بیانیه گوگل در مورد عوض کردن تم در اندروید P بدون نیاز به روت کردن گوشی

بیانیه گوگل در مورد عوض کردن تم در اندروید P بدون نیاز به روت کردن گوشی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

همانطور که می‌دانید اندروید سیستم عاملی است که از قابلیت بالایی برای شخصی‌سازی برخوردار است؛ اما عوض کردن تم در اندروید هیچگاه بدون روت کردن آن امکان پذیر نبود، ولی ظاهرا در اندروید P این طور نیست.

اندروید یک سیستم عامل با قابلیت‌های شخصی‌سازی فراوان است؛ اما هنوز هم چیزهایی در سیستم عامل وجود دارد که جز با روت کردن گوشی نمی‌توان آن ها را دستکاری کرد. روت کردن هم همان طور که می‌دانید گوشی را از گارانتی شرکتی خارج می‌کند. در اندروید اوریو، دولوپرها با ایجاد نرم افزار Substratum و ایجاد تم های مختلف در بستر این نرم افزار توانستند راهی برای تعویض تم گوشی بدون نیاز به روت کردن پیدا کنند. اما در اندروید P قضیه فرق می‌کند. شما کاملا بسته به نظر کمپانی تولید کننده گوشی خود، یا در عوض کردن تم گوشی خود کاملا آزادید و یا اصلا اجازه چنین کاری ندارید. مثلا در گوشی‌های گوگل، شما به هیچ وجه اجازه عوض کردن تم گوشی را چه در اندروید اوریو و چه در اندروید P، ندارید.

بحث عوض کردن تم در حالت غیر روت، به لطف تلاش‌های شرکت سونی میسر شده است. با تبدیل سیستم عامل اندروید به یک OMS (کوتاه شده Overlay Manager Service) به وسیله سونی، تنها نیاز بود که به اجازه شرکت تولید کننده خود برای تعویض تم نیاز داشته باشید. هر چند در اندروید اوریو هم بعضی دولوپرها توانستند با تغییراتی که قادر بودند در این سیستم عامل ایجاد کنند، بستری را فراهم کنند که به‌ غیر از برنامه Substratum، نرم افزارهای دیگر نیز بتوانند روی سیستم عامل سوار شده و به ما در عوض کردن تم آن کمک کنند.

اندروید P

به هر حال گوگل برای گوشی‌های خود به دلایل امنیتی و علی رغم اعتراضات کاربران خود، به هیچ وجه اجازه چنین کاری را نداده است. بیانیه سازندگان اندروید در این مورد به شرح زیر است:

ما از بازخورهای مناسب کاربران تشکر می‌کنیم و می‌خواهیم برخی اطلاعات و توضیحات را با شما به اشتراک بگذاریم.

OMS ها برای استفاده تولید کنندگان گوشی طراحی شده اند. OMS ها البته به منظور استفاده کنونی آن ها طراحی نشده اند و به منظور حفظ استانداردهای امنیتی و استانداردهای محصولاتی که از سیستم عامل اندروید استفاده می‌کنند ما بر این باوریم که از این نرم افزار ها نباید استفاده کنیم.

در اوایل سال جاری یک پچ امنیتی (CVE-2017-13263) برای دستگاه‌هایی که آپدیت اندروید اوریو دریافت کردند ارسال شد. این پچ سیستم عامل را در عوض کردن تم گوشی، تنها به برنامه هایی که اجازه کامل آن توسط سیستم عامل داده شده محدود می‌کند و در نسخه جدید اندروید یعنی اندروید p هم این پچ امنیتی ظاهر شده است. ما درک می‌کنیم که سفارشی سازی کردن سیستم عامل یک قابلیت مهم برای برخی از کاربران است اما با این وجود باز هم منتظر بازخوردهای بیشتر شما در این مورد هستیم.

برنامه اندروید

اما این محدودیت فعلا برای کاربران گوشی‌های گوگل است و حتی ممکن است گوگل از این تصمیم خود منصرف شده و در مورد عوض کردن تم گوشی هایش کمی ملایمت بیشتری به خرج دهد.

کلام آخر

برای اخبار بیشتر از دنیای فناوری با پلازامگ همراه بمانید، شما همچنین می‌توانید در بخش نظرات، دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 90.4 میلیون دلار
  Godzilla vs. Kong
  اکران: 31 مارس 2021
 • 44.2 میلیون دلار
  Tom and Jerry
  اکران: 26 فوریه 2021
 • 41.6 میلیون دلار
  Raya and the Last Dragon
  اکران: 05 مارس 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Mortal Kombat
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 23.4 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 13.1 میلیون دلار
  The Unholy
  اکران: 02 آوریل 2021
 • 1.8 میلیون دلار
  Separation
  اکران: 30 آوریل 2021
بازی ها
 • 19 شهریور 1400
  Life is Strange: True Colors
 • 24 شهریور 1400
  Deathloop
 • 20 مهر 1400
  Back 4 Blood