آموزش وصل کردن مانیتور دوم به کامپیوتر
امید جعفری
نویسنده:امید جعفری
ارسال شده در:19 تیر 1397، 18:00

آموزش وصل کردن مانیتور دوم به کامپیوتر

متصل کردن مانیتور دوم به کامپیوتر کار ساده‌ای است، اما روش کار بر اساس نوع سیستم‌ عامل می‌تواند متفاوت باشد. در این مطلب آموزش گام‌ به‌ گام وصل کردن مانیتور دوم به کامپیوتر را با هم مرور خواهیم کرد.

وصل کردن مانیتور دوم به لپ‌ تاپ یا کامپیوترهای رومیزی در نظر برخی از کاربران یکی از پیچیده‌ترین کارهای دنیا است؛ اما در واقع انجام دادن این کار به تجربه زیاد و علوم کامپیوتری خاص نیاز ندارد. کافی است کامپیوتر شما قابلیت پشتیبانی از دو مانیتور را داشته باشد. منظورمان از کامپیوتر، قسمت پردازنده گرافیکی است که می‌تواند درک درستی از وجود یک مانیتور دیگر به غیر از مانیتور اصلی را داشته باشد و تصاویر را به صورت هم‌زمان بین این دو مدیریت کند. این کار روی هر دو سیستم‌عامل ویندوز و مک اجرایی است. در ادامه مطلب آموزشی امروز، نحوه وصل کردن مانیتور دوم به کامپیوتر را به شما آموزش خواهیم داد.

 

سیستم‌ عامل ویندوز

گام اول، پیدا کردن و اطمینان از وجود درگاه گرافیکی مخصوص است. درگاه‌های ورود مانیتور دوم در کامپیوترهای رومیزی، انواع مختلفی دارند؛ اما اگر دوست دارید که از دو مانیتور استفاده کنید، برخلاف لپ‌تاپ‌ها، دو درگاه خروجی گرافیکی باید داشته باشید. این درگاه‌ها به صورت افقی قرار می‌گیرند. زمانی که تک درگاه وجود داشته باشد شما از آن به عنوان خروجی یک مانیتور استفاده می‌کنید و جایی برای مانیتور دوم نیست. نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • اگر یک درگاه افقی روی کیس کامپیوتر شما باشد، نمی‌توانید از آن برای اتصال مانیتور دوم استفاده کنید.
 • درگاه‌های افقی به کارت‌های گرافیکی وصل می‌شوند ولی درگاه‌های عمودی همگی روی مادربرد هستند و هیچ ربطی به مانیتور و استفاده از مانیتور دوم ندارند.
 • اگر روی کیس شما هیچ درگاه دومی دیده نمی‌شود، نیاز دارید که کارت گرافیکی خودتان را تعویض و یک مدل بالاتر که می‌تواند از دو ورودی پشتیبانی کند، نصب کنید.

مانیتور

درگاه‌های گرافیکی انواع مختلف دارند که باید آن‌ها را بشناسید. در ادامه انواع مختلفی از این درگاه‌ها را مشاهده می‌کنید. بر اساس نوع پورت باید درگاه ورودی مخصوص داشته باشید:

 • DVI: یک ورودی پلاستیکی با تعداد زیادی سوراخ و حفره ورود اطلاعات.
 • VGA: قطعه‌ای ذوزنقه‌ای که علاوه بر سوراخ‌های مخصوص، دو حفره برای بستن پیچ‌های سفت کننده دارد.
 • HDMI: ورودی درگاهی نازک.
 • Display Port: این درگاه مخصوص نمایشگرهای 4K است و شباهت زیادی به درگاه HTMI دارد اما تقارن آن را ندارد و یک طرف صاف رویش دیده می‌شود.
 • Thunderbolt: این درگاه روی مانیتور و کیس های iMac دیده می‌شود و علامتی مانند رعدوبرق روی آن وجود دارد. شما می‌توانید این درگاه را به جای هر یک از درگاه‌های بالا مورد استفاده قرار دهید. ولی باید تبدیل لازم را داشته باشید.

