اگر این گونه سرمایه گذاری کنید، هیچ گاه با شکست روبرو نمی‌ شوید
امیر حیدری باطنی
نویسنده:امیر حیدری باطنی
ارسال شده در:12 تیر 1397، 19:00

اگر این گونه سرمایه گذاری کنید، هیچ گاه با شکست روبرو نمی‌ شوید

هنگامی که وارن بافت می‌خواهد برای چیزی سرمایه گذاری کند، تنها بر روی یک چیز تمرکز می‌کند و آن چیزی نیست جز واقعیت‌ها. او توصیه می‌کند که تنها باید بر روی چیزهایی که قابل دسترسی هستند متمرکز شد.

وارن بافت در سال 2006 به سهام‌داران شرکت خود گفت: «باید توان آن را داشته باشید که در تمامی موقعیت‌ها به خوبی نقش‌آفرینی کنید. اما اگر اقدام به انجام کاری کردید، به واقعیت‌های درستی توجه داشتید، استدلال خود را برای آن به کار بردید و اجازه دادید که بازار به شما خدمات ارائه نماید و نه اینکه به شما آموزش دهد، در آن صورت شکست نمی‌خورید!»

عقاید و احساسات شما احتمالا به کمک‌تان نمی‌آیند. بافت می‌گوید: «مناقشه داشتن برتری خاصی نسبت به پیرو یک روند خاص بودن ندارد.» او پیشنهاد می‌دهد که نوعی رویکرد عملی را جهت اتخاذ تصمیم برای سرمایه گذاری به کار بگیریم. ابتدا تمام واقعیت‌ها را کنار هم بگذارید. آن وقت، باید بیاموزید که چگونه با بررسی دقیق آنها، اطلاعات مربوط به تصمیم‌گیری خود را به دست آورید. برای بافت این یعنی به دنبال اجزایی باشیم که «مهم و قابل شناخت» باشند.

وارن بافت

او می‌گوید:

اگر چیزی مهم، اما غیرقابل شناخت است، فراموشش کنید. منظورم آن است که شاید اهمیت داشته باشد که همین فردا یک نفر، یک بمب اتمی روی ما بیندازد، اما غیر قابل شناخت است. پس فراموشش کنید.

روی چیزهایی متمرکز شوید که قابل دسترسی هستند. وقتی اطلاعات خود را محدود کردید:

آن وقت باید بررسی کنید که آیا اطلاعاتی که در دست دارید، از نظر قیمتی و تمام مسائل دیگر، کافی است و می‌تواند به درد شما بخورد یا خیر.

سرمایه گذاری کردن یا نکردن در یک زمینه خاص باید بر اساس تحقیقات شما باشد و نه واکنش شما نسبت چیزی که مردم می‌گویند و یا انجام می‌دهند. آن گونه که وارن بافت توضیح می‌دهد، «کاری که دیگران انجام می‌دهند، اصلا اهمیتی ندارد.»

به همین خاطر است که وارن بافت توصیه می‌کند تکالیف خود را قبل از کار اصلی انجام دهید و به جای اینکه به شرکت‌ها زمان بدهید یا به خاطر نگرانی‌های خود به سرمایه گذاری بپردازید، سرمایه خود را صرف شرکت‌هایی کنید که پایدار باشند. روی واقعیت‌ها تمرکز کنید، نه روی احساسات خود.

Warren Buffett / وارن بافت

بافت در سال 2016 و در زمان نوسانات شدید بازار به یکی از خبرگزاری‌ها گفته بود:

بازار را از نزدیک ارزیابی نکنید. اگر کسی سعی می‌کند که به خرید و فروش سهام بپردازد و نگران آن باشد که اگر کمی ارزش سهام افت کند، چه اتفاقی می‌افتد و بعد هنگامی که ارزش سهام بالاتر رفت، تصمیم بگیرد که آن را بفروشد، به نتایج خوبی دست نمی‌یابد.

میلیاردر دیگر، ری دالیو نیز همین عقیده را دارد. اگرچه شاید وسوسه شوید که هنگام سقوط بازار، سهام خود را بفروشید، اما تسلیم ترس خود شدن، راهکار مناسبی نیست.

ری دالیو در مصاحبه با دانشکده علوم سیاسی مدرسه هاروارد کندی گفت:

احتمالا این گونه به موفقیت نمی‌رسید. باید عکس این تصمیم را اتخاذ کنید. هنگامی که ترسی در وجود شما نیست اقدام به فروش کنید و زمانی که ترسیده‌اید، سهام مورد نظر را بخرید.

حتی وقتی بازار ملتهب است، بهتر است سرمایه‌ گذاران را یکدل کنید و روی چیزی که می‌دانید متمرکز شوید.

وارن بافت به سهامداران شرکت خود گفت:

به دلیل اینکه واقعیت‌ها و خردگرایی شما درست است، حق با شماست. بنابراین، باید تمام تلاش خود را انجام دهید و ثابت کنید که واقعیت‌هایی که دارید کاملا صحت دارند. انجام دادن این کار بسیار ساده است؛ چرا که امروز اطلاعات در مورد همه چیز وجود دارد. اینترنت همه کارها را ساده‌تر کرده است.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha