چرا اپل بی سر و صدا قوانین اپ استور را دستکاری کرده است؟

چرا اپل بی سر و صدا قوانین اپ استور را دستکاری کرده است؟
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

اپل بی سر و صدا قسمتی از مقررات اجرایی توسعه‌دهندگان در اپ استور را تغییر داد. سابق بر این توسعه‌دهندگان بدون اجازه حتی می‌توانستند به اطلاعات داخل دفترچه تلفن کاربران نیز دسترسی داشته باشند.

هفته گذشته، اپل تغییراتی (تصویر پایین) در مقررات اجرایی نرم افزارهای موجود در اپ استور، انجام داد که دسترسی توسعه‌دهندگان و نرم افزارها به لیست دوستان و مخاطبان را مسدود می‌کند. براساس یک استدلال ساده قبل از این هر توسعه‌دهنده‌ای با نرم افزار خود می‌توانست بدون اجازه فرد اطلاعات شخصی او و دوستانش را از دفترچه تلفن برداشت کند. برخی از توسعه‌دهندگان بی سرو صدا اطلاعات کاربران را در سال های اخیر جمع‌آوری کرده‌اند و به عنوان یک پایگاه اطلاعاتی آماده به دیگر شرکت‌های ارائه دهنده خدمات فروخته‌اند. البته توسعه‌دهندگان این کار را با یک سوال ساده که می‌توانیم به اطلاعات شما دسترسی داشته باشیم، از کاربران می‌پرسند ولی قبل از آن اطلاعات را گرفته و حتی فروخته‌اند.

اپل

بگذارید شما را با یک واقعیت دیگر مواجه کنیم که قبل از این در زمان برگزاری کنفرانس توسعه‌دهندگان اپل 2018، از میان سخنرانی‌ها بیرون کشیده شده بود. اپل در کنفرانس خبری خود گفت که از این به بعد، سایت‌ها و رسانه‌های اجتماعی مربوط به اشتراک‌گذاری محتوا باید در مرورگر سافاری، از کاربران قبل از به اشتراک‌گذاری اطلاعات و محتوی اجازه بخواهند. پس می‌توانیم بگوییم که سابق بر این سایت‌های مربوط به اشتراک‌گذاری رسانه‌های اجتماعی می‌توانستند از طریق به اشتراک‌گذاری محتوا به اطلاعات کاربران دسترسی داشته باشند. اپل این گفته‌ها را شایعه می‌داند در حالی که قبل از اینکه اپل تغییرات جدید را در قسمت مقررات مربوط به توسعه‌دهندگان ایجاد کند، هیچ قانون بازدارنده‌ای برای توسعه‌دهندگان وجود نداشت و آن‌ها می‌توانستند به راحتی اطلاعات کاربران را روی پایگاه داده های خود، ذخیره نمایند.

اپل تنها بهانه‌ای که برای مسدودسازی دسترسی توسعه‌دهندگان به مخاطبان آورده است، غیر مجاز خواندن فروش این اطلاعات در بازارهای تجاری است و به همین دلیل این دسترسی محدود شده که در این بین حرفی از مشکلاتی که سابقا گویا وجود داشته زده نشده است. البته اپل در لفافه این مشکل را که توسعه‌دهندگان سابقا می‌توانستند اطلاعات کاربران را بی‌اجازه ذخیره کنند، قبول کرده است.

زمانی که شما به عنوان کاربر آیفون؛ اپلیکیشنی را روی گوشی خودن صب می‌کنید، ناخودآگاه به اپلیکیشن اجازه دسترسی به مخاطبان می‌دهید و این اپلیکیشن می‌تواند همانند یک برداشت کننده اطلاعات، هرچه که در قسمت مخاطبین شما وجود دارد را جارو کند و در یک پایگاه اطلاعاتی همانند مواردی که فیسبوک مجبور به پاک کردن آن‌ها شد ذخیره کند. هرچند فیس وک این اطلاعات را پاک کرد اما گویا در جای دیگر اطلاعات بیشتری از کاربران اپل ذخیره می‌شده است. اطلاعاتی که در دفترچه تلفن گوشی ذخیره می‌شود می‌تواند علاوه بر شماره تلفن؛ ادرس محل کار، ایمیل، شماره‌های مرتبط و عکسی باشد که به عنوان نمایه روی گوشی نمایش داده می‌شود. این اتفاق فقط محدود به اپل نمی‌شود و کاربران اندرویدی هم می‌توانند درگیر این تخلیه اطلاعاتی بی‌سروصدای توسعه‌دهندگان نرم افزاری شوند.

