iOS 12 ثابت می کند که چرا باید آیفون خرید
رقیه رنجبری
نویسنده:رقیه رنجبری
ارسال شده در:16 خرداد 1397، 14:30

iOS 12 ثابت می کند که چرا باید آیفون خرید

اپل در مراسم کنفرانس توسعه دهندگان خود WWDC که در (4 ژوئن) 14 خرداد انجام شد از آخرین نسخه سیستم عامل خود iOS 12 رونمایی کرد و با قدرت به همه ثابت کرد که چرا می‌بایست آیفون خریداری کنند نه یک گوشی اندرویدی.

اگر در 20 سپتامبر سال 2013 از فروشگاه اپل، یک گوشی مدل جدید که آیفون 5S نام داشت، خریداری کرده باشید و هنوز از آن استفاده می کنید قادر خواهید بود که در سال جاری نیز نرم افزار گوشی خود را به iOS 12 ارتقا دهید. آیفون 5S در سال 2013 با iOS 7 عرضه شد. با وجود آنکه پنج سال از عرضه رسمی این گوشی می گذرد و تولید آن دیگر متوقف شده اما هنوز آخرین نسخه سیستم عامل اپل را دریافت کرده و قابلیت ارتقا به iOS 12 را دارد.

آیفون 5S در سال 2013 در مقابل گلکسی S4 عرضه شد. گلکسی S4 با اندروید 4.2 منتشر شد و متعاقبا تا اندروید 5.0 آپدیت شد. اندروید 6.0 که در سال 2016 راه اندازی شد، هیچگاه به طور رسمی منتشر نشد و احتمال اینکه اندروید P در سال 2018 برای این گوشی منتشر شود، کاملا صفر است.

این مقایسه شکاف و تمایز بین مدیریت سازندگان اندرویدی و اپلی در بروزرسانی و ارتقای سیستم عامل محصولاتشان را نشان می دهد.

اپل در کنفرانس توسعه دهندگان خود WWDC ، اعلام کرد که نسخه iOS 12 برای همه آیفون‌هایی که از سال 2013 تا به حال ساخته شده اند، قابل نصب و راه اندازی است. این نکته مثبتی است که اگر می‌خواهید همزمان با ارتقای سیستم عامل ها، گوشی خود را آپدیت و بروزرسانی کنید، می بایست یک آیفون خریداری کنید. مشخص است بدترین کاری که می توانید انجام دهید این است که یک گوشی اندرویدی خریداری کنید.

اخبار نه چندان جدید

تعهد اپل به ارائه بروزرسانی نرم افزارهایش، می‌بایست مورد تشویق قرار بگیرد. تیم کوک در مراسم WWDC 2018 اظهار کرد که برای ما مشتری و نیازهای آن در اولویت قرار دارد. ممکن است این گفته کمی تکراری به نظر برسد اما وقتی که صحبت از بروزرسانی نرم افزارهای اپل به میان می آید، بحث با آنها سخت می شود. تعداد افرادی که هنوز از آیفون 5S استفاده می کنند بسیار کمتر از افرادی است که از آیفون 8، 7 و یا حتی 6 استفاده می کنند اما با این حال اپل آنها را رها نکرده است هرچند برای این تعهد و حمایت نمی توانند مورد سرزنش قرار بگیرند.

بی‌تفاوتی تولید کنندگان اندرویدی نسبت به کاربران خود در هنگام به روزرسانی و ارتقای سیستم عامل اندروید، به طور واضح قابل مشاهده است. درحقیقت گوگل با بروزرسانی اطلاعات خود نشان می دهد که وضعیت پذیرش آخرین نسخه نرم افزاری سیستم عامل اندروید خود به چه صورت است. در واقع آخرین نسخه‌های اندروید که اندروید 8.0 و 8.1 می باشند تنها بر روی 5.7 درصد تمام گوشی هایی که به گوگل پلی استور دسترسی دارند، نصب شده است که این آمار خوبی نیست.

پس از عرضه اندروید Oreo و مقایسه آن با iOS 11، مشاهده شد که تنها 6 درصد از گوشی های اندرویدی، آخرین نسخه سیستم عامل اندروید را دریافت کرده اند. قضیه برای اپل کاملا متفاوت است، آمارها نشان می دهند که آخرین نسخه از سیستم عامل iOS که iOS 11 است بر روی حدود 81 درصد از آیفون های موجود در سراسر جهان نصب شده است. تقریبا بی معنی است اگر بخواهیم بگوییم که چرا و چگونه این آمارها به دست آمده اند چرا که متاسفانه این اختلاف آماری بسیار بزرگ است و هیچگونه بهانه و دلیل تراشی سازندگان اندرویدی، قابل قبول نخواهد بود.

چرا می بایست به این نکته اهمیت داد؟

به روزرسانی و ارتقای سیستم عامل گوشی، برای افزایش طول عمر گوشی شما ضروری است. اگر همچنان از یک گلکسی S4 ساخت 2013 استفاده می کنید، احتمالا در معرض آسیب‌های امنیتی متعددی قرار خواهید گرفت که در نسخه های بعدی و جدیدتر اندروید، این مشکلات و نواقص برطرف خواهد شد. اما احتمالا دیگر این گوشی قابلیت اجرای نرم افزارهای جدید موجود در پلی استور را نخواهد داشت و درنتیجه کاملا از وجود ویژگی های جدید و نرم افزارهای جدیدی که در پلی استور عرضه می شوند، بی بهره خواهد ماند و برای مثال در مقایسه با گوشی گوگل پیکسل 2 کاملا غیرکارآمد محسوب می شود.

اما اگر یک آیفون 5S داشته باشید، سطح حفاظت امنیتی نرم افزار در این گوشی دقیقا مشابه و هم اندازه آیفون 10 خواهد بود. صرف نظر از هرگونه محدودیت سخت افزاری، این گوشی قادر است تمام ویژگی های آخرین نسخه iOS را داشته باشد، و تقریبا قادر است تمام برنامه هایی که در اپ استور وجود دارند را دانلود کرده و اجرا کند. اگر گوشی سخت افزار مناسبی داشته باشد، قابلیت پشتیبانی از ویژگی های متنوعی را خواهد داشت. نه آیفون 5S  و نه گلکسی S4 هیچکدام در سال 2018 نمی توانند به عنوان بهترین گوشی تلقی شوند. اما تنها یکی از آنها قادر است یک تجربه رابط کاربری و نرم افزاری قابل مقایسه با گوشی هایی که در سال جاری، عرضه شده اند را به کاربر بدهد و این بسیار ارزشمند است.

iPhone X

اپل اظهار می کند که هزینه زیادی برای ساخت این گوشی ها صرف کرده است و این حق را داریم که برای سالهای متوالی از نظر نرم افزار، این گوشی ها را در سطح مطلوب نگه داریم. درحال حاضر تنها اپل توانسته این موقعیت را حفظ کند. بله شما می توانید گوشی پیکسل را از گوگل خریداری کنید و رفتار مشابه اپل دریافت کنید اما اغلب خریداران گوشی، از شرکت های سامسونگ، ال جی، HTC، سونی، هوآوی و دیگر سازنده های اندرویدی، گوشی موردنظر خود را تهیه می کنند.

برای بسیاری از این شرکت ها، بروزرسانی سیستم عامل برای گوشی های قدیمی تر، منجر به صرف زمان و هزینه هایی خواهد شد  که این آپدیت را برای آنها مشکل می کند اما برای ما افرادی که صدها دلار برای خرید یک گوشی صرف می کنند، این امر قابل توجه و مهم نیست. پول حرف اول را می زند و باید آن را برای خرید محصولاتی صرف کنیم که سازندگان آنها برای مشتری ارزش قائل می شوند و فرقی نمی کند که منظور از این شرکت ها اپل باشد یا گوگل.

Project Treble چیست؟

این یک حمله به گوگل نیست، که به وضوح تصدیق می کند که بروزرسانی نرم افزار اندرویدی به غیر از گوشی های سری پیکسل، تقریبا بدون درنظر گرفتن گوشی های قدیمی تر انجام می شود. Project Treble بخشی از اندروید 8.0 است که بکارگیری و آپدیت نسخه های نرم افزاری را برای سازندگان این گوشی ها، آسانتر می کند. این برنامه کاملا پیچیده بوده و در درون ساختار سیستم عامل اجرا می شود بنابراین نیازی نیست که دقیقا بدانید چگونه کار می کند. چیزی که نیاز است بدانید این مطلب است که گوگل تلاش می کند تا آپدیت اندروید بر روی گوشی های اندرویدی برای سازندگان این گوشی ها، آسانتر از قبل انجام شود.

با این حال Project Treble ، سازندگان را مجبور به کدنویسی و انتشار آن در یک مبنای زمانی نمی کند. نسخه های بروزرسانی شده اندروید با سرعت بسیار کم منتشر شده و تنها برای یکسری از گوشی های پرچمدار قابل استفاده خواهد بود. درواقع لزوما یک قرارداد اجباری وجود ندارد و بنابراین این نسخه های آپدیت شده هرگز برای گوشی های ارزان قیمت نخواهند آمد.

Project Treble همچنین بخشی از اندروید اوریو است که مطابق آنچه که پیش تر گفتیم تنها 6 درصد از گوشی های اندرویدی از این نسخه نرم افزاری سیستم عامل  استفاده می کنند. بدین ترتیب مزایای این برنامه تنها برای این گوشی ها و آن دسته از گوشی هایی که در آینده با آخرین نسخه اندروید منتشر می شوند، قابل استفاده خواهد بود و اهمیت آن برای کاربران این گوشی ها، حداقل برای مدت زمان یک سال احساس می شود. یادآوری می کنیم که iOS 12 در ماه سپتامبر عرضه خواهد شد و به سرعت قابلیت سازگاری با آیفونهای 5 سال قبل این شرکت که همان آیفون 5S است را دارد.

نتیجه گیری

ما به ویژگی های جدید، امنیت بیشتر و اطلاعات مربوط به کسب و کار و تجارت نیاز داریم که بروزرسانی منظم نرم افزار، این خواسته ها را تامین می کند. آپدیت سیستم عامل بسیار مهم است حتی اگر شما به ویژگی های جدید، امنیت و قابلیت هایی که سبب می شود گوشی شما بهتر کار کند، اهمیتی ندهید. اپل در گذشته اشتباهات وحشتناکی را برای تعداد کمی از کاربران با بروزرسانی نرم افزار خود ایجاد کرده است اما این اتفاق همیشگی نیست. همواره اپل توصیه می کند که اولین نسخه های بروزرسانی شده  نرم افزار را تا زمانیکه از نحوه انجام عملکرد آن مطمئن نشدید، دانلود نکنید.

نباید وقتی نسخه بروزرسانی شده اندروید را روی گوشی خود دریافت می کنیم، احساس شادی کنیم چرا که یک اتفاق طبیعی و پذیرفته شده است. برای آنکه احساس خوشایندی را تجربه کنیم می بایست گوشی گوگل پیکسل 2 و یا سری های پیکسلی که در آینده منتشر می شوند را خریداری کنیم و یا اینکه یک آیفون بخریم. بیانیه مربوط به iOS 12 و قابلیت های آن نشان می دهد که اپل به وضوح به مشتریان خود اهمیت می دهد. درواقع نباید اجازه دهیم که دیگر تولیدکننده ها برای مشتری ارزش کمی  قائل شوند.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha