WWDC 2018 همان چیزی بود که همیشه استیو جابز می‌خواست

WWDC 2018 همان چیزی بود که همیشه استیو جابز می‌خواست
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp
WWDC 2018 با رویکرد نرم‌افزار محور برگزار شد و این همان چیزی بود که استیو جابز به آن اهمیت می‌داد. باتوجه به تمام انتقادات در فقدان معرفی سخت‌افزار این شرکت رویداد امسال را با این رویکرد به پایان رساند.
WWDC
WWDC 2018 بسیار خوب و کامل برگزار شد، در واقع این مراسم همان‌طوری برگزار شد که استیو جابز همیشه به آن اهمیت داده و تلاش می‌کرد تا اپل را به همان سمت سوق دهد. بسیاری از افراد از اینکه اپل در کنفرانس WWDC 2018 هیچ سخت‌افزاری را معرفی نکرد، گلایه داشتند و حتی ماهم در مقاله‌ای بیان کردیم که اپل از اصالت خود فاصله گرفته است. اما به تازگی صحبت‌هایی از استیو جابز در یکی از مصاحبه‌های وی پخش شده که نشان می‌دهد جابز اهمیت نرم‌افزار را بسیار بالاتر از سخت‌افزار می‌دانست.
کنفرانس WWDC 2018 در حالی برگزار شد که اپل از سیستم‌عامل‌های جدید macOS، iOS، tvOS و watchOS خود با قابلیت‌های بسیار زیادی رونمایی کرد. همه این سیستم‌عامل‌ها دارای ویژگی‌های بسیار کاربردی هستند که اهمیت بسیاری دارند. آنچه جای خالی‌اش در این مراسم حس می‌شد، سخت‌افزار بود. در پی تمام گلایه‌ها و نارضایتی‌های برخی از افراد، اپل مصرانه بر روی نظر خود پافشاری می‌کند که WWDC یک کنفرانس برای توسعه دهندگان است نرم‌افزار همان چیزی است که توسعه دهندگان به آن نیاز دارند؛ تمرکز WWDC حتی زمانی‌که استیو جابز زنده بود هم بر روی نرم‌افزار بود. اپل برای چند سال پیاپی در سال‌های 2007 ، 2008 و 2010 آیفون‌های جدید خود را رونمایی کرد. در WWDC 2017 هم مک بوک، هوم‌پاد و آیپد پرو را معرفی کرد. اپل این رونمایی‌ها را یک مسیر انجراف از اصل می‌داند، کوپرتینویی‌ها هرگز در WWDC های سال‌های 2014 ، 2015 و 2016 سخت‌افزاری معرفی نکردند.

اپل خود را به عنوان یک شرکت نرم‌افزاری معرفی می‌کند

برای اینکه بگوییم از عدم حضور سخت‌افزار در WWDC 2018 ناراحت نشوید، به صحبت‌های استیو جابز در زمان معرفی آیفون، مک و دیگر سخت‌افزارهای محبوب و مشهور اپل در هفته اول ژوئن رجوع می‌کنیم. تیم کوک در WWDC 2018، به روی سن آمد و جمله همیشگی «اگر استیو جابز هنوز زنده بود…» را بیان کرد و به معرفی نرم‌افزار پرداخت.
استیو جابز هیچ اصرار خاصی بر معرفی سخت‌افزار در WWDC نداشت، بسیاری از سخت‌افزارهای اپل در مراسم‌های Macworld یا دیگر مراسم‌های اختصاصی اپل معرفی شده‌اند. علاوه بر این، با وجود اینکه یاد و خاطرات استیو جابز با محصولاتی مانند اپل II، آیپاد، آی‌مک و آیفون بسیار درهم تنیده شده، وی در طول سال‌هایی که در اپل و NeXT بود، به نرم‌افزار اهمیت بسیار زیادی می‌داد و موفقیت خود و اپل را وابسته به نرم‌افزار می‌دانست.
در مصاحبه زیر که در اوایل سال‌های 2000 میلادی و تقریبا در زمان معرفی آیفون انجام شده، می‌توان دیدگاه استیو جابز در خصوص نرم‌افزار را دانست:
جابز در این مصاحبه می‌گوید:
اگر به دلیل وجود آیپاد و حضور آن در فروشگاه‌های اپل نگاه کنید، متوجه می‌شوید که شرکت‌های ژاپنی بسیار محبوبی هم هستند که موزیک پلیر اختصاصی خود را تولید کرده‌اند. این شرکت‌ها به نوعی خالق و مالک موزیک پلیر هستند اما نتوانستند آنها را با نرم‌افزار مناسبی اجرا کنند، آنها نتوانستند نرم‌افزاری مناسب و سازگار با این دستگاه‌ها بوجود آورند. یک آیپاد در واقع یک نرم‌افزار است، این نرم‌افزار است که در آیپاد وجود دارد، این نرم‌افزار است که در کامپیوتر و در مک وجود دارد و این نرم‌افزار است که برای کلود در فروشگاه اپل وجود دارد.
جابز در ادامه اضافه کرد:
نرم‌افزار در یک جعبه بسیار زیبا وجود دارد، اما در هرحال آن یک نرم‌افزار است. اگر به اینکه مک چیست فکر کنید، می‌بینید که مک در واقع یک سیستم‌عامل است، اگر به آنچه که آیفون هست نگاه کنید، می‌بینید که آیفون یک نرم‌افزار است. راز بزرگ اپل، البته شاید هم یک راز کوچک در مورد اپل، این است که اپل خود را به عنوان یک شرکت نرم‌افزاری معرفی می‌کند.
جابز قبلا هم صحبت‌های مشابهی داشته، در مصاحبه‌ای در سال 1994 با رولینگ استون، زمانی‌که استیو جابز در شرکت NeXT بود در مورد اهمیت نرم‌افزار در جنگ بین کامپیوترها صحبت کرد.
مشکل اینجاست که در سخت افزار شما نمی‌توانید یک رایانه با اندازه دوبرابری بسازید، چراکه بقیه این‌کار را خواهند کرد و بسیاری می‌دانند که چگونه باید این کار را انجام دهند. شما خوش شانس خواهید بود اگر بتوانید برای بار دوم، بار سوم و حتی شش ماه زودتر، محصول خود را به عرضه کنید. اما شما می‌توانید در نرم‌افزار خیلی بهتر عمل کنید، من فکر می‌کنم جهش‌ها و کارهایی که ما در حوزه نرم‌افزار انجام داده‌ایم حداقل 5 سال جلوتر از سایرین بوده است.

 جدول زمان‌بندی اپل با شما فرق دارد

WWDC

اینکه تیم کوک بر روی سن جمله معروف «WWDC خوبی داشته باشید» را نگفت، به معنی این نیست که در این کنفرانس هیچ نوآوری و خلاقیتی وجود نداشت؛ اتفاقا اپل بروزرسانی‌های خوبی را در macOS معرفی کرد، ویژگی مدیریت زمان در iOS، بروزرسانی‌های tvOS و اضافه کردن تعدادی قابلیت کاربردی به watchOS همگی مواردی بودند که اپل می‌خواست و در نهایت هم اتفاق افتاد. به طور کلی، WWDC در مورد سخت‌افزارهایی است که با حمایت توسعه دهندگان می‌توانند پیشرفت کنند. مهاجرت آیفون از مودم‌های کوالکام به اینتل، TrackPads جدید و ویژگی‌های سیستم‌عامل‌های آن، تمام این موارد نیازمند پشتیبانی نرم‌افزارهای اپل هستند.
این دقیقا همان چیزی است که اپل همیشه در پی آب بوده است، از همان ابتدا که استیو جابز اپل را تاسیس کرد، در زمان رفتنش، پس از برگشتنش و در نهایت پس از فوتش. دلیل اینکه بسیاری از افراد، مک را به دیگر کامپیوترها ترجیح می‌دهند و یا دلیل پرطرفدار بودن آیفون، سخت افزار آن نیست، دلیل اصلی آن، نرم افزاری است که این محصولات را پشتیبانی می‌کند. پس اپل در WWDC 2018 چندان هم از اصل خود فاصله نگرفت.
بله، مدت زمان زیادی از بروزرسانی مک مینی می‌گذرد و از زمان معرفی مک بوک پرو و آی‌مک پرو حدودا یک سال می‌گذرد. اما مسائل را با یکدیگر اشتباه نگیرید. دیگر سال 1997 نیست که برگزاری مراسم یا کنفرانس برای اپل، کار سختی باشد، اپل امروز می‌تواند هر زمانی که مایل بود، در یک مراسم حتی کوتاه، سخت‌افزار خود را معرفی کند، مانند مارسمی که برای کمعرفی آیپد پرو پیش از WWDC داشت. نظر شما در خصوص این مراسم چیست؟

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 90.4 میلیون دلار
  Godzilla vs. Kong
  اکران: 31 مارس 2021
 • 44.2 میلیون دلار
  Tom and Jerry
  اکران: 26 فوریه 2021
 • 41.6 میلیون دلار
  Raya and the Last Dragon
  اکران: 05 مارس 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Mortal Kombat
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 23.4 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 13.1 میلیون دلار
  The Unholy
  اکران: 02 آوریل 2021
 • 1.8 میلیون دلار
  Separation
  اکران: 30 آوریل 2021
بازی ها
 • 19 شهریور 1400
  Life is Strange: True Colors
 • 24 شهریور 1400
  Deathloop
 • 20 مهر 1400
  Back 4 Blood