آیا گوگل واقعا حریم شخصی کاربران جیمیل را حفظ می کند؟
محسن امیری
نویسنده:محسن امیری
ارسال شده در:15 تیر 1397، 20:30

آیا گوگل واقعا حریم شخصی کاربران جیمیل را حفظ می کند؟

گوگل همواره ادعا می‌کند که سرویس جیمیل امنیت بالایی دارد و حریم شخصی کاربران این سرویس محبوب رعایت می‌شود. اما آیا واقعا حقیقت همان چیزی است که گوگل ادعا می‌کند؟

گوگل همیشه و در همه جا به شما تاکید می‌کند که سرویس جیمیل امن بوده و هیج کس جز شما ایمیل‌هایتان را نمی‌خواند. پس از گزارش وال استریت ژورنال که در روز دوشنبه گذشته منتشر شد و توضیح داد که چگونه برنامه‌های دیگر بجز گوگل می‌توانند ایمیل‌های شما را بخوانند؛ گوگل نیز برای حفظ اعتبار، خود در قالب یک پست وبلاگی، تمام معیار‌های حفظ حریم خصوصی را به کاربران توضیح داد و دقیقا گفت که با چه برنامه‌ها و نقشه‎هایی می‌تواند از این ادعا‌ی خود دفاع کند.

این پست توسط سوزان فری (Suzanne Frey)، مدیر امنیتی گوگل، منتشر شده است. او در این پست توضیح می‌دهد که برخی سرویس‌های دیگر هم به ایمیل‌های موجود در سرویس جیمیل کاربران دسترسی‌ دارند، اما این دسترسی زمانی میسر است که کاربران به صورت قطعی این اجازه را از قبل داده باشند و گوگل نیز طبق یک سری فیلتر‌های بسیار سخت گیرانه این سرویس‌ها را تایید کرده باشد. سوزان فری در همین رابطه می‌گوید:

قبل از اینکه یک سرویس  غیر از خود گوگل به ایمیل‌های کاربران دسترسی پیدا کند، از طریق یک سری فرآیند بررسی چند مرحله‌ای که شامل بررسی خودکار و دستی سوابق سرویس، ارزیابی سیاست‌های حفظ حریم خصوصی سرویس و مهم تر از همه قانونی بودن آن سرویس می‌شود را انجام داده و از جوانب احتیاطی این دسترسی اطمینان حاصل می‌کند.

google / گوگل

در مقابل، گزارش WSJ ادعا می‌کند که گوگل در حال همکاری بی قید و شرط با برخی از سرویس‌های وابسته به پلیس است که در برخی موارد به این سرویس‌ها اجازه کامل دسترسی و خواندن ایمیل کاربران را می‌دهد. براساس این گزارش، کارمندان شرکتی به نام Back Path دو سال پیش به حدود 8000 ایمیل برای کمک به آموزش نرم افزار خود دسترسی پیدا کردند.

این بحث‌های مربوط به حفظ حریم خصوصی و دسترسی به اطلاعات کاربران از زمانی داغ شده که تحقیقات انجام شده از شرکت فیسبوک نشان می‌داد که این شبکه اجتماعی اطلاعات زیادی از کاربران خود را در اختیار سرویس‌های دیگر قرار می‌داد. البته گوگل در محافظت از اطلاعات کاربران خود بسیار مطمئن تر و محتاط تر از فیسبوک عمل می‌کند. مثلا گوگل در سال 2017 فعالیت‌های شخصی سازی تبلیغات با استفاده از دسترسی به ایمیل‌های کاربران را کاملا متوقف کرد.

google / گوگل

اما به گفته گوگل، اگر به دادن مجوز به این سرویس‌هایی که گوگل در مورد آن‌ها صحبت می‌کند کمی کوتاهی کنید، می‌توانید تمام آن فکر‌های خوانده نشدن ایمیل‌هایتان را که در سر دارید، یک شبه از دست بدهید. برای دیدن اجازه‌هایی که برای دسترسی به ایمیل‌های خود صادر کرده اید، می‌توانید به آدرس myaccount.google.com رفته و بخش Apps with account access را چک کنید.

در پستی که توسط سوزان فری منتشر شد، تاکید بر روی این جمله بود که:

هیچ کس در گوگل ایمیل شما را نمی‌خواند.

اما قطعا استثناهایی برای این گفته فری وجود دارد. به گفته گوگل، این استثنائات موارد بسیار خاصی هستند که گوگل قبل از هرگونه اقدامی، ابتدا اجازه‌های دسترسی را از کابران خود می‌گیرد.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha