ایرباس بلوگا با همان ظاهر نهنگ مانند خود بازسازی می شود
اعظم بجاری
نویسنده:اعظم بجاری
ارسال شده در:18 تیر 1397، 08:30

ایرباس بلوگا با همان ظاهر نهنگ مانند خود بازسازی می شود

بلوگا نام یکی از بزگترین هواپیماهای ایرباس است که برای حمل و نقل تجهیزات هواپیمایی بین شرکت‌های هواپیماسازی استفاده می‌شود. این هواپیما به تازگی توسط ایرباس مورد بازسازی قرار گرفته و با نام بلوگا XL معرفی خواهد شد.

شرکت ایرباس به تازگی هواپیمای بلوگا که مخصوص حمل تجهیزات هواپیمایی بوده را مورد بازسازی قرار داده است. از آنجایی که نسخه جدید در ظاهر بسیار شبیه به نسخه قبلی بوده، ایرباس آن را بلوگا ایکس ال (Beluga XL) نامگذاری کرده است. گفتنی است که هواپیمای بلوگا ظاهر جالبی به شکل یک نهنگ با لبی خندان دارد و با نام نهنگ سفید نیز شناخته می‌شود. ایرباس از این هواپیمای نهنگی برای حمل قطعات و اجزای مختلف هواپیما را در اروپا بین شرکت‌های مختلف جهت مونتاژ استفاده می‌کند.

ایرباس بلوگا

براساس گفته ایرباس 20,000 کارمند این شرکت اجازه رای دادن به ظاهر جدید بلوگا را داشتند که در این میان 40 درصد از کارکنان چهره خندان را برای این نهنگ انتخاب کردند. گفتنی است که بلوگا از ویژگی‌های ظاهری یک نهنگ جذاب برخوردار است و لبخندی نیز بر لب دارد.

این کمپانی اخیرا ویدیوی کوتاهی را با تکمیل دنباله‌های قبلی در توییتر منتشر کرد که در این ویدیو ظاهر جدید بلوگا XL نمایش داده شده است و بیان می‌کند که:

تیم ایرباس مشتاقانه آماده معرفی بلوگا ایکس ال (BelugaXL#) است. به نسل بعدی هواپیماهای باربری خوش آمد بگویید.

Airbus (@Airbus) July 3, 2018

در ادامه می‌توانید این ویدیو را مشاهده نمایید:

گفتنی است که این هواپیمای بزرگ با ظاهری غیرمعمول به مدت 20 سال است برای جابجایی اجزای مهم هواپیما مانند بدنه، دم و بال جهت مونتاژ و ارسال آن‌ها به کارخانه‌های مونتاژ ایرباس در اروپا مانند شهر تولز فرانسه و هامبورگ آلمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این زمینه ایرباس تصمیم گرفته است با ساخت بلوگا XL که از بلوگای قبلی بزرگ‌تر است، ظرفیت حمل قطعات خود را افزایش دهد و قرار است که این نسخه جدید از بلوگا پس از سال 2019 در این شرکت جهت حمل قطعات، یعنی با همان ماموریت قبلی استفاده شود. ایرباس در وب سایت خود توضیح می‌دهد که پنج نمونه از بلوگا XL تولید شده، قبل از ورود به مرحله بهره‌برداری در سال 2019، در تابستان امسال مورد ارزیابی و تست قرار می‌گیرند.

هواپیمای حمل و نقل جدید و فوق‌العاده بزرگ براساس فایتر A330-200 (جت مسافربری با پیکری بزرگ و پهن) خواهد بود که البته با استفاده مجدد از قطعات موجود تجهیز شده است.

جلوی هواپیما به اندازه 184 فوت باز می‌شود و دهان غار مانند آن قادر است تجهیزات بزرگ هواپیمایی را در خود جای دهد. از طرف دیگر کابین خلبان پایین‌تر از حد معمول قرار خواهد داشت تا هواپیما در زمان بارگیری و یا تخلیه بار با قطعی سیستم‌های برقی و مشکلات احتمالی در سیستم‌های هیدرولیکی و سیستم کنترل پرواز مواجه نشود.

ایرباس بلوگا

تغییرات بلوگا در نسخه جدید

گفتنی است که بلوگا ایکس ال جدید در مقایسه با نسخه کنونی می‌تواند 6 تن بار بیشتر یعنی به اندازه 53 تن را حمل نماید. همچنین علاوه بر این افزایش میزان حمل بار نسخه جدید 6 متر (20 فوت) بزرگتر و حدود یک متر (3 فوت) پهن‌تر از نسخه قبلی است. با این ویژگی‌ها ایرباس آتی در این زمینه می‌تواند افزایش بهره‌وری بیشتر را در زمینه حمل قطعات هواپیما تجربه کند.

علاوه بر این طراحی جدید، این هواپیما قادر است دو بال ایرباس A350 را با هم حمل نماید. در نسخه قبلی بلوگا، چنین امکانی میسر نبود و این هواپیما می‌توانست در هر زمان تنها یکی از باله‌های A350 ایرباس A350 را حمل کند.

همچنین بلوگا ایکس ال قادر است بخش‌های مختلف ایرباس A380 که اکنون بزرگترین هواپیمای مسافربری جهان است را در دو طبقه حمل کند. با این ویژگی‌ها کارخانه‌های هواپیماسازی می‌توانند برخی دیگر از اجزای عملیات لجتستیکی که شامل بال‌های A380 و بدنه آن هستند را در یک سفر هوایی انتقال دهند.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha