اپل به تازگی مانع استخراج ارز دیجیتال روی دستگاه‌های iOS شد

اپل به تازگی مانع استخراج ارز دیجیتال روی دستگاه‌های iOS شد
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

در پی ممنوعیت تبلیغات ارز دیجیتال در گوگل و فیسبوک، اپل نیز عملیات استخراج ارز دیجیتال را بر روی دستگاه‌هایی که از iOS استفاده می‌کنند محدود کرده است. یکی از نگرانی‌‌های اپل، آسیب این عملیات به باتری دستگاه است.

بیت کوین / اپل / iOS

اپل نگران افت عملکرد باتری دستگاه‌‌هایش در اثر عملیات استخراج ارز دیجیتال است. این شرکت اخیرا اعلام کرد که برای مصارف استخراج ارز دیجیتال بر روی آیفون و آیپد، محدودیت‌هایی را لحاظ کرده است، این خبر بار اول روز دوشنبه از طریق وبسایت اپل اینسایدر درز کرده است. حالا  دستور‌العمل اپ استور برای iOS می‌گوید:

اپلیکیشن‌ها احتمالا نمی‌توانند عملیات استخراج ارز دیجیتال را پشتیبانی کنند، مگر اینکه روی دستگاه دیگری انجام شود.

چنین شرایطی تا چند هفته پیش در دستور‌العمل اپ استور نبود. این سیاست جدید اپل، تا حدی به خاطر نگرانی‌های این کمپانی از افت عملکرد باتری‌های محصولاتش در اثر عملیات استخراج است. سیسات جدید اپل می‌گوید:

اپلیکیشن‌ها، هرکدام که آگهی تبلیغاتی طرف سومی را نمایش می‌دهند، ممکن است که عملیات پردازش‌های غیرمرتبط، مثل استخراج پول دیجیتال را نتوانند راه بیندازند.

این وبسایت در ماه گذشته درگیر همین مسئله بوده است: افرادی آگهی‌های تبلیغاتی متقلب را روی اپلیکیشن‌ها می‌فرستند تا از آن طریق به CPU دستگاه کاربر دسترسی پیدا کنند و عملیات استخراج را انجام دهند، در نهایت هم برای سازنده آگهی سودی را واریز می‌کنند. یوتیوب برای مدت کوتاهی سرور این آگهی‌ها بود تا اینکه گوگل متوجه مشکل شد و جلوی چنین تبلیغاتی را گرفت.

اما به نظر می‌رسد که سیاست جدید اپل، چیزی فراتر از جلوگیری از موارد سوءاستفاده برای استخراج مخفیانه ارز دیجیتال باشد. مطابق این رویکرد جدید، حتی اگر کاربر خودش داوطلبانه، اپلیکیشن مخصوص عملیات استخراج را دانلود کرده باشد، به او اجازه انجام این عملیات روی دستگاه را نخواهد داد.

فارغ از این هم، باید گفت که دستگاه‌های شامل iOS عموما برای عملیات استخراج، موارد مناسبی نیستند. استخراج بیت‌کوین مدت زیادی توسط تراشه‌های       ASICمی‌شود، البته برخی از پول‌های دیجیتال هم نسبت به چیپ ASIC مقاومت دارند، اما حتی در این موارد هم برای عملیات استخراج نیاز به پردازنده و حافظه بسیار قوی و گران‌ترین کارت گرافیکی موجود دارد.

دستگاه‌های آیفون و آیپد، آنچنان قدرت محاسباتی بالایی در ازای هر دلار نمی‌توانند ارائه دهند، بنابراین اساسا به نظر می‌رسد که برای عملیات استخراج ارز دیجیتال انتخاب‌های خوبی نباشند. این دستور‌العمل جدید اپل هم‌چنین اضافه می‌کند که، اپلیکیشن‌های ارز دیجیتال، احتمالا برای تکمیل کارها، مثل دانلود سایر اپلیکیشن‌ها، تشویق کاربران به دانلود و ارسال مطلب در شبکه‌های اجتماعی پول رایج را پیشنهاد نمی‌دهند.

این سیاست جدید اپل تخت تأثیر موج نگرانی‌های موجود در جهان به خاطر رفتارهای کلاهبردارانه در دنیای ارز دیجیتال است. اوایل امسال گوگل و فیسبوک هم از نمایش تبلیغات مربوط به ارز دیجیتال در شبکه‌های خود، خودداری کردند. کمیسیون بورس و اوراق بهادار هم به طرز فزاینده‌ای هر روز نسبت به قانون ‌شکن بودن و متقلبانه بودن ارز دیجیتال، موضع مخالف می‌گیرد.

کلام آخر

برای اخبار بیشتر از دنیای فناوری با پلازامگ همراه بمانید، شما همچنین می‌توانید در بخش نظرات، دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 90.4 میلیون دلار
  Godzilla vs. Kong
  اکران: 31 مارس 2021
 • 44.2 میلیون دلار
  Tom and Jerry
  اکران: 26 فوریه 2021
 • 41.6 میلیون دلار
  Raya and the Last Dragon
  اکران: 05 مارس 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Mortal Kombat
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 23.4 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 13.1 میلیون دلار
  The Unholy
  اکران: 02 آوریل 2021
 • 1.8 میلیون دلار
  Separation
  اکران: 30 آوریل 2021
بازی ها
 • 19 شهریور 1400
  Life is Strange: True Colors
 • 24 شهریور 1400
  Deathloop
 • 20 مهر 1400
  Back 4 Blood