کوالکام و اپل در مرحله جدیدی از درگیری‌های قانونی قرار دارند

کوالکام و اپل در مرحله جدیدی از درگیری‌های قانونی قرار دارند
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

اپل و کوالکام در کشورهای مختلفی دادخواست‌های گوناگون علیه هم صادر کرده‌اند. اگر کوالکام بتواند رأی دادگاه‌ها را به خود جلب نماید، می‌تواند دست اپل را از برخی کشورهای اروپایی و آسیایی کوتاه کند.

درگیری‌های بین اپل و کوالکام، همچنان ادامه دارد و این درگیری هر روز وارد فاز جدیدتری می‌شود. این دو شرکت، در دادگاه، یکدیگر را متهم می‌کنند که یکی از تکنولوژی دیگری بدون پرداخت حق شرکت استفاده کرده است. اپل، کوالکام را مورد اتهام قرار داده که این شرکت با استفاده از گواهینامه ثبت اختراع خود، اپل را مجبور کرده است چیپست های مودمی گران‌تر از آنچه که اپل، برآورد کرده است را خریداری کند. همچنین این شرکت اضافه کرده که کوالکام، از اختراعات آن بدون پرداخت حق اختراع بهره برده است. متقابلاً کوالکام، هم لیست بلندی از پرداختی‌های معوقه اپل، را رو کرد که شرکت کوپرتینویی باید آن‌ها را پرداخت نماید. بر اساس مدارکی که امروز منتشر شده است، اپل، مبلغ 4.5 میلیارد دلار به شرکت کوالکام، بدهکار است. این بدهی‌ها مربوط به قطعاتی هستند که کوالکام، می‌گوید اپل، بدون پرداخت هزینه از آن‌ها استفاده کرده است.

بروز این درگیری‌ها مابین دو شرکت مهم تولید فناوری، باعث شده است که بازارهای جهانی دچار تزلزل شود اگرچه بیشترین ضربه‌ها خود دو طرف خواهند دید. در این راستا اپل تولید گوشی‌های خودش را که بر اساس چیپست‌های مودم کوالکام بود متوقف کرد، این حرکت اپل تاکنون بازخورد منفی از بازار دریافت نکرده ولی محبوبیت آیفون را در لبه سقوط قرار داده است. کوالکام از سوی دیگر به دادگاه چین رفته و خواستار توقف فروش آیفون در کشور چین شده است، کوالکام پاشنه اشیل اپل را هدف قرار داده است. درگیری‌های قانونی این دو شرکت تا جایی بالا گرفته که کمیسیون تجارت بین‌الملل در ماه آینده تصمیم دارد ادعای کوالکام بر علیه اپل مبنی بر استفاده از تکنولوژی کوالکام بدون پرداخت هزینه را بررسی کند. نتیجه این دادگاه ممکن است فروش آیفون 7 بدون چیپست های کوالکام را مورد توقیف قرار دهد.

کوالکام در جبهه‌های مختلفی علیه اپل دادخواست داده است. براساس اخبار، دادگاهی در آلمان مشغول پیگیری دادخواست کوالکام بر علیه اپل است. کوالکام ادعا می‌کند که اپل بر اساس گواهینامه ثبت اختراع این شرکت، از چیپست های اینتل استفاده کرده است. چند وقتی است که اپل به جای خرید از کوالکام به سمت اینتل روی آورده و کوالکام جواب این گردش را با این حرکت داده است. هنوز پاسخ دقیقی از دادگاه مبنی بر پیروزی کوالکام به دست نرسیده است اما در صورت پیروزی، کوالکام درخواست داده است که فروش محصولات آیفون در آلمان نیز متوقف شود. دادگاه و اداره ثبت اختراعات اروپا قرار است که در ماه‌های آینده صحت این ادعای کوالکام را بررسی و نتیجه را به هر دو شرکت ابلاغ کنند.

کوالکام / اپل

این‌ها تنها گوشه‌ای از درگیری‌های این دو شرکت بزرگ بود. بر اساس گفته‌های منابع موثق، درگیری این دو شرکت منوط به دو دادگاه نمی‌شود. جالب است بدانید که این دو شرکت در بیش از 60 اختراع و گواهینامه ثبت شده اختلاف‌نظر دارند که این اختلافات به 16 دادگاه مختلف در 6 کشور داده شده است تا شاید بتوانند گره از اختلافات آن‌ها باز کنند. ارگان‌های رسیدگی به این پرونده‌ها همگی اعلام کرده‌اند که تلاش می‌کنند اختلافات بین این دو غول فناوری را با در نظر گرفتن حق هر دوی آن‌ها تا پایان سال جاری حل و فصل نمایند.

هر دو طرف مشکلات اساسی با یکدیگر دارند که تبدیل به کینه‌ای قدیمی در آن‌ها شده است. این کینه می‌تواند روند پیشرفت دادگاه را کند نماید. تنها راهی که می‌تواند به این درگیری‌ها پایان دهد، اجبار کوالکام، به تغییر موضع خود یا انجام درخواست کوالکام، برای ممنوعیت فروش محصولات اپل، در کشورهای مختلف است. بر همین اساس، هیچ یک از طرفین دوست ندارند از موضع پیش‌گرفته خودشان عقب‌نشینی کنند تا شاید بتوانند دیگری را مغلوب کنند.

دون رزن برگ، مشاور عمومی کوالکام، گفته است:

در ابتدا، ما خودمان را در مقابل ادعای‌های دروغین اپل در موضع دفاع قرار دادیم. هر کسی شاید اپل را بشناسد اما کسی نمی‌داند که چند مورد از وسایل کوالکام، در داخل گوشی‌های اپل به کار رفته است. حالا بازی برای ما عوض شده است و دادرسی‌های وارد فاز جدیدی شده‌اند که حقیقت را نشان خواهد داد تا همگان در مورد ماهیت دقیق کوالکام و تأثیرش در فروش محصولات اپل آگاه شوند.

اپل، در دادگاه گفته است:

واکنش کوالکام، ناشی از مخالفت او با شرکت‌هایی است که جرئت کرده‌اند، بازارهای مالی را بر علیه آن تغییر دهند، همانند اپل و اینتل.

کلام آخر

برای اخبار بیشتر از دنیای فناوری با پلازامگ همراه بمانید، شما همچنین می‌توانید در بخش نظرات، دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 90.4 میلیون دلار
  Godzilla vs. Kong
  اکران: 31 مارس 2021
 • 44.2 میلیون دلار
  Tom and Jerry
  اکران: 26 فوریه 2021
 • 41.6 میلیون دلار
  Raya and the Last Dragon
  اکران: 05 مارس 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Mortal Kombat
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 23.4 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 13.1 میلیون دلار
  The Unholy
  اکران: 02 آوریل 2021
 • 1.8 میلیون دلار
  Separation
  اکران: 30 آوریل 2021
بازی ها
 • 19 شهریور 1400
  Life is Strange: True Colors
 • 24 شهریور 1400
  Deathloop
 • 20 مهر 1400
  Back 4 Blood