یکی از توسعه‌دهندگان که نخواسته نامش فاش شود در این مورد می‌گوید:

دفترچه تلفن و شماره مخاطبین گنج باارزشی در گوشی هرکسی است. من به عنوان یک توسعه‌دهنده می‌توانم، شماره و اطلاعات هر کاربری که برنامه ما را نصب کرده است به راحتی روی هر سرور دلخواه یا دراپ باکس (Dropbox) آپلود کنم و بیشتر مواقع کاربران بدون در نظر گرفتن این کار با دسترسی های داخل برنامه موافقت می‌کنند. اپل در این مورد کاری انجام نداده است و حتی نمی‌تواند اطلاعات دزدیده شده را ردیابی کند.

اپل

کلام آخر

این اتفاق چند ماه پیش در جریان انتخابات امریکا و بر سر فیسبوک آمده بود. فیسبوک اطلاعات کارابران و قسمتی از اطلاعات مربوط به دوستان هرکسی را به عنوان یک پایگاه اطلاعاتی تقدیم یکی از پروژه‌های مطالعاتی سیاسی- روان‌پزشکی داده بود که باعث تغییر در نتیجه انتخابات و اعلام طرفداری افراد از اشخاص کاندید در انتخابات میشد. همانطور که گفتیم، این اطلاعات نشان میداد که چه کسی از کدام نامزد حمایت میکند. این مطالعه در دانشگاه کمبریج انجام شد و اطلاعات اولیه این مطالعه نیز از فیسبوک خریداری شده بود.

در سال 2013، کمیسیون فدرال تجاری امریکا به برنامه‌ای که به عنوان یک چراغ قوه در گوشی‌های آیفون نصب می‌شد مشکوک می‌شود. این برنامه بدون اجازه کاربران می‌توانست اطلاعات آن‌ها را برداشت کند. کمیسیون فدرال تجاری امریکا بعد از مسدود کردن دسترسی های سازندگان این برنامه از همه کاربران درخواست کرده بود که در دسترسی دادن به برنامه‌ها حتما، همه موارد را در نظر داشته باشند.

با تغییرات قوانینی که اپل در چند روز گذشته انجام داده است، تلنگری به ما وارد شده است که بدانیم هنوز راه‌های ساده‌ای برای دزدی کردن از اطلاعات شخصی ما توسط برنامه‌های شخص ثالث وجود دارد. حتی اگر شما اجازه دسترسی به اپلیکیشن داده باشید اکنون دیگر این اپلیکیشن نمی‌تواند اطلاعات شما را بردارد (البته گویا اینگونه است) ولی سابق بر این می‌توانست آن‌ها را جمع‌آوری کند و به عنوان یک پایگان اطلاعاتی بفروشد. در بخش نظرات، دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 90.4 میلیون دلار
  Godzilla vs. Kong
  اکران: 31 مارس 2021
 • 44.2 میلیون دلار
  Tom and Jerry
  اکران: 26 فوریه 2021
 • 41.6 میلیون دلار
  Raya and the Last Dragon
  اکران: 05 مارس 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Mortal Kombat
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 23.4 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 13.1 میلیون دلار
  The Unholy
  اکران: 02 آوریل 2021
 • 1.8 میلیون دلار
  Separation
  اکران: 30 آوریل 2021
بازی ها
 • 19 شهریور 1400
  Life is Strange: True Colors
 • 24 شهریور 1400
  Deathloop
 • 20 مهر 1400
  Back 4 Blood