فیسبوک به کمک هوش مصنوعی چشم های بسته را باز می کند

فیسبوک به کمک هوش مصنوعی چشم های بسته را باز می کند
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

فیسبوک در حال کار روی برنامه‌ای مبتنی بر هوش مصنوعی است که می‌تواند کاربر را از طریق ردیابی چشم (حتی چشمان بسته) شناسایی و چشم‌های باز را جایگزین چشم‌های بسته کند.

با روش‌های مختلفی می توان عکس‌ها را بگونه‌ای دستکاری و ادیت کرد که بهتر دیده شوند و قرمزی چشم‌ها یا چشمک زدن لنز برداشته شوند؛ اما مشکل پلک زدن حین عکاسی هنوز هم به قوت خود باقی است. بهترین عکس‌ها با یک لحظه پلک زدن خراب می‌شوند. البته شواهد و شنیده‌ها نشان می‌دهند که این مشکل هم به‌زودی به کمک تحقیقات فیسبوک حل می‌شود. تیم پژوهشی فیسبوک در حال کار روی یک قابلیت مبتنی بر هوش مصنوعی است که چشم‌های بسته درعکس را به صورت کاملا طبیعی باز می‌کند.

شرکت ادوبی پیش از این به کمک ویژگی نقاشی هوشمند، امکان حذف موارد ناخوشایند و اضافه کردن آیتم‌های دلخواه را میسر کرده بود. مثلا می‌توانید یک شاخه یا ابر را به عکس خود اضافه کنید و تصویر زیبایی داشته باشید. اما قابلیت محدود این نرم افزار، امکان جایگزینی برخی موارد را ندارد که یکی از آن‌ها، چشمان بسته است. سیستم بخاطر ماهیت بشدت متغیر و با جزئیات زیاد چشم‌ها، نمی‌تواند آن را تغییر دهد بطوریکه طبیعی بنظر برسد.

فیسبوک که قطعا نسبت به بقیه بیشترین تعداد عکس‌های افراد در حالت چشمان بسته (پلک زدن) را در اختیار دارد، تصمیم گرفت راه حلی برای این مشکل بیابد. راهکاری که فیسبوک از آن سخن می‌گوید نمونه منحصربفردی از هوش مصنوعی است که به کاربر اجازه می‌دهد ویژگی‌های ناخواسته تصاویر را ترمیم کند. بدین منظور فیسبوک از شبکه Generative Adversarial استفاده کرده است. این سیستم، اساسا یک سیستم یادگیری ماشینی محسوب می‌شود که تلاش می کند با فریب دادن خود& خلاقیتی واقعی را به کاربران ارائه دهد. ماهیت دقیق و هوشمند این سیستم به کاربران در جایگزین کردن چشم‌ها کمک می‌کند.

یک بخش از سیستم در GAN یاد می‌گیرد که مثلا چهره‌ها را تشخیص دهد و بخش دیگر سیستم، براساس فیدبک قسمت شناسایی، چندین تصویر می‌سازد که کم کم نزدیک به واقعیت می‌شوند. در این روش شبکه آموزش می‌بیند که چشمان باز طبیعی را شناسایی و تکرار کند. البته این کار پیشتر هم امکان پذیر بود اما با توجه به عکس‌هایی که در اینجا مشاهده می‌کنید، روش‌های موجود چندان خوشایند نبودند. چشم‌ها انگار روی صورت افراد چسبیده شده باشند و توجه زیادی به هماهنگی این قسمت با بقیه قسمت‌های عکس نشده است. ماشین‌ها بسیار ناشی و بی‌تجربه هستند؛ آن ها درک شهودی ندارند که باز کردن چشم‌های فرد باعث تغییر رنگ پوست اطراف چشم نمی شود. (بهمین خاطر آن ها هیچ درک شهودی از چشمان، رنگ یا هرچیز دیگری ندارند.)

Facebook Eyeopening

محققان فیسبوک از داده‌های «نمونه» استفاده کردند که فرد هدف با چشمان باز را نشان می‌داد. بدین ترتیب GAN علاوه بر توجه به چشمان فرد به شکل و رنگ چشمان نیز دقت می‌کند. نتایج بدست آمده کاملا واقعی و طبیعی هستند؛ چشم‌ها به طبیعی‌ترین حالت ممکن در جای خود قرار گرفتند، بدون هیچ گونه اثری در اطراف بدون هیچ گونه عدم هماهنگی رنگی چرا که آن بخش شناسایی شبکه چهره واقعی فرد را می داند.

در آزمایشی از کاربران خواسته شد تا عکس‌هایی که واقعا چشمان فرد باز است را از عکس‌هایی که به کمک این روش چشمان فرد باز شده را از هم تشخیص دهند. جالب اینکه بیشتر کاربران در نیمی از موارد قادر به تشخیص عکس‌های واقعی از عکس‌های ترمیم شده نبودند. البته در برخی موارد مانند وقتی که موهای فرد روی صورت و چشم‌ها ریخته شده باشد، یا زمانی که رنگ چشم‌ها درست درنمی آید، تصاویر نهایی کمی غیرواقعی و عجیب بنظر می رسند. اما این مشکلات هم قابل حل هستند.

سیستم اتومات بازکننده چشم در فیسبوک را تصور کنید که سایر عکس‌های کاربر را بررسی می‌کند و سپس آن ها را به عنوان مرجع درنظر گرفته تا چشمان بسته در آخرین عکس را تغییر دهد. شاید کمی غیرعادی و عجیب بنظر برسد اما فیسبوک کاملا از پس آن بر می‌آید. حداقل فایده این روش این است که بسیاری از عکس‌های دسته جمعی که همیشه در آن‌ها چشمان یکی دو نفر بسته مانده را می‌توانید استفاده کنید.

 

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 90.4 میلیون دلار
  Godzilla vs. Kong
  اکران: 31 مارس 2021
 • 44.2 میلیون دلار
  Tom and Jerry
  اکران: 26 فوریه 2021
 • 41.6 میلیون دلار
  Raya and the Last Dragon
  اکران: 05 مارس 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Mortal Kombat
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 23.4 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 13.1 میلیون دلار
  The Unholy
  اکران: 02 آوریل 2021
 • 1.8 میلیون دلار
  Separation
  اکران: 30 آوریل 2021
بازی ها
 • 24 اردیبهشت 1400
  Mass Effect Legendary Edition
 • 03 خرداد 1400
  Deathloop
  پلی استیشن 5
 • 01 تیر 1400
  Back 4 Blood
  پلی استیشن 5