پتنت جدید اپل برای جلوگیری از نفوذ آب به گوشی در حال شارژ

پتنت جدید اپل برای جلوگیری از نفوذ آب به گوشی در حال شارژ
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

اپل گواهینامه جدیدی برای افزایش مقاومت دستگاه‌های خود در شرایط خاص، همانند زمانی که دستگاه به شارژر وصل است، رونمایی کرده که در آن سه طرح مبتکرانه پیشنهاد داده شده است.

در بسیاری از موارد، افزایش مقاومت گوشی‌ها در مقابل نفوذ آب به راحتی با اضافه کردن واشر، درپوش قسمت درگاه‌ها یا محدود کردن میزان مایعی که می‌تواند وارد دستگاه شود، صورت می‌گیرد؛ اما زمانی که گوشی شما در شارژ باشد، این درگاه‌ها به راحتی آب را به داخل گوشی وارد می‌کنند که باعث آسیب دیدن دستگاه می‌شود. تا به این جا، هیچ راه‌حلی برای افزایش مقاومت در این حالت انجام نشده بود اما اپل دوباره با ایده‌پردازی می‌خواهد طراحی جدیدی برای درگاه‌های شارژ و پورت‌های شارژکننده گوشی داشته باشد که باعث می‌شود گوشی‌های اپل شما هنگام شارژ شدن هم در مقابل آب مقاوم باشند.

اپل در خبری که نشان از ثبت شدن گواهینامه ثبت اختراعی با عنوان «لوازم جانبی درزگیری شده برای دستگاه‌های الکترونیکی» (Sealed accessories for electronic devices) داده است، مشکل ورود آب از درگاه‌های شارژ گوشی را با اصلاح این درگاه‌ها و پورت‌های ورودی حل کرده است. درگاه‌ها و پورت دارای درزگیر مخصوصی خواهد بود که هنگام اتصال از ورود آب جلوگیری کند. شاید برای شما این سؤال پیش آمده که این همه تلاش برای شرایطی که شاید احتمال وقوع ان خیلی کم است، برای چیست؛ اما اپل معتقد است که این نوع از درگاه‌های جدید در شهرهای شرجی، رطوبت زیاد محیط و شرایط کثیف نگه‌داری می‌تواند کاربردی و مفید باشد.

این اختراع ثبت شده، از طریق چندین روش، ورود آب به داخل دستگاه را محدود می‌کند ولی عمده تغییرات ایجاد شده در داخل درگاه وجود دارد و اندکی در قسمت پورت شارژر تغییر ایجاد شده است تا با این درگاه هماهنگی داشته باشد. در یکی از طرح‌ها برای مقاومت در برابر آب هنگام شارژ، پورت شارژر به یک قسمت پلاستیکی مجهز شده که می‌تواند همانند واشر عمل کند و راه نفوذ آب به داخل دستگاه را ببندد.

اپل

در طراحی دیگر، پورت دارای بریدگی مخصوص روی خود است و درگاه ورودی نیز دارای غلتکی است که هنگام ورود پورت داخل بریدگی‌ها چفت می‌شود تا از ورود مایع جلوگیری شود. برعکس طرح قبلی و طرح سوم، این مورد دارای قطعات پیشرفته‌تر و پیچیده‌ای است. طرح سوم شاید شباهت زیادی به طرح اول داشته باشد اما این بار به جای استفاده از واشر، از کاهش ضخامت استفاده شده تا پورت و درگاه دقیقاً داخل یکدیگر چفت شوند و ذرات دیگر نتوانند به راحتی وارد دستگاه شوند.

اپل

همچنین در گواهینامه ثبت اختراع، اپل از وجود یک مولد خلاء برای افزایش درصد مقاومت در برابر آب حرف زده است. به جای مکش از درگاه، اپل با استفاده از ریز پمپ‌های خلاء، مکش معکوس در درگاه ایجاد خواهد کرد تا مایع نفوذ کرده، از طریق درگاه به بیرون هدایت شود و نتواند در مسیر ورود به دستگاه خود پیشروی کند.

این گواهینامه، نشانی از پیشرفت اپل در پوشش دادن قسمت‌های آسیب‌پذیر دستگاه‌های خودش در برابر آب است. در سال 2015 اپل اختراعی را ثبت کرد که از مواد خودترمیم و الاستیک به عنوان درپوش درگاه‌ها استفاده می‌شود. زمانی که پورت وارد درگاه می‌شود این ماده شروع به جمع شدن می‌کند و زمانی که پورت از درگاه خارج می‌شود، دوباره به حالت اولیه بازمی‌گردد و در کل زمان شارژ یا گوش دادن به آهنگ توسط هدفون، این ماده الاستیک مانع ورود آب می‌شود. همچنین اپل برای اسپیکرهای مقاوم در برابر نفوذ آب از مش بندی‌های جدید به نام چتری (umbrella) استفاده کرده است که ورود آب در جهت بیرون به داخل دستگاه جلوگیری می‌کند.

اپل

کلام آخر

اپل بر اساس خلاقیت بالا، هر هفته تعداد زیادی گواهینامه اختراع ثبت می‌کند و تعداد معدودی از این اختراعات در طول سال عملی می‌شوند؛ بنابراین باید صبر کنیم تا اپل انتخاب کند. در بخش نظرات، دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 90.4 میلیون دلار
  Godzilla vs. Kong
  اکران: 31 مارس 2021
 • 44.2 میلیون دلار
  Tom and Jerry
  اکران: 26 فوریه 2021
 • 41.6 میلیون دلار
  Raya and the Last Dragon
  اکران: 05 مارس 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Mortal Kombat
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 23.4 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 13.1 میلیون دلار
  The Unholy
  اکران: 02 آوریل 2021
 • 1.8 میلیون دلار
  Separation
  اکران: 30 آوریل 2021
بازی ها
 • 19 شهریور 1400
  Life is Strange: True Colors
 • 24 شهریور 1400
  Deathloop
 • 20 مهر 1400
  Back 4 Blood