مانیتور

کابل‌های مورد نیاز خودتان را تهیه کنید. اگر درگاه‌های روی کارت گرافیکی شما یکسان باشد برای هر دو مانیتور خودتان از یک نوع کابل می‌توانید استفاده کنید؛ اما اگر درگاه‌های خروجی روی مانیتور متفاوت است باید برای هر درگاه گرافیکی، کابل مناسب خریداری کنید. قیمت کابل‌ها معمولاً برخلاف تصور شما گران‌ هستند.

 • اگر دستگاه دارای خروجی‌هایی همانند HDMI باشد می‌توانید از تبدیل آن به دیگر خروجی‌ها استفاده کنید اما، گاهی این خروجی‌ها مشکلاتی نظیر عدم انتقال صدا، خواهند داشت.

مانیتور

اولین گام بعد از خریداری کردن کابل، نصب آن روی کارت گرافیکی و مانیتور است. خوشبختانه نیاز نیست کیس را باز کنید. کامپیوتر را خاموش کنید تا از اتصالات کوتاه احتمالی جلوگیری شود. کار خودتان را با اعتماد به نفس ادامه دهید.

مانیتور

مانیتور اول را با استفاده از کابل مناسب به درگاه خروجی کیس و کامپیوتر خودتان وصل کنید. این کار همانند خارج کردن درگاه از روی کیس است و نیاز به مهارت خاصی جز تشخیص دقیق درگاه و فشار دادن کابل به درون آن نیست. خروجی گرافیک می‌تواند چندین مورد باشد؛ دقت کنید که بدانید کدام مانیتور را به کدام درگاه وصل می‌کند. اگر خروجی گرافیکی شما از روی مادربرد و گرافیک مادربرد تأمین می‌شود، درگاه به صورت عمودی و در جایی دیگر، دورتر از درگاه‌های خروجی از گرافیک قرار دارد. مسلماً باید مانیتور اول از گرافیک اصلی تأمین شود. اگر نمی‌توانید درگاه را پیدا کنید، از یکی از متخصصان این کار کمک بگیرید.

مانیتور

وقت آن شده است که مانیتور دوم را نزدیک کیس بیاورید و آن را به درگاه دوم بر اساس نوع خروجی مانیتور متصل کنید. ممکن است همان‌طور که گفتیم، هر دو خروجی کیس از یک نوع باشند؛ اما در بسیاری موارد این درگاه‌ها متفاوت خواهند بود. خودتان را برای مقابله با هر مشکلی آماده کنید. در مراحل قبل به شما گفتیم که باید کابل مورد نیاز را خریداری کنید.

مانیتور

هر دو مانیتور را روشن کنید. کابل برق را به پریز وصل کنید و مطمئن شوید که مانیتور به برق وصل شده باشد و همه چیز برای شروع کار به صورت نرم‌افزاری آماده باشد.

مانیتور

اگر مانیتور به برق وصل باشد و هیچ تصویری دریافت نمی‌کنید، بهتر است که دکمه روشن و خاموش روی مانیتور را چک کنید تا بدانید واقعاً برق به دستگاه می‌رسد. گاهی اوقات مانیتور برق دارد و دکمه روشن و خاموش روی حالت خاموش قرار دارد. آن را هم چک کنید.

مانیتور

کیس را هم روشن کنید و منتظر بمانید ویندوز بالا بیاید. امیدواریم از ویندوز XP استفاده نکنید. ما در مورد ویندوزهای هفت و بالاتر آموزش خواهیم داد. بعد از اینکه ویندوز بارگذاری و آماده استفاده شد، روی گزینه Windows در نوار وظیفه کلیک کنید. این قسمت در سمت چپ و پایین قرار دارد.

مانیتور

در ویندوز هشت به بالا، قسمتی به عنوان تنظیمات درست بالای همین بخش بعد از کلیک کردن نمایش داده می‌شود که می‌توانید از آن استفاده کنید و وارد تنظیمات ویندوز خودتان شوید. مراحل بعدی همگی در اینجا انجام خواهد شد.

