چگونه امنیت سافاری را در iOS افزایش دهیم
رقیه رنجبری
نویسنده:رقیه رنجبری
ارسال شده در:12 تیر 1397، 14:00

چگونه امنیت سافاری را در iOS افزایش دهیم

امنیت و حفظ حریم خصوصی کاربران اینترنت، مسئله مهمی است که امروزه به‌طور جدی به آن اهمیت داده می‌شود. اگر گوشی شما آیفون است و مایل هستید امنیت مرورگر سافاری شما بیشتر شود، با ما همراه باشید تا تنظیمات مربوط به آن را با هم بررسی کنیم.

اگر به امنیت گوشی خود خیلی اهمیت می‌دهید، باید گفت که مرورگرهای زیادی وجود دارد که می‌توانند امنیت گوشی شما را در حالت آنلاین، بهبود داده و تقویت کنند. با این حال اگر گوشی شما آیفون است، نیازی به تغییر مرورگر خود نخواهید داشت چرا که مرورگر سافاری به تنظیماتی مجهز شده که قادر است به تامین امنیت گوشی شما کمک کند. با ما همراه باشید تا با این تنظیمات بیشتر آشنا شوید.

1- موتور جستجوی خود را تغییر دهید

اگر همچنان از موتورجستجوگر گوگل استفاده می‌کنید باید گفت که بهبودی در امنیت مرورگر شما حاصل نخواهد شد. به‌ خاطر داشته باشید که اپل جهت حفظ امنیت کاربران خود، سابقه خوبی در ردیابی آن‌ها دارد. موتورهای جستجوگر به‌طور مطلق قابل اعتماد نیستند و باید گفت که گوگل و بینگ، هر دو در ردیابی سابقه جستجوی کاربران خود، شناخته شده هستند.

بنابراین بهتر است موتور جستجوی خود در سافاری را تغییر داده تا امنیت شما حفظ شود. گزینه‌های کمی برای انتخاب وجود دارند اما معروف‌ترین و مسلما بهترین آنها، موتورجستجوی DuckDuckGo است.

برای آنکه موتور جستجوی خود را تغییر دهید، وارد قسمت تنظیمات شده و سپس در قسمت Safari، گزینه Search Engine را انتخاب کرده و از میان لیستی که برای شما به نمایش درخواهد آمد گزینه DuckDuckGo را انتخاب کنید.

2- گزینه تکمیل خودکار را در سافاری خاموش کنید

تکمیل خودکار ایده بسیار خوبی است. در واقع تکمیل خودکار سبب می‌شود که با استفاده از کارت مشخصات کاربر، به‌صورت کاملا اتوماتیک قسمت‌های مربوط به آدرس، نام و تاریخ تولد تکمیل شوند، بدون آنکه نیاز باشد کاربر کلمه‌ای را وارد کند. همچنین انتخاب این گزینه سبب می‌شود که مرورگر، نام کاربری و پسورد سایت‌های مختلف را به‌خاطر سپرده و همچنین قادر است جزئیات کارت اعتباری کاربری را به‌طور خودکار تکمیل کند.

در کل می‌توان گفت که با انتخاب این گزینه، صرفه‌جویی بسیاری در زمان خواهد شد. اما متاسفانه این گزینه ریسک امنیتی بالایی خواهد داشت. اگر آیفون شما ناخواسته در دست کسی دیگری بیفتد، چه خواهد شد؟ فرد خاطی ممکن است حتی قبل از اینکه متوجه شوید که گوشی خود را گم کرده‌اید، تمام حساب شما را خالی کند.

بنابراین بهتر است قبل از آنکه مشکلی پیش بیاید، این گزینه را خاموش کرده و در مواقعی که نیاز است، خودتان اطلاعات شخصی و حساس خود را وارد نمایید. خاطر نشان می‌شود که برای وارد کردن پسورد می‌توان از LastPass یا دیگر برنامه‌های جایگزین استفاده کرد.

برای آنکه ویژگی تکمیل خودکار را در سافاری خاموش کنید کافی است در قسمت تنظیمات، وارد Safari شده و در آنجا گزینه AutoFill را انتخاب کنید. در این قسمت 5 آپشن خاموش/روشن وجود دارد که می‌توانید برحسب سلیقه و نیاز خود، آن‌ها را خاموش و یا روشن نمایید.

3- لیست سایت‌هایی که به‌طور مکرر بازدید می‌کنید را غیرفعال سازید

هرگاه که شما تب جدیدی در مرورگر سافاری باز می‌کنید، لیستی از سایت‌هایی که به‌طور منظم از آن‌ها بازدید می‌کنید برای شما به‌نمایش درخواهد آمد. همانند ویژگی تکمیل خودکار، این ویژگی نیز به شما در صرفه‌جویی زمان کمک خواهد کرد. برای مثال، وقتی که هر روز صبح از یکسری سایت‌های خبری مشخصی دیدن می‌کنید و یا مجبورید برای کار خود در روز، چندین بار در پرتال معینی لاگین کنید.

اما از نظر امنیت باید گفت که این ویژگی ممکن است امنیت گوشی شما را به‌ خطر بیندازد. چرا که هر فردی می‌تواند با نگاهی به مرورگر شما بفهمد که روزانه از چه سایت‌هایی دیدن می‌کنید و یا اگر گوشی خود را به کسی بدهید، آن فرد قادر خواهد بود که به اطلاعات گوشی شما دسترسی پیدا کند.

برای غیرفعال کردن نمایش لیست سایت‌ها، از قسمت تنظیمات وارد Safari شده و از آنجا گزینه General را انتخاب کنید. حال آپشن Frequently Visited Sites را خاموش کنید.

4- از ردیابی کوکی‌ها (Cross-Site) جلوگیری کنید

کوکی‌ها بخشی از سایت بوده و دارای مزایا و معایب متعددی هستند. اگر نمی‌دانید که دقیقا در رابطه با چه چیزی صحبت می‌کنیم باید گفت که کوکی‌هایی را که یک سایت در گوشی شما به‌جا می‌گذارد، به سایت‌های تبلیغاتی این اجازه را می‌دهد که فعالیت‌های شما در وب را ردیابی کرده و پس از آن تبلیغاتی متناسب با علایق و علاقمندی‌های شما، برای گوشی‌تان ارسال شود. در واقع در صورتی‌ که سه هفته پیش مقاله‌ای در مورد دریای مدیترانه مطالعه کرده باشید، آگهی‌های تبلیغاتی تلاش می‌کنند که شما را از تعطیلات انحصاری در کانکون (شهری در جنوب مکزیک) مطلع سازند.

برای آنکه امنیت مرورگر خود را بالا ببرید بهتر است که گزینه ردیابی Cross-Site را خاموش سازید. برای این کار وارد تنظیمات شده و از آنجا گزینه Safari را انتخاب کنید. حال در قسمت Privacy and Security گزینه Prevent Cross-Site Tracking را خاموش سازید.

5- اخطار سایت‌های جعلی را روشن کنید

مطمئنا اغلب سایت‌هایی که شما روزانه از آن‌ها بازدید می‌کنید، ایمن هستند. با این وجود سایت‌های بسیاری وجود دارند که تلاش می‌کنند بدافزارهای مخربی را به دستگاه شما وارد سازند. این سایت‌ها در یک کلاهبرداری فیشینگ، اطلاعات شما را سرقت کرده و در هر نوبت، امنیت کلی گوشی شما را به‌ خطر خواهند انداخت.

ویژگی اخطار سایت‌های جعلی در سافاری به شما کمک می‌کند که در هنگام بازدید از یک سایت ناایمن و جعلی، از ماهیت آن سایت آگاه شوید. در واقع سافاری برای این کار از دو مرورگر Google Safe و Tencent Safe، داده‌های مربوطه را گرفته و شما را از ماهیت این سایت باخبر می‌سازد.

بهتر است که این ویژگی همیشه در مرورگر شما روشن باشد و دلیل توجیه‌پذیری وجود ندارد که بخواهید آن را خاموش کنید. برای آنکه مطمئن شوید که این ویژگی در دستگاه شما فعال است، باید از قسمت تنظیمات سافاری وارد Privacy and Security شده و آپشن Fraudulent Website Warning را درحالت روشن بگذارید.

6- از سایت‌ها برای بررسی سیستم پرداخت Apple Pay جلوگیری کنید

Apple Pey یکی از ایمن‌ترین و گسترده‌ترین سرویس‌های پرداخت موبایلی است که می‌توانید داشته باشید. اما اگر این آپشن در گوشی شما روشن باشد، سایت‌هایی که با سافاری باز می‌کنید قادر خواهند بود که بررسی کنند آیا شما این ویژگی را روی آیفون خود فعال کرده‌اید یا خیر. سپس این سایت‌ها قادر خواهند بود از این اطلاعات استفاده کرده تا آپشن‌های پرداخت اضافی مرتبط با بازدیدی که انجام می‌دهید برای شما لحاظ کنند.

خاموش کردن این گزینه، مانع استفاده شما از سرویس اپل پی نخواهد شد. در واقع با غیرفعال کردن این آپشن، صرفا از بررسی سیستم پرداخت توسط سایت‌هایی که باز کرده‌اید، ممانعت به‌ عمل آورده می‌شود.

بنابراین به دلیل حفظ حریم خصوصی بهتر است این ویژگی را غیرفعال کنید. برای این کار از قسمت تنظیمات سافاری وارد Privacy and Security شده و آپشن Check for Apple Pay را خاموش کنید.

7- گزینه Siri and Search را خاموش کنید

ویژگی Siri and Search در سافاری به سیری اجازه می‌دهد که در مورد مطالبی که سرچ کرده‌اید، اطلاعات جدیدی کسب کند. بدین ترتیب این دستیار هوشمند با دسته‌بندی کردن این اطلاعات، پیشنهاداتی را برای شما هنگام مرور وب آماده می‌کند.

شما به‌ راحتی قادر خواهید بود که این ویژگی را غیرفعال سازید. برای انجام این کار وارد تنظیمات سافاری شده و از آنجا Siri & Search را انتخاب کنید، حال آپشن Siri and Search Suggestions را خاموش کنید.

اما صبر کنید چگونه امکان دارد که همچنان پیشنهادات سیری را در هنگام تایپ در سافاری ببینید وقتی که این ویژگی را خاموش کرده‌اید؟ این امر به دلیل پیشنهادات سافاری (Safari Suggestion) اتفاق می‌افتد. سیری از دیتاهای آیفون شما استفاده کرده و سایت‌هایی را برمبنای علایق شما پیشنهاد خواهد داد. شما می‌توانید برای غیرفعال‌ کردن این ویژگی، از قسمت تنظیمات سافاری وارد Search شده و از آنجا گزینه Safari Suggestion را انتخاب کنید.

توجه داشته باشید که آیفون شما همچنان فعالیت‌های شما را ردیابی می‌کند. متاسفانه امکان غیرفعال‌سازی آن به‌طور کامل وجود ندارد. خاموش کردن Safari Suggestion صرفا مانع از استفاده کردن سیری از اطلاعات شما و پیشنهادات آن خواهد شد.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha