جف بزوس در مورد رویای بهره‌برداری از ماه می‌گوید
امیر حیدری باطنی
نویسنده:امیر حیدری باطنی
ارسال شده در:07 خرداد 1397، 09:30

جف بزوس در مورد رویای بهره‌برداری از ماه می‌گوید

جف بزوس در صورتی که پایش به ماه برسد، رویاهای بزرگی برای سکونت در آنجا دارد. او معتقد است ما در آینده مجبور به ترک زمین خواهیم بود و ماهواره‌ها می‌توانند بستر مناسبی را در صنعت فضایی دنیا ایجاد نمایند.

به نظر شما اگر جف بزوس بتواند به ماه برود، چه کارهایی را انجام می‌دهد؟ مطمئنا او همچون زمین، در آنجا هم به ایجاد زیرساخت‌های صنعتی می‌پردازد. جف بزوس که در کنفرانس توسعه علوم فضایی در لوس آنجلس سخنرانی می‌کرد، به ایده ساخت یک مرکز صنعتی سطح بالا در ماه اشاره کرد که به صرفه‌جویی در منابع موجود در زمین کمک می‌کند.

او گفت:

در آینده ای نه چندان دور، مثلا حدود صد سال آینده، انجام دادن بسیاری از کارها در فضا به جای زمین آسان‌تر خواهد بود، چرا که مقدار زیادی از انرژی را در دسترس خواهیم داشت. ما مجبور خواهیم شد زمین را ترک کنیم. ما این سیاره را ترک خواهیم کرد و این برای زمین هم بهتر خواهد بود.

جف بزوس

او در توضیح ایده خود گفته که می‌توان مواد معدنی و منابعی که در ماه وجود ندارند را از اینجا و سیاره زمین تامین کرد. برای سلول‌های خورشیدی، نور آفتاب به صورت دائمی وجود دارد و آب مورد نیاز از زیر سطح ماه قابل برداشت است و سنگ‌هایی در آنجا وجود دارند که قابل استفاده هستند. او در این باره گفت که «گویی یک نفر همه این‌ها را برای ما مهیا کرده است».

بزوس در حال حاضر، نوعی طرح همکاری خصوصی–دولتی بین بلو اوریجین (Blue Origin)  و ناسا را برای ساخت سطح‌نشین ماه که بتواند به تحقیق و بررسی امکان تولید و سکونت در ماه بپردازد، پیشنهاد داده است. این سطح‌نشین خواهد توانست حدود 5 تن بار به سطح ماه منتقل کند که با این مقدار می‌توان کارهای زیادی را در آنجا انجام داد. با اینکه همکاری با ناسا و ESA می‌تواند بسیار مناسب باشد، در صورتی که بلو اوریجین مجبور باشد، خودش به تنهایی کارها را پیش می‌برد.

البته همه این‌ها در حال حاضر نظریه هستند و تمام موشک‌هایی که تا کنون توسط این شرکت ساخته شده‌اند، زیر مداری و دارای برد کم هستند. موشک مداری نیو گلن (New Glenn) که مدل جانشین برای نمونه کوچک‌تر نیو شپرد (New Shepard) است، قرار است در دهه 2020 وارد مدار زمین شود، اما آقای جف بزوس کار را بر روی محموله‌ای که این موشک به ماه خواهد برد، شروع کرده است و دلیلی نمی‌بیند تا آن زمان منتظر بماند.

 

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha