوامبر سال 2013 عرضه شد، بنابراین منطقی است که اکنون به مراحل پایانی عمر خود وارد شده باشد، زیرا که همواره هر نسل از کنسول ها حدودا 5-7 سال طول می کشد. طبق آخرین آماری که کمپانی سونی ارائه داده است، بیش از 79 میلیون کنسول پلی استیشن 4 از زمان عرضه اش تاکنون به فروش رفته است، که این آمار کمی کمتر از آمار فروش 80 میلیونی پلی استیشن 3 تا سال 2013 است.

پلی استیشن 4

انتظار می رود بخش بازی و شبکه کمپانی سونی که شرکت پلی استیشن در آن قرار دارد، همچنان مانند قبل یک بخش سودآور برای کمپانی عظیم سونی باقی بماند. هم اکنون سرویس PlayStation Now سونی، به آمار خیره کننده 80 میلیون کاربر فعال ماهانه رسیده است ( که نسبت به تعداد کاربران فعال ماهانه این سرویس در سال گذشته، 10 میلیون کاربر افزایش داشته). علاوه براین سونی اعلام کرده که قصد دارد تعداد کاربران این سرویس را در آینده بسیار بیشتر از این مقدار کند، همین سرویس برای سونی تبدیل به یک بخش دائما سودآور شده است. به علاوه همه اینها، کمپانی سونی گفته است که می خواهد سرویس های انحصاری دیگری مانند همین سرویس PSN، ایجاد کند و در این سرویس ها نیز قصد دارد از بخش «محتوای افزوده» با سیاست «استفاده از قرصت های رشد» سودآوری ایجاد کند.

بطور کلی، سونی پیش بینی کرده است که سودآوری «بخش بازی و شبکه» کمپانی اش تا پایان سال مالی 2021 یعنی تا پایان اسفند ماه سال 99، روند نزولی داشته باشد ( به علت عرضه نسل جدید کنسول ها در حوالی سال های 2020 و 2021). در سال 2021، سونی انتظار دارد که بخش بازی و سرویس های شبکه اش، حدود 130 میلیارد تا 170 میلیارد یِن برایش سودآوری داشته باشد، که با مقایسه با سال مالی جاری که انتظار آنها 190 میلیارد ین سودآوری است، می توان مشاهده کرد که این کمپانی انتظار سودآوری کمتری در سال 2021 دارد.

جالب تر اینکه، کودرا در این نشست بیان کرد که در دوره زمانی ای که از الان تا سال 2021 طول می کشد، پلی استیشن کمی خم خواهد شد تا پس از این دوره مستحکم تر و با قدی بلندتر بایستد. با این وجود کاملا مشخص نیست که منظور کودرا از این حرف چیست، اما می شود منظور این حرف را به عرضه نزدیک کنسول پلی استیشن 5 نسبت داد. با این حال، مدیر اجرایی پلی استیشن، شان لِیدن (Shawn Layden) اخیرا تایید کرد که کمپانی سونی در کنفرانس خبری اش در نمایشگاه E3 امسال، هیچگونه سخت افزار جدیدی را معرفی نخواهد کرد.

همچنین در طول این رویداد، کودرا بیان کرده است که پلی استیشن VR بعنوان یک پلتفرم در حال رشد است، اما هنوز به سطح رشدی که پیشتر پیش بینی شده بود نرسیده است. پلی استیشن VR تنها بخشی از سرویس های پلی استیشن نیست که دوران خوبی را نمی گذراند، بلکه سرویس PlayStation Vue –سرویس پخش زنده ویدیوی سونی- نیز در رقابت سرسختی قرار دارد و ظاهرا رقیبان اش به آن اجازه نمی دهند تا آن قدری که سونی می خواهد، رشد کند، بنابراین این بخش نیز همانند PlayStation VR، بخش چندان موفقی نیست. کودرا بیان کرد که پلتفرم PlayStation VR و سرویس PlayStation Vue هنوز می توانند رشد کنند، اما نه لزوما با سرعتی که مد نظر ماست.

پلی استیشن VR

در زیر توییت های تاکاشی موچیزوکی خبرنگار وال استریت ژورنال در مورد این نشست را می توانید بخوانید

کودرا رئیس پلی استیشن: پلی استیشن 4 در مرحله پایانی چرخه عمر خود است، که همین موضوع می تواند تاثیر منفی ای بر فروش این کنسول بگذارد، اما سودآوری سرویس های اشتراکی دیگر مانند PSN می توانند این تاثیر منفی را برای کمپانی سونی جبران کنند.

Takashi Mochizuki (@mochi_wsj) May 22, 2018

 

کودرا رئیس SIE: ساختن عناوین انحصاری جدیدتر لزوما به معنای مجموعه های موفق جدید نیست. استراتژی ما بیشتر حول فرانچایز کردن مجموعه های موفق جدید و ساختن محتوای بیشتر از مجموعه های موفق موجود است.

Takashi Mochizuki (@mochi_wsj) May 22, 2018

 

کودرا رئیس SIE: شما می توانید منتظر عناوین انحصاری جدیدی بر روی پلتفرم های مختلف پلی استیشن باشید.

Takashi Mochizuki (@mochi_wsj) May 22, 2018

 

کودرا رئیس کمپانی SIE به تحلیلگران و سرمایه گذاران گفت که کنسول پلی استیشن از هم اکنون تا پایان سال تجاری 2021، کمی نزول خواهد کرد تا بعد از این دوره رشد بیشتری داشته باشد

Takashi Mochizuki (@mochi_wsj) May 22, 2018

 

کودرا رئیس SIE: پلتفرم PlayStation VR در حال رشد است، اما رشد آن کمتر از میزانی است که بخش بازاریابی ما انتظارش را داشت. PLayStation Vue با رقابتی سخت تر از آنچه پیش بینی کردیم مواجه شده است. هدف این است که PSVue و PSVR را به رشد بیشتری برسانیم و انتظارات واقع گرایانه تری از آنها داشته باشیم

 Takashi Mochizuki (@mochi_wsj) May 22, 2018

در اوایل سال جاری، تحلیلگر NPD، مت پیسکاتلا (Matt Piscattela) در مصاحبه ای با سایت GamingBolt اظهار کرد که کنسول پلی استیشن 4 همچنان در سال 2019 نیز فروش خوبی را خواهد داشت، اما این فروش بخوبی فروش سال 2018 نخواهد بود. او افزود که کنسول پلی استیشن بعدی تا سال 2020 یا دیرتر عرضه نخواهد شد.

کنفرانس خبری کمپانی سونی در نمایشگاه E3 در ماه بعد در لس آنجلس برگزار خواهد شد. در این کنفرانس ما شاهد رونمایی از سخت افزار جدیدی نخواهیم بود؛ سونی در این کنفرانس بر چهار بازی بزرگ تمرکز خواهد داشت.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 90.4 میلیون دلار
  Godzilla vs. Kong
  اکران: 31 مارس 2021
 • 44.2 میلیون دلار
  Tom and Jerry
  اکران: 26 فوریه 2021
 • 41.6 میلیون دلار
  Raya and the Last Dragon
  اکران: 05 مارس 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Mortal Kombat
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 23.4 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 13.1 میلیون دلار
  The Unholy
  اکران: 02 آوریل 2021
 • 1.8 میلیون دلار
  Separation
  اکران: 30 آوریل 2021
بازی ها
 • 24 اردیبهشت 1400
  Mass Effect Legendary Edition
 • 03 خرداد 1400
  Deathloop
  پلی استیشن 5
 • 01 تیر 1400
  Back 4 Blood
  پلی استیشن 5