مانیتور

بعد از این کار، وارد قسمت System که به صورت یک مانیتور نمایش داده شده است، بشوید.

مانیتور

سپس باید وارد قسمت Display شوید که مربوط به مانیتور است. اگر درست کار کرده باشید صفحه‌ای همانند آنچه که در بالا وجود دارد مشاهده خواهید کرد.

مانیتور

برای تنظیم نمایشگر دوم و شناساندن آن به ویندوز، پنجره جدید که باز شده است را به پایین بیایید. در قسمت آخر گزینه‌ای با عنوان Multiple Display وجود دارد. اگر این گزینه را مشاهده نمی‌کنید، شاید به مقدار کافی پایین نیامده‌اید. در هر صورت اگر کارت گرافیکی شما توانایی استفاده از دو مانیتور را داشته باشد، باید این قسمت را ببینید.

مانیتور

مهم‌ترین قسمت که شاید برای شما پیچیده باشد، این است که باید برای نوع نمایش تصمیم بگیرد. برای سهولت کار شما هر یک از موارد رایج را توضیح می‌دهیم:

 • Duplicate These Displays یا نمایش همسان روی دو مانیتور: در این حالت شما دو مانیتور با نمایش یکسان خواهید داشت& که دقیقاً آنچه روی مانیتور اول دیده می‌شود روی دومی هم کپی می‌شود.
 • Extend These Displays یا نمایشگر وسیع‌تر: لذت وجود دو مانیتور در این حالت است که شما به جای داشتن یک نمایشگر ساده، دو نمایشگر با وسعت بیشتر خواهید داشت. در این حالت گویا صفحه‌نمایش شما کشیده شده و از نمایشگر اول به دوم راه یافته است. نگران نباشید موس را هم می‌توانید روی هر دو جداگانه حرکت دهید.
 • Show Only On 1 یا نمایش روی مانیتور 1: در این حالت عملاً خریدن مانیتور دوم بی معنی بوده است و اگر می‌خواهید این گزینه را انتخاب کنید تا الآن هم اشتباه کرده‌اید که مطلب ما را خوانده‌اید!
 • Show Only On 2 یا نمایش روی مانیتور 2: این حالت زمانی به درد شما می‌خورد که مانیتور اول به هر دلیل قابل استفاده نباشد و تصمیم گرفته باشید که از مانیتور دوم استفاده کنید. در این حالت مانیتور اول از دسترس کارت گرافیکی خارج می‌شود و همه اطلاعات از کارت روی نمایشگر دوم ارسال می‌شود.

مانیتور

بعد از همه تغییراتی که انجام دادید روی گزینه نهایی Apply کلیک کنید تا همه کارهایتان ذخیره شود؛ اما این پایان کار نیست. ویندوز از شما پرسش‌های زیادی دارد که باید به آن‌ها جواب دهید. دوباره مطمئن شوید که مانیتور دوم روشن باشد. در حین انجام این کارها، ممکن است مشکلات احتمالی به وجود آید که در این مطلب، فرصت کافی برای پرداختن به همگی آن‌ها وجود نداشت.

مانیتور

ویندوز در گام بعدی از شما پرسش خواهد کرد که آیا تغییرات انجام شده، مطابق خواسته و میل شما بوده است یا نه. اگر موافق هستید Keep Changes را کلیک کنید. اگر پشیمان شده‌اید روی گزینه برگشت یا Revert کلیک کنید. در هر صورت حتی اگر تغییرات را اعمال کرده باشید هم می‌توانید دوباره مراحل را تکرار کنید و نحوه نمایش را تغییر دهید.

 

سیستم‌ عامل مک

مانیتور

قبل از هر کاری باید از نوع خروجی و ورودی‌های روی مانیتور و کیس اطمینان پیدا کنید. دو نوع کابل روی سیستم‌عامل مک وجود دارد که بر اساس نیاز خودتان باید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. درگاه Thunderbolt به صورت مربعی و یک علامت رعدوبرق روی درگاه عموماً نشان داده می‌شود. یکی از ساده‌ترین راه‌های اتصال دو مانیتور Mac استفاده از همین کابل است؛ اما اگر مانیتور دیگری دارید و اتصال آن از نوع مختلفی است، نیاز دارید یک تبدیل اضافی هم برای درگاه خریداری کنید. برای مثال اگر خروجی مانیتور VGA است، به یک تبدیل VGA به Thunderbolt نیاز دارید که معمولاً به اندازه یک کابل قیمت دارد. نوع دیگر از ورودی HDMI است که استاندارد محبوب بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده مانیتور و کارت گرافیکی است. اغلب مانیتورهای جدید دارای خروجی‌های HDMI هستند.

مانیتور

کابل مورد نظر را باید خریداری کنید.

مانیتور

مانیتورها را نزدیک یکدیگر قرار دهید. اتصالات را باید با احتیاط انجام دهید. مانیتورها را در حالت خاموش قرار دهید. بر اساس نوع کابلی که خریداری کرده‌اید، مانیتور دوم را به مک وصل کنید. اگر از تبدیل استفاده می‌کنید، لازم به توضیح نیست که باید اتصال را اول بزنید و بعد، اتصال مانیتور را برقرار کنید.

مانیتور

مانیتورها را روشن کنید و منتظر بمانید که هر دو راه‌اندازی شوند. علاوه بر اتصال به برق، دکمه روشن/خاموش را در حالت روشن قرار دهید.

مانیتور

اگر مانیتور به برق وصل است و شما هیچ تصویری ندارید به احتمال زیاد، مانیتور روی حالت خاموش قرار داد.

مانیتور

همانند ویندوز، روی علامت سیب گاز زده کلیک کنید.

مانیتور

گزینه System Preferences را مشاهده می‌کنید. روی آن کلیک کنید و منتظر بمانید که اختیارات بیشتر برای کنترل مانیتور و سیستم‌عامل به شما داده شود.

مانیتور

در پنجره بعدی، روی تنظیمات نمایشگر یا Display کلیک کنید تا به شما تنظیمات مربوط به نحوه نمایش روی مانیتورهای چندگانه نشان داده شود.

مانیتور

گزینه میانی یا Arrangement را انتخاب کنید تا بتوانید مانیتورهای خودتان را مدیریت کنید.

مانیتور

مک به شما امکانات کمتری نسبت به ویندوز می‌دهد. دو حالت کلی وجود دارد. استفاده از هر دو مانیتور به حالت گسترده یا استفاده از دو مانیتور به صورت تک نمایشگر و کپی. اگر دوست دارید هر آنچه روی نمایشگر اصلی وجود دارد روی نمایشگر دوم هم نمایش داده شود، گزینه Mirror Display را فعال کنید. در غیر این صورت کاری با گزینه‌های اضافی نداشته باشید.

مانیتور

مک به شما این امکان را می‌دهد که نوار وظیفه را روی دو مانیتور مدیریت کنید. برای این کار، روی نوار خاکستری که به صورت نمادین نمایش داده می‌شود، کلیک کنید و به سمت مانیتور دلخواه خودتان بکشید تا در آن قرار بگیرد. در ویندوز این ویژگی وجود ندارد و شما نوار وظیفه را فقط در مانیتور اصلی مشاهده می‌کنید.

مانیتور

درنهایت، با استفاده از گزینه بستن، تغییراتی که انجام داده‌اید را ذخیره کند و از محیط تنظیمات خارج شوید. اگر کارتان را به خوبی انجام داده باشید باید الآن دو مانیتور روشن با نمایش مک داشته باشید.

موفق باشید. اگر در طول انجام کار با مشکل برخورد کردید، می‌توانید در قسمت نظرات آن را با ما در میان بگذارید.

 

برای آگاهی از آخرین مقالات مجله پلازا در کانال تلگرام ما عضو شوید t.me/plazamag عضویت در کانال تلگرام
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha