با نورمن، هوش مصنوعی قاتل آشنا شوید

با نورمن، هوش مصنوعی قاتل آشنا شوید
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

روانشناسان معتقدند که می‌توانند با تربیت دلخواه، انسان دلخواه پرورش دهند، گویا این بار در دانشگاه ام ای تی، این کار بر روی نورمن، هوش مصنوعی روانی انجام شده است و نتایج شگفت‌انگیزی هم به دنبال داشته است.

هوش مصنوعی می‌تواند بر اساس اطلاعاتی که از شما و دیگران کاربران در دنیای اینترنت و فضاهای مجازی وجود دارد، الگوریتم‌های مختلفی تولید و یادگیری کند. به نظر شما هوش مصنوعی می‌توانست از Reddit که شبکه مجازی به اشتراک‌گذاری خبر و مطلب توسط کاربران است، به عنوان پایه یادگیری الگوریتم خودش استفاده کند؟ جواب این سوال مثبت است. هوش مصنوعی، باهوش‌تر از تصورات شماست. فقط شاید دوست نداشته باشید که نتیجه یادگیری و الگوریتم جدید به دست آمده را مشاهده کنید.

هوش مصنوعی

به تازگی دانشگاه ام ای تی، هوش مصنوعی با نام بیمار روانی (psychotic AI) تعریف کرده بود که تعجب همگان را برانگیخت. نام این موجود مجازی هوشمند و متفکر را نورمن گذاشته بودند و حالا وقت آن رسیده است که نورمن، بر اساس رفتارهای انسانی مطالب و تجربیات جدید یاد بگیرد؛ اما گویا مکتب درستی برای یاد گرفتن دانش انتخاب نکرده است. هوش مصنوعی بر اساس الگوریتم یادگیری که از اطلاعانت استخراج شده Reddit پیشرفته‌تر شده است، حالا همانند یک قاتل فقط به مرگ و قتل فکر می‌کند! نورمن دیوانه قاتل، کشف جدید دانشگاه ام ای تی است.

نورمن به طور عمدی از این داده‌ها تغذیه شده است. هدف از دانشمندان دانشگاه ام ای تی، نشان دادن این موضوع بود که منبع یادگیری هوش مصنوعی بر روی رفتارهای متقابل آن‌ها تأثیرگذار است. محققین این پروژه این‌گونه توضیح داده‌اند که:

قسمت‌های تاریک و ناامیدکننده Reddit که معمولاً خبرهای قتل و کشتار است، باعث شده که رفتار نورمن تغییر کند. نتیجه اصلی که باید از این تحقیق گرفت، تأثیر منبع آموزش هوش مصنوعی و توانایی دست‌یابی هوش مصنوعی به‌مراتب خطرناکی همانند یک قاتل است. نورمن هوش مصنوعی آموزش دیده است. الگوریتم خاصی برای آموزش نورمن استفاده می‌شود و سپس به او تصاویر روانشناسی نشان داده می‌شود و نورمن پس از آنالیز تصویر بر اساس آنچه که یاد گرفته است، عبارتی برای توضیح بیشتر در مورد عکس می‌نویسد. الگوریتم یادگیری که برای نورمن استفاده شد، تصاویر ناراحت‌کننده‌ای بوده است که در شبکه مجازی Reddit منتشر می‌شوند و همگی دارای نشانه مخصوص Reddit بودند تا بتوانیم بر این اساس به نورمن حقایقی در مورد مرگ را نشان دهیم. سپس نتایج را بر اساس هوش مصنوعی که یادگیری استاندارد داشت، مقایسه کردیم. مقایسه با استفاده از تست معروف روانشناسی Rorschach inkblots یا لکه جوهر انجام پذیرفت. نتایج، همه را شگفت زده کرد.

هوش مصنوعی
نتایج مقایسه بررسی های نورمن و هوش مصنوعی استاندارد

در تصویر اول، نورمن، اثرات جوهر را تصویر یک مرگ ناشی از برق‌گرفتگی دانست، در حالی که هوش مصنوعی استاندارد، آن را گروهی از پرندگان روی درخت آنالیز کرده بود. تصویر دوم را نورمن، قتل در اثر شلیک گلوله تشخیص داد، در حالی که هوش استاندارد آن را عکس نزدیکی از گل می‌دانست. تصویر سوم کار را تمام کرد، نورمن در یک تشخیص فوق‌العاده، عکس را یک قتل از ارتفاع یا پنجره تشخیص داد درحالی‌که هوش استاندارد آن را دو نفر پشت‌به‌پشت ایستاده تصور کرده بود.

شاید مغز انسان هم در تقابل با آنچه که در تصاویر می‌بیند، این چنین رفتاری از خود نشان دهد.

سخن پایانی

برای اطلاع بیشتر از مقالات علمی با پلازامگ همراه بمانید، شما همچنین می‌توانید در بخش نظرات، دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 90.4 میلیون دلار
  Godzilla vs. Kong
  اکران: 31 مارس 2021
 • 44.2 میلیون دلار
  Tom and Jerry
  اکران: 26 فوریه 2021
 • 41.6 میلیون دلار
  Raya and the Last Dragon
  اکران: 05 مارس 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Mortal Kombat
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 23.4 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 13.1 میلیون دلار
  The Unholy
  اکران: 02 آوریل 2021
 • 1.8 میلیون دلار
  Separation
  اکران: 30 آوریل 2021
بازی ها
 • 19 شهریور 1400
  Life is Strange: True Colors
 • 24 شهریور 1400
  Deathloop
 • 20 مهر 1400
  Back 4 Blood