معرفی 7 برنامه برای کم کردن دردسرهای گیاه‌ خواری

گیاه‌ خواری در ساده‌ترین تعریف خود به معنی پرهیز از مصرف غذاهای گوشتی است. رژیم غذایی گیاه‌ خواری زحمت بیشتری نسبت به همه‌چیزخواری طلب می‌کند. در این‌جا به معرفی 7 برنامه می‌پردازیم که با هدف کم کردن دردسرهای گیاه‌ خواران طراحی شده‌اند.

بقراط به شاگردان خود می‌گفت: «بگذار غذای تو داروی تو باشد و داروی تو، غذایت.» غذاهای گیاهی برای ما سلامتی به ارمغان می‌آورند، پس عجیب نیست که در حال حاضر بیشتر از هر زمان دیگری مردم به سبک زندگی مبتنی بر خوراک‌های گیاهی تمایل پیدا کرده‌اند.

گیاه‌خواری یک شیوه زندگی یا به اصطلاح لایف استایل است که انواع مختلفی دارد. گیاه‌خواری وگان (Vegan) علاوه بر گوشت بر پرهیز از هرگونه فرآورده حیوانی نیز تاکید دارد. گوشت‌نخواری (Vegetarian) نوع رایج‌تر گیاه‌خواری است که شامل مصرف لبنیات، تخم مرغ و عسل نیز می‌شود.

معرفی برنامه های مرتبط با گیاه‌خواری

اگر شما هم تجربه گیاه‌خواری را داشته باشید، می‌دانید که مشکل این نوع رژیم غذایی این است که دنیای ما برای آن ساخته نشده. اطراف ما پر از غذاهای فوری (فست فود)، غذاهای فرآوری شده و گوشت است. برای آنکه مطمئن شوید رژیم غذایی‌تان عمدتا گیاهی است، واقعا نیاز به انجام برخی کارها و نیز برنامه‌ریزی دارید که این می‌تواند زحمت‌آور باشد. برنامه‌های زیر می‌توانند شما را در این راه یاری کنند.

 

1- gonutss – Vegan Translator

برنامه gonutss به خودش لقب «تبدیل‌کننده وگان» داده است. این برنامه به شما کمک می‌کند غذاهای ناسالم را به جایگزین‌های وگان یا غیرگوشتی تبدیل کنید.

هنگامی که هوس خوردن غذاهای گوشتی به سراغمان می‌آید، دانستن برخی راه‌ها برای ارضای خود با غذاهای غیرگوشتی کمک می‌کند در سبک زندگی خود پایدار بمانیم.

برخی از خصوصیات gonutss عبارتند از:

 • جستجو برای جایگزین‌های کاملا گیاهی (وگان) یا غیرگوشتی (ازجمله لبنیات، تخم مرغ و عسل) که شامل دستور تهیه، مواد لازم و محصولات نیز هست.
 • بخش Veganpedia به شما در شناسایی غذاهای خام وگان و نیز مواد لازم برای تهیه آن‌ها کمک می‌کند.
 • یک محاسبه‌گر تخم مرغ که به شما کمک می‌کند غذاهای جایگزین تخم مرغ را اندازه گیری کنید.
 • یک محاسبه‌گر پروتئین که شما را قادر می‌سازد تا غذاهای غیرگیاهی با مقدار پروتئین مشابه را اندازه گیری کنید.

این اپلیکیشن وقتی دستور تهیه یک غذا را می‌خواهید یا به دنبال برنامه‌ریزی برای یک وعده غذایی هستید پاسخگوی همه نیازهای شما خواهد بود.

دانلود gonutss برای اندروید و iOS (رایگان)

 

2- Vegan Amino

پیش‌تر صحبت از پایداری و ثابت قدم بودن در گیاه‌خواری شد. یکی از بهترین راه‌ها برای حفظ انگیزه شما، ارتباط و صحبت با وگان‌های دیگر درباره سلایق غذایی آن‌ها و راهنمایی گرفتن درباره تهیه و پخت غذاها است.

برنامه وگان آمینو فقط برای شناسایی غذاهای جدید وگان یا یادگیری دستور تهیه این غذاها نیست. این برنامه شبیه یک شبکه اجتماعی است که طیف متنوعی از افراد وگان را در خود جای داده است. هر کسی در آن‌جا تجارب و دانسته‌های خاصی به عنوان یک وگان دارد، پس همیشه چیزهایی جدیدی برای یادگیری وجود خواهد داشت.

برخی از خصوصیات مهم برنامه وگان آمینو:

 • یک شبکه اجتماعی که به وسیله آن می‌توانید با وگان‌های دیگر از سراسر دنیا ارتباط داشته باشید و چت کنید.
 • غذاهایی که دیگران درست کرده‌اند را ببینید و با یکدیگر درباره روش‌های تهیه غذا گفتگو کنید و راهنمایی بگیرید.
 • از بخش «پرسش‌ها» بازدید کنید و سئوالات خود را پیرامون سبک زندگی وگان مطرح کنید یا به سئوالات دیگران پاسخ دهید.
 • از بخشی به نام ویکی استفاده کنید تا به مواردی چون کتاب‌های آشپزی، دستور تهیه، نکات تغذیه‌ای و غیره دسترسی داشته باشید.

اگر می‌خواهید از میان این لیست فقط یک برنامه را انتخاب کنید، وگان آمینو بهترین انتخاب خواهد بود. برای تنظیم سبک زندگی خود، چه چیزی بهتر از اینکه افرادی را در کنار خود داشته باشید که هر روز سبک زندگی شما را عینا تجربه می‌کنند؟

دانلود وگان آمینو برای اندروید و iOS (رایگان)

 

3- Vegan Recipe Club

 

یکی از دشواری‌های اصلی وگان یا گوشت‌نخوار ماندن، تنوع بخشیدن به غذاها است. در واقع سبک زندگی گیاه‌خواری پر از انواع مختلف غذاها است، اما گاهی پیدا کردن آن‌ها آسان نیست و این غذاها در کتاب‌ها یا وبسایت‌های آشپزی معمولی پیدا نمی‌شوند.

به همین خاطر است که Vegan Recipe Club برنامه‌ای مفید برای شما خواهد بود. در کتابخانه آن بیش از 600 دستورالعمل تهیه غذا وجود دارد که هر هفته نیز غذاهای جدید به آن اضافه می‌شود.

برخی از خصوصیات آن عبارتند از:

 • امکان مرتب‌سازی دستورالعمل‌ها براساس رژیم غذایی، بخش‌های وعده‌های غذایی، تعطیلات، و حتی براساس نام آشپز مهمان
 • دستورها شامل غذاهای ساده برای مبتدیان تا غذاهای ویژه برای کسانی که در امر غذا خبره هستند می‌شود. این برنامه برای همه افراد غذاهایی دارد.
 • می‌توانید یک خصوصیت را فعال کنید تا هنگام تهیه غذا، نمایشگر گوشی روشن نگه داشته شود.

از آن‌جا که بیشترین زحمت در رژیم غذایی گیاهی مربوط به تهیه غذاها است، این اپلیکیشن بسیار با ارزش محسوب می‌شود.

دانلود Vegan Recipe Club برای اندروید و iOS (رایگان)

 

4- Happy Cow

گاهی ممکن است مایل نباشید در منزل خود غذا تهیه کنید و بخواهید شام را در بیرون صرف کنید. این جزو همان اوقاتی است که وفادار ماندن به رژیم غذایی‌تان بیش از همیشه دشوار است.

پیدا کردن غذاهای وگان یا رستوران‌های مخصوص گیاه‌خواران همواره آسان نیست. به برنامه Happy Cow که همه گاو‌های دنیا را خوشحال می‌کند (!) وارد شوید. این برنامه به شما کمک می‌کند که حتی هنگامی که قصد دارید بیرون از منزل غذا بخورید از غذاهای گوشتی پرهیز کنید.

برخی خصوصیات این برنامه:

 • قابلیت جستجوی رستوران‌های غیرگوشتی یا کاملا گیاهی (وگان) در نزدیکی شما.
 • جستجو براساس موقعیت مکانی که دارید یا هر مکان دیگری که دوست دارید.
 • شخصی‌سازی جستجو براساس نوع رژیم غذایی که ترجیح می‌دهید.
 • ذخیره‌سازی مکان‌های مورد علاقه‌تان.

Happy Cow یکی از سریع‌ترین و مناسب‌ترین برنامه‌ها برای جستجوی رستوران‌های گیاهی است. Happy Cow یک برنامه ساده بوده و فاقد امکانات اضافی و غیرضروری است. یک جستجوی ساده انجام می‌دهید و لیست رستوران‌های موجود به شما نمایش داده می‌شود.

دانلود Happy Cow برای اندروید و iOS (رایگان)

 

5- Vanilla Bean

Vanilla Bean یک برنامه دیگر برای جستجوی رستوران‌های گیاهی است که امکانات پیشرفته‌تری دارد و در مقایسه با Happy Cow چند خصوصیت به آن اضافه شده است. خوشبختانه، برنامه حاوی تصاویر رستوران‌ها و غذاهایشان در بسیاری از فهرست‌ها است. صفحه اصلی Vanilla Bean به بیان ساده یک موتور جستجو است.

شما می‌توانید از طریق آیکون‌های پایین صفحه اصلی، به خصوصیات دیگر برنامه دسترسی داشته باشید. برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • امکان محدودسازی نتایج جستجو براساس قیمت مناسب، ارائه غذاهای خام و غیره.
 • صفحه Discover برای رستوران‌های جدید در نزدیکی شما که هنوز به آن‌ها مراجعه نکرده‌اید.
 • یک نقشه که به شما اجازه می‌دهد مکان رستوران‌ها را با شمایلی شبیه به گوگل مپس ببینید.

اگر در طی یک روز کاری برای ناهار بیرون رفته‌اید یا به هر دلیل مجبورید بیرون از منزل غذای خود را صرف کنید، برنامه Vanilla Bean می‌تواند شما را کمک کند تا رژیم غذایی گیاهی خود را بدون زحمت بیش از حد حفظ کنید.

دانلود Vanilla Bean برای اندروید و iOS (رایگان)

 

6- Mealime

 

اگر دوست دارید در منزل غذای خود را تهیه کنید، به برنامه‌هایی نیاز خواهید داشت که نه فقط به شما کمک کنند دستورالعمل تهیه غذا را پیدا کنید بلکه به شما کمک کنند تا مواد لازم را نیز خریداری کنید. برنامه Mealime برای همین هدف طراحی شده است.

هنگامی که آن را نصب می‌کنید، برنامه چندین سئوال از شما می‌پرسد تا آپشن‌های وعده‌های غذایی خود را شخصی سازی کنید. می‌توانید انتخاب کنید که چه نوع رژیم گیاهی را دنبال می‌کنید و نیز چه غذاهایی را دوست دارید یا ندارید.

برخی خصوصیات دیگر برنامه عبارتند از:

 • دستورالعمل‌های مفصل که بسیار خوب نوشته شده‌اند و کار شما را آسان می‌کنند.
 • دارا بودن صدها غذا که می‌توانید از میان آن‌ها انتخاب کنید.
 • هر دستور تهیه‌ای که انتخاب می‌کنید مواد لازم آن به طور خودکار به لیست خرید شما اضافه می‌شود.

اگر می‌خواهید در سبک زندگی وگان یا گوشت‌نخواری خود موفق باشید، همه چیز از آشپزخانه شروع می‌شود. یادگیری پخت و تهیه غذاهای گیاهی جدید و علاقمند شدن به آن‌ها، بخشی از سبک زندگی جدید شما است.

دانلود Mealime برای اندروید و iOS (رایگان)

 

7- Hebbars Kitchen

فرهنگ هندوستان مملو از غذاهای وگان و غیرگوشتی است. از آن‌جا که غذاهای هندی مخلوطی از بهترین سبزیجات، گیاهان دارویی و ادویه‌جات هستند، شما نیز به عنوان یک وگان یا گوشت‌نخوار از آن‌ها لذت خواهید برد. از ادویه کاری تا نان پاراتا (Paratha) و طمع‌دهنده ماسالا (Masala)، این اپلیکیشن نیازهای متنوع شما را با مواد غذایی متنوع خود و نیز دستورالعمل‌های لازم برای پخت یا تهیه آن‌ها پاسخ می‌دهد.

غذاهای هندی جزو سالم‌ترین غذاهای دنیا هستند و تنوع بالای غذاهای گیاهی آن‌ها برای گیاه‌خواران یک مزیت اضافی محسوب می‌شود. برنامه Hebbars Kitchen صدها دستور تهیه غذاهای هندی را در خود جای داده است تا بتوانید غذای دلخواه خود را از میان آن‌ها انتخاب کنید.

از جمله خصوصیات این برنامه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • توضیحات دستورالعمل‌ها ساده هستند و به صورت قدم به قدم نوشته شده‌اند تا دنبال کردن آن‌ها برای شما آسان باشد.
 • شما می‌توانید دستورالعمل‌ها را ذخیره یا ساماندهی کنید.
 • این برنامه از یک کتابخانه راهنمایی‌های تغذیه‌ای شامل مواردی چون تهیه فرآورده‌های لبنی از شیر، نگهداری سبزیجات، دریافت پروتئین کافی و غیره بهره می‌برد.

دانلود Hebbars Kitchen برای اندروید و iOS (رایگان)

 

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha