AMD تنها هر سه ماه یکبار درایورهای جدید برای APU های رایزن ارائه می‌کند
داوود کاظمی زاده
نویسنده:داوود کاظمی زاده
ارسال شده در:29 خرداد 1397، 22:30

AMD تنها هر سه ماه یکبار درایورهای جدید برای APU های رایزن ارائه می‌کند

شرکت AMD برخلاف انویدیا در پشتیبانی نرم افزاری از کارت‌های گرافیکی خود با انتقاداتی مواجه بوده است. به عنوان نمونه این شرکت تنها برای کارت‌های گرافیکی جدید خود بروزرسانی ارائه می‌کند. حالا ارائه دیرهنگام درایورهای جدید برای APU های AMD نیز بر نگرانی طرفداران محصولات این شرکت افزوده است.

اظهارات جدید یکی از کارکنان AMD، برنامه‌های این شرکت برای ارائه بروزرسانی درایورهای گرافیکی APU های رایزن را تا حدی مشخص کرده است. بر این اساس، بروزرسانی‌ این درایورها به صورت هر سه ماه یکبار و تنها با تاییدیه WHQL مایکروسافت (و بدون آپشن‌های بتا) ارائه می‌شوند.

AMD Ryzen 3 2200g

یکی از تغییرات بزرگی که شرکت AMD در سال‌های اخیر اعمال کرده تا از رقیب بزرگ گرافیکی خود یعنی انویدیا عقب نماند، این بوده که به ارائه بروزرسانی‌های جدید برای درایورهای گرافیکی سرعت بیشتری ببخشد. شرکت AMD معمولا به این رویه وفادار بوده است و حالا بروزرسانی‌های درایورهای گرافیکی و نرم افزار Radeon Software به طور مرتب به علاقمندان به محصولات AMD ارائه می‌شود. اما کسانی که از APU های این شرکت استفاده می‌کنند از مزیت بروزسانی زود به زود محروم بوده‌اند.

در واقع، از زمان عرضه APU های رایزن 2200G و 2400G در سال جاری، آن‌ها تنها یک بروزرسانی دریافت کرده‌اند. البته به جز آن، ایراد فرم‌ور مادربرد و بوت نشدن آن نیز توسط AMD رفع شده است. این بسته در ماه می ارائه شد و به نظر می‌رسد دارندگان APU ها باید تا ماه آگوست (مرداد یا شهریور) صبر کنند تا بروزرسانی بعدی ارائه شود.

به گفته کاربر AMDMatt که نماینده شرکت AMD در انجمن اینترنتی Overclockers UK است، ارائه بروزرسانی درایورهای گرافیکی APU های رایزن به صورت هر سه ماه یکبار انجام می‌شود. هنگامی که یکی از اعضای انجمن پرسید «چرا در دو بار آخر که این شرکت درایورهایی برای بقیه محصولات عرضه کرده است خبری از ارائه درایور جدید برای این APU ها نبوده است؟» او در پاسخ گفت «آپدیت درایور APU ها هر سه ماه یکبار و تنها با تاییدیه WHQL مایکروسافت ارائه می‌شود».

اعضای انجمن چندان از این خبر خشنود نشدند. آن‌ها تاکید کردند که با این رویه، ارائه بسته‌های رفع ایرادات و به‌سازی‌ها برای بازی‌های جدید ممکن است چند ماه بعد انجام شود و در نتیجه هنگام عرضه این بازی‌ها، APU ها با مشکل مواجه می‌شوند. باید توجه داشت که قدرت گرافیکی APU ها نسبت به کارت گرافیک‌های اختصاصی مربوط به چند سال پیش نیز به مراتب کمتر است. بنابراین افرادی که از رایزن با تراشه‌های وگا استفاده می‌کنند، از قدرت گرافیکی چندانی برای جبران نبود بروزرسانی‌ها برخوردار نیستند.

این خبرها همچنین سئوالاتی درباره اینکه AMD و اینتل چه برنامه‌ای برای بروزرسانی پردازنده‌های «کبی لیک G» دارند مطرح می‌کند. این پردازنده از ترکیب سی پی یو اینتل و هسته گرافیکی وگای AMD ساخته می‌شود. در حالی که ارائه آپدیت اخیر، کاربران را به دریافت آپدیت‌های زود به زود در آینده امیدوار کرد، اما این تراشه نیز احتمالا از عدم دریافت سریع بروزرسانی های جدید رنج خواهد برد.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha