مقایسه دوربین‌ فیلمبرداری وان پلاس 6 با آیفون 10

گوشی قدرتمند وان پلاس 6، پرچمداران بسیار گران‌قیمت‌تر از خود را به وحشت انداخته است. در این نوشته به مقایسه دوربین فیلمبرداری وان پلاس 6 با گوشی آیفون 10 می‌پردازیم.

گوشی جدید وان پلاس 6 با بهره‌گیری از پردازنده قدرتمند اسنپدراگون 845 و حافظه رم بسیار بالا و قیمت پایه 529 دلار، خوش قیمت‌ترین گوشی رده‌بالای بازار لقب گرفته است. در ادامه قصد داریم دوربین فیلمبرداری این گوشی جاه‌طلب را در شرایط مختلف با گران‌قیمت‌ترین گوشی بازار یعنی آیفون 10 شرکت اپل مقایسه کنیم.

هر دو گوشی از دوربین دوگانه بهره می‌برند، اما وان پلاس 6 تنها از دوربین 16 مگاپیکسلی خود برای ضبط تصاویر و از دوربین 20 مگاپیکسلی خود برای بهبود نتیجه استفاده می‌کند. اما آیفون 10 از دو دوربین 12 مگاپیکسلی برخوردار است که فاصله کانونی متفاوتی دارند. بنابراین پیش از ضبط تصاویر می‌توانید بدون استفاده از زوم دیجیتال به سوژه یا اشخاص مورد نظر نزدیک‌تر شوید.

مقایسه دوربین‌ فیلمبرداری وان پلاس 6 با آیفون 10

با فیلمبرداری با وضوح 4K و 30 فریم بر ثانیه شروع می‌کنیم. همان‌طور که می‌بینید تصویر مربوط به آیفون 10 به طرز آشکاری بزرگ‌تر است و فضای بیشتری را پوشش می‌دهد. این بدین خاطر است که وان پلاس 6 تصویر حسگر 16 مگاپیکسلی خود را در هنگام تصویربرداری 4K برش می‌زند، اما حسگر 12 مگاپیکسلی آیفون 10، وضوحی کاملا سازگار و منطبق با ویدیوی 4K دارد.

مقایسه دوربین‌ فیلمبرداری وان پلاس 6 با آیفون 10

ویدیوی ضبط شده توسط گوشی وان پلاس 6 تاریک‌تر بوده و حجم رنگ آن بیش از حد است. اما ویدیوی آیفون 10 هم بی‌حس و بیش از حد روشن به نظر می‌آید. منظره واقعی چیزی بین تصویر ضبط شده توسط دو گوشی است.

در مورد نمایش جزییات در فیلم‌های ضبط شده، برگ‌های درختان و متن نوشته‌های روی ساختمان، فیلم آیفون 10 وضوح و کیفیت بهتری داشت.

مقایسه دوربین‌ فیلمبرداری وان پلاس 6 با آیفون 10

با افزایش نرخ فریم به 60 فریم بر ثانیه در فیلمبرداری 4K، نتایج مشابهی در مورد حجم رنگ و روشنایی مشاهده شد. همچنین مشخص شد که آیفون 10 باز هم تصاویر با کیفیت‌تری از جزییات ضبط می‌کند. ویدیوی وان پلاس 6 خوشایندتر بوده و در صورت اندکی کم‌تر بودن حجم رنگ، برنده واقعی می‌بود.

با ضبط فیلم در حالت بزرگنمایی 2 برابر، تفاوت کیفیت شدیدتر از قبل هم می‌شود. در ابتدا تصور بر این بود که این مساله بدین خاطر است که آیفون 10 دو لنز برای ضبط تصویر دارد ولی وان پلاس 6 از لنز دوم خود برای بهبود تصویر لنز اول استفاده می‌کند. اما مساله چیز دیگری است.

اگر قبل از شروع فیلمبرداری با آیفون 10 گزینه زوم دو برابر را فعال کنید، گوشی لنز تله فوتوی خود را به کار خواهد گرفت. اما اگر در حین فیلمبرداری این کار را بکنید، آیفون 10 همانند وان پلاس 6 از زوم دیجیتال استفاده خواهد کرد.

مقایسه دوربین‌ فیلمبرداری وان پلاس 6 با آیفون 10

کیفیت ویدیوی هر دو گوشی در وضوح 4K و نرخ فریم 30 فریم بر ثانیه مشابه بود. در مورد فیلمبرداری فوق آهسته (Super slow motion) با وضوح 1080p و نرخ فریم 240 فریم بر ثانیه، هر دو از کیفیت تصویر بدی برخوردار بوده و فاقد جزییات کافی و دارای مشکل بودند.

وان پلاس 6 می‌کوشد با تیز کردن بیش‌ از حد تصاویر (oversharpening)، تاریک‌تر کردن آن‌ها و افزایش کنتراست، درست همانند آن‌چه که در سامسونگ گلکسی S9 پلاس دیدیم، با این مشکل مقابله کند. آیفون در این حالت همچنان اجازه زوم کردن را می‌دهد اما وان پلاس این قابلیت را غیرفعال می‌کند.

مقایسه دوربین‌ فیلمبرداری وان پلاس 6 با آیفون 10

در فیلمبرداری داخل ساختمان با وضوح 4K و 60 فریم بر ثانیه، باز هم مشاهده شد که وان پلاس 6 رنگ‌ها را به صورت غیرطبیعی نشان می‌دهد. همچنین آیفون 10 هرچند رنگ‌های طبیعی‌تری به نمایش می‌گذاشت اما بهتر بود کمی‌ حجم رنگ را افزایش می‌داد.

مقایسه دوربین‌ فیلمبرداری وان پلاس 6 با آیفون 10

در مقایسه این دو فیلم با هم، تصویر ضبط شده با وان پلاس 6 بسیار باکیفیت‌تر بود. فیلمی ‌که دوربین این گوشی ضبط کرده بود روان‌تر و پرجزییات‌تر بود و ایرادات کمتری داشت.

ویدیوی آیفون 10 به چند دلیل بد به نظر می‌رسید. این گوشی از سرعت شاتر پایین‌تری استفاده می‌کرد که این مساله موجب مات شدن بیش از حد حرکات در فیلم شد. نکته دیگر اینکه فشرده سازی HEVC که مورد استفاده آیفون 10 است حجم فایل را نسبت به ویدیوی مشابه ضبط شده توسط وان پلاس 6، به کمتر از نصف می‌رساند.

در زیر نور آفتاب و مکان‌هایی که حرکت کمتر است، HEVC می‌تواند به خوبی استاندارد H.264 به نظر آید. اما در بسیاری از موارد، باعث می‌شود تصاویر بدتر به نظر برسد. هنگام فیلمبرداری با نرخ فریم‌های دیگر، آیفون 10 امکان انتخاب روش‌های فشرده‌سازی دیگر را نیز می‌دهد، اما در وضوح 4K با نرخ فریم 60 و وضوح 1080p با نرخ فریم 240 ، شما مجبورید از HEVC استفاده کنید.

ویدیوی 1080p با نرخ فریم 240 وان پلاس 6 نیز اندکی بهتر از ویدیوی آیفون 10 به نظر می‌آید. هرچند واقعا زیادی روشن است و جالب اینکه هنگامی ‌که از صحنه‌های محیط بیرون فیلمبرداری می‌شود، ویدیو کم نورتر می‌شود. وان پلاس 6 از تکنیک تیز کردن بیش‌ از حد تصاویر استفاده می‌کند، اما بیشتر کاربران به این مساله چندان اهمیتی نخواهند داد. به خصوص اگر ویدیو را با گوشی تماشا کنند.

یک مزیت بزرگ آیفون 10 هنگام فیلمبرداری آهسته این است که این گوشی ویدیو را با همان سرعت واقعی خود و نه به صورت آهسته ضبط می‌کند، این بدین معناست که شما می‌توانید ویدیوی ضبط شده را با سرعت معمولی و صدای کامل گوش کنید و تنها آن قسمت‌هایی که دوست دارید را به صورت آهسته ببینید. این در مقایسه با وان پلاس 6 خیلی انعطاف‌پذیرتر است که کل ویدیو را به صورت آهسته