فسیل
امیر حیدری باطنی
نویسنده:امیر حیدری باطنی
ارسال شده در:20 تیر 1397، 19:30

قدیمی‌ ترین رنگ‌ های دنیا در فسیل هایی با قدمت چند میلیارد ساله یافت شد

به تازگی محققانی از چندین کشور موفق به کشف ترکیباتی از رنگ صورتی در فسیل‌ ها شدند که نشانگر قدیمی‌ترین رنگ‌های دنیا در فسیل‌های ماقبل تاریخ است.

دانشمندانی از استرالیا، ژاپن و ایالات متحده، قدیمی‌ترین رنگ‌های روی زمین را یافتند. این رنگدانه‌های صورتی روشن که مربوط به یک میلیارد سال قبل است، بقایای برخی از اولین موجودات میکروسکوپی است که زمانی در یک اقیانوس باستانی زندگی می‌کردند و کشف آنها کمک می‌کند تا اطلاعات بیشتری در مورد فسیل ها به دست آید.

این رنگ‌ها، خودشان فسیل های مولکولی کلروفیل هستند؛ نوعی رنگدانه که باعث می‌شود گیاهان طی فرآیند فتوسنتز نور خورشید را به انرژی تبدیل نمایند. آنها در سنگ‌های سیاه دریایی داخل رسوبات یافت شدند. این رسوبات در صحرای آفریقا وجود دارد؛ جایی که روزگاری اقیانوسی وسیع بوده است.

این فسیل ها داخل زمین، به رنگ قرمز پررنگ یا بنفش تیره بودند و پس از اینکه استخراج، خرد و در محلول‌های آزمایشگاهی حل شدند، به رنگ صورتی روشن درآمدند. اما این تحقیق تنها یک پروژه هنری باستانی نبود، بلکه تیم اجرایی این تحقیق بر آن بودند تا اطلاعات ناقص در حوزه فسیل ها را کامل نمایند.

فسیل

 

در حالی که باور عمومی بر آن است که حیات از یک ذره کوچک شروع شده و به تدریج به ابعاد وسیعی رسیده، اما چگونگی روی دادن این روند همچنان ناشناخته است. فسیل‌های زیادی از موجودات میکروسکوپی مربوط به 1.5 میلیارد تا 800 میلیون سال قبل وجود ندارد و در نتیجه مشخص نیست که موجودات بزرگ‌تر چگونه در 600 میلیون سال قبل شروع به تکامل کرده‌اند.

این کشف جدید که قدمت آن به 1.1 میلیارد سال قبل باز می‌گردد، تازه‌ترین قدم برای رفع نواقص در حوزه فسیل‌ها به شمار می‌رود. این رنگدانه‌ها توسط سیانوباکتری‌ها ایجاد شده که در آن دوره حیات داشتند، اما احتمالا منبع غذایی کاملی نبوده که موجودات بزرگ‌تر از آنها تغذیه کنند.

نور گوئنلی، سرپرست این تحقیقات می‌گوید:

آنالیز دقیق این رنگدانه‌های باستانی تایید می‌کند که سیانوباکتری‌ها زنجیره اصلی غذایی در اقیانوس‌های یک میلیارد سال قبل بوده‌اند. بدین ترتیب، می‌توان توضیح داد که چرا حیوانات در آن زمان نتوانستند زنده بمانند.

با وجود این، چندصد میلیون سال بعد از آن زمان، جلبک‌ها شروع به رشد و تکثیر شدن کردند و احتمالا توانستند غذای موجودات بزرگ‌تری را تامین نمایند.

برای آگاهی از آخرین مقالات مجله پلازا در کانال تلگرام ما عضو شوید t.me/plaza_mag عضویت در کانال تلگرام

0 دیدگاه دیــدگاههای کاربـــران

بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha