3D Touch
امید جعفری
نویسنده:امید جعفری
ارسال شده در:27 خرداد 1397، 22:30

تغییر در رابط کاربری اپل برای استفاده از 3D Touch ضروری است

فناوری 3D Touch اپل در سال 2014 رونمایی شد و از آن زمان تاکنون، پیشرفت‌های اندکی داشته و از طرفی بر اساس نظر بسیاری از متخصصین طراحی ساختارهای روابط کاربری، پنهان و دور از چشم مانده است.

الیز کلیچ، مهندس طراحی UX یا تجربه کاربری، این هفته با مجله اینترنتی مدیوم، مصاحبه اختصاصی در مورد فناوری قدیمی اپل یعنی 3D Touch که چهار سال پیش عرضه شده، انجام داده است. بر اساس نظر این طراح رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX) بیشتر مردم در مورد این ویژگی اطلاع چندانی ندارند و شاید نمی‌دانند که چگونه از آن استفاده کنند.

3D Touchیکی از دلایلی که کلیچ به عنوان شکست 3D Touch اسم برده و انتقاد کرده است، عدم نشانه‌گذاری صحیح در رابط کاربری برای استفاده از این فناوری توسط کاربر است. وقتی تمامی فونت ها و اندازه‌هایی که می‌توانند 3D Touch را پشتیبانی کنند همانند سایر فونت‌های استاندارد گوشی باشد، کاربر به سادگی نمی‌تواند تشخیص دهد که کجا باید فشار بیشتری وارد کند تا گزینه‌های بیشتری نمایش داده شود. او می‌گوید:

چه اتفاقی می‌افتد زمانی که ما تصمیم بگیریم همه لینک‌هایی که می‌توانند از 3D Touch پیروی کنند را همانند سایر فونت و رنگ های استاندارد نشان دهیم؟ مردم نمی‌دانند کجا را باید محکم‌تر فشار دهند؟ چرا نباید این مورد در رابط کاربری متفاوت باشد؟ ما ابتدا هر چیزی را می‌بینیم و بعد از آن تصمیم می‌گیریم که چه‌کاری می‌توانیم انجام دهیم. وقتی نمی‌توانیم دکمه‌هایی که 3D Touch را پشتیبانی می‌کنند، تمایز دهیم، به‌درستی هم نمی‌توانیم از تکنولوژی 3D Touch استفاده کنیم.

3D Touch

کلیچ که گویا دل‌خوشی از اپل ندارد به شدت 3D Touch را متهم کرده است که هر سال بدتر از سال پیش می‌شود و هر زمان که به‌روزرسانی جدید به روی کار می‌آید، ویژگی‌های بیشتری به آن اضافه می‌شود در حالی که خود 3D Touch از دید پنهان است:

چند نفر از کاربران آیفون می‌دانند که می‌توانند با فشار دادن گزینه 4 Button Control (دکمه‌ای غیرمجازی که برای شما کنترل های بیشتری نشان میدهد) به گزینه AirDrop یا Persional Hotspot دسترسی پبدا کند؟ مسلما تعداد اندکی هستند که می‌دانستند.

3D Touch

کلیچ، راه حل خوبی به اپل پیشنهاد داده است. او می‌گوید که بهتر است اپل در رابط کاربری خودش از علائم کوچکی استفاده کند تا کاربران بدانند می‌توانند از ویژگی 3D Touch استفاده کنند. کلیچ از واژه‌های Force Decorators یا علائم فشاری برای نشان دادن دسترسی به 3D Touch یاد کرده است و همانطور که در تصاویر زیر مشاهده می‌کنید، افزونه‌ای در کنار همه عبارت‌هایی که می‌توانید با اندکی فشار ویژگی‌های جدید را مشاهده کنید، قرارگرفته است.

3D Touch

کلیچ می‌گوید:

پیشنهاد من ایجاد یک افزونه Force Decorators بر اساس Force Touch (لمس فشاری) است تا کاربر در مورد استفاده از 3D Touch گمراه نشود. در غیر این صورت اپل تا جایی که به طراحی‌های همیشگی و به دور از علائم ادامه دهد، 3D Touch از دید همه پنهان خواهد ماند.

برای آگاهی از آخرین مقالات مجله پلازا در کانال تلگرام ما عضو شوید t.me/plaza_mag عضویت در کانال تلگرام

0 دیدگاه دیــدگاههای کاربـــران

بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha