مهمان جدید ایستگاه فضایی بین‌ المللی یک ربات است
امید جعفری
نویسنده:امید جعفری
ارسال شده در:13 تیر 1397، 12:00

مهمان جدید ایستگاه فضایی بین‌ المللی یک ربات است

فالکون 9، یک ربات را با خودش به ایستگاه فضایی بین‌المللی برده است. سیمون دستیار صوتی است که می‌تواند در داخل ایستگاه پرواز کند. علاوه بر این، سیمون قادر است روی نمایشگر خودش دستورات لازم برای تعمیر بخش‌های مختلف را به فضانوردان بدهد.

مسافری که با مأموریت ارسال محموله ابزارهای مورد نیاز فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی توسط برنامه فضایی اسپیس ایکس (SpaceX) اعزام شد، یک ربات است.

ربات

این ربات که نامش سیمون (CIMON) فرزند خلف خانواده شرکت آی‌بی‌ام (IBM) و ایرباس است. سیمون شکل کره‌ای دارد که صورت آن مسطح و با یک نمایشگر تزیین شده است. او می‌تواند حرف بزند و به دستوراتی که داده می‌شود پاسخ منطقی بدهد. علاوه بر این سیمون قادر است که در هوا پرواز کند. پردازنده‌های این ربات توسط شرکت آی‌بی‌ام و سیستم پروازی آن توسط مهندسان شرکت ایرباس طراحی و ساخته شده است. آن دو شرکت با همکاری مرکز فضایی آلمان اقدام به ساخت سیمون برای تسهیل کار فضانوردان در خارج از جو کرده‌اند. وجود این ربات آزاد می‌تواند بار وظیفه فضانوردان را سبک‌تر کند.

ربات

برای مثال، این ربات می‌تواند با دریافت دستورات صوتی از سوی فضانورد، دستورالعمل‌های تعمیر بخش مخصوصی از ایستگاه بین‌المللی را روی نمایشگر خودش نشان دهد تا فضانورد بدون اینکه دستانش درگیر بررسی نقشه روند کار باشد، با سرعت بیشتری کار خودش را ادامه دهد. سیمون می‌تواند روش‌های مختلف برای انجام آزمایش‌ها را نشان دهد و تقریباً می‌تواند به عنوان یک دستیار صوتی مستقل در ایستگاه فضایی ایفای نقش کند. هر چند قبل از فرستاده شدن به فضا به عنوان یک دستیار صوتی مستقل باید آزمایش و آزمون‌های مختلفی را از سر بگذراند تا بتواند در این ایستگاه فعالیتش را رسماً شروع کند.

ربات

فضانورد آلمانی الکساندر گرست، از سیمون برای آزمایش روی بلورها و یک مکعب روبیک، و همچنین انجام آزمایش پزشکی که به عنوان یک دوربین پرنده عمل می‌کند، استفاده خواهد کرد. هوش مصنوعی سیمون در حال حاضر بر اساس آنچه آی‌بی‌ام طراحی کرده است فقط به صدای گرست پاسخ می‌دهد؛ اما به‌زودی پس از پشت سر گذاشتن آزمایش‌های مختلف و کسب اطمینان از صحت عملکرد، این ربات در مأموریت‌های فضایی طولانی‌مدت با پیشرفت‌های بیشتر مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

ربات

موشک فالکون 9، سیمون را به همراه محموله دستگاه‌های مورد نیاز پژوهشگران فضایی روز جمعه 8 تیرماه (29 ژوئن) به سمت ایستگاه فضایی با موفقیت پرتاب کرد.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha