کورسوی امید درمان سرطان مغز با استفاده از ویروس‌ های دست‌ کاری شده

کورسوی امید درمان سرطان مغز با استفاده از ویروس‌ های دست‌ کاری شده

محققان به تازگی تلاش بزرگی برای درمان سرطان کشنده مغز با استفاده از ویروس‌های دست‌کاری شده ژنتیکی انجام داده‌اند که شاید شروعی برای یک راه نوین برای مقابله با سرطان و افزایش عمر این بیماران باشد.

محققان دانشگاه دوک آمریکا به تازگی نتایج پروژه‌ای با عنوان فاز 1 (Phase 1) را منتشر کرده‌اند. این پروژه بررسی اثربخشی یک درمان جدید برای مبارزه با سرطان کشنده مغز است. بر این اساس، یک ویروس اصلاح شده ژنتیکی از دسته پلیوویروس ها به عنوان مهاجم به درون سلول‌های سرطانی فرستاده می‌شود و از رشد آن‌ها جلوگیری می‌کند. اگرچه نتایج بسیار امیدوار کننده بودند ولی محققان هنوز راه زیادی برای برگزاری جشن پیروزی علیه سرطان مغز دارند. گلیوبلاستوما یک نوع سرطان شایع و کشنده در مغر و سیستم عصبی است. حتی با درمان‌های فعلی هم اکثر بیماران بیش از یک سال نمی‌توانند با این بیماری زندگی کنند و تنها سه تا چهار درصد از آن‌ها می‌توانند تنها سه تا چهار سال زنده باقی بمانند. محققان دانشگاه دوک در حال کار بر روی یک روش درمانی جدید با استفاده از ویروس مهندسی شده به صورت ژنتیکی هستند. نام این ویروس دست‌کاری شده به اختصار PVSRIPO است.

سرطان

ویروس دست‌کاری ژنتیکی شده، ترکیبی از ویروس راینو و پولیوویروس است که به طور مستقیم به تومور مغزی انتقال داده می‌شود و سیستم دفاعی بدن به این تزریق واکنش نشان میدهد. در سال 2016 این درمان از سوی سازمان بهداشت جهانی به عنوان یک روش درمانی پیشرفت شناخته شد و از آن سال تا کنون محققان دخیل در آن با قدرت بیشتری برای درمان سرطان در تلاش هستند. نتایج منتشر شده از آزمایش‌های بالینی فاز یک امیدواری بزرگی برای درمان سرطان مغز و اعصاب را نشان میدهد، اما هنوز سوالات بی جواب زیادی در مورد اثر بخشی نهایی و درمان تجربی وجود دارد. آزمایش برای درمان سرطان با استفاده از این روش از سال 2012 تا 2017 بر روی 61 بیمار صورت گرفته است. گروهی که تحت درمان با استفاده از روش پیشرفته بودند در طول این سال‌ها با بیماران دیگری که با روش‌های معمول مورد درمان قرار می‌گرفتند، مقایسه می‌شدند.

سرطان

بیشترین اثربخشی این درمان در افزایش طول عمر بیماران مبتلا به سرطان است. حدود 21 درصد از بیمارانی که با روش پیشرفته تحت درمان بودند، سه سال افزایش طول عمر داشتند؛ این در حالی بود که در درمان عادی 4 درصد از افراد تحت درمان، می‌توانستند تا 3 سال همراه با بیماری و درمان زنده بمانند. با دقیق‌تر شدن در آمار به دست آمده، محققان متوجه شدند که اثر بخشی دارو در طولانی مدت کاهش پیدا کرده و در 61 بیمار تقریبا زمان زنده ماندن بیماران به 12.5 ماه کاهش پیدا میکند. این درصد برای درمان فعلی در حدود 11.3 ماه است. همانطور که در نمودار درصد بیماران درمان شده و زمان طول عمر بیماران در زمان درمان مشاهده می‌کنید، تا ماه 18 ام برای هر دو درمان تقریبا همه آمارها یکسان است و تفاوت بزرگ بعد از ماه 18 ام به وجود می‌آید. این نتایج، دل سردی زیادی به وجود اورده است زیرا که تعداد مرگ‌ها در 18 ماه اول هیچ تغییر قابل مشاهده‌ای نداشته است.

سرطان

در طول دوره درمان، پس از دو سال، از 61 بیمار مورد آزمایش، تنها 8 نفر زنده باقی‌مانده بودند. تعداد دیگری از این بیماران در طول سال بعدی حذف شدند و تنها بعد از چهار سال از شروع درمان 2 بیمار باقی‌مانده بود. نتایج برای استفاده از PVSRIPO آنچنان که باید و شاید امیدوار کننده نبوده است.

آندرو لسمان، نوروبیولوژیستی که در این پژوهش حضور نداشته است، می‌گوید:

زمانی که به جزئیات و آمار به دست آمده از درمان به وسیله هر دو روش دقت می‌کنید، تفاوت زیادی در طول مدت درمان یک ماه مشاهده نمی‌کنید. درمان پیشرفته فقط به تعداد اندکی توانسته طول عمر بیماران را تغییر دهد و هنوز مشخص نیست که این افزایش عمر رابطه مستقیمی با درمان دارد یا نه.

سرطان

گام بعدی که در این پژوهش تعریف شده است، آزمایش اثر بخشی روش پیشرفته به همراه درمان کنونی سرطان مغز و اعصاب است. شاید این دو درمان در کنار هم بتوانند اثربخشی بالاتری نسبت به روش تکی داشته باشند. همانطور که بسیاری از بیماران به روش درمانی ایمونوتراپی (یکی از روش های رایج درمان سرطان) پاسخ مشابهی نمی‌دهند، در درمان پیشرفته هم پاسخ مشابهی دریافت نشده است؛ اما اگر این اثربخشی در افراد قطعی باشد طول عمر آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. سوال بزرگ این است که چگونه می‌توان اثربخشی را بالاتر برد. درمان پیشرفته در حال حاضر وارد مرحله پیشرفته‌تری شده است که به نظر می‌رسد با عنوان فاز 2 ادامه پیدا خواهد کرد و اثربخشی چندین دارو در کنار هم بررسی خواهند شد. نتایج تحقیقات پیشین در مجله پزشکی انگلستان به چاپ رسیده است.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 55.1 میلیون دلار
  Tenet
  اکران: 12 آگوست 2020
 • 44.4 میلیون دلار
  The New Mutants
  اکران: 26 آگوست 2020
 • 13.4 میلیون دلار
  The War with Grandpa
  اکران: 02 سپتامبر 2020
 • 12.382 میلیون دلار
  Honest Thief
  اکران: 08 اکتبر 2020
 • 7.316 میلیون دلار
  Come Play
  اکران: 28 اکتبر 2020
 • 5.087 میلیون دلار
  Let Him Go
  اکران: 04 نوامبر 2020
 • 3.71 میلیون دلار
  Freaky
  اکران: 13 نوامبر 2020
 • 2.921 میلیون دلار
  The Empty Man
  اکران: 23 اکتبر 2020
 • 430,000 دلار
  Spell
  اکران: 30 اکتبر 2020
بازی ها
 • 04 آذر 1399
  Football Manager 2021
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5, ایکس باکس سری ایکس
 • 13 آذر 1399
  Immortals Fenyx Rising
  پلی استیشن 4, نینتندو سوییچ, پلی استیشن 5
 • 20 آذر 1399
  Cyberpunk 2077
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5, ایکس باکس سری ایکس
 • 11 دی 1399
  Dying Light 2
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 11 دی 1399
  Tom Clancy's Rainbow Six Quarantine
 • 01 بهمن 1399
  HITMAN 3
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 02 بهمن 1399
  Prince of Persia Sands of Time Remake
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5
 • 09 بهمن 1399
  The Medium
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5
 • 24 بهمن 1399
  Super Mario 3D World
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5

کدام بازیگر ایرانی، خواننده خوبی هم هست؟
398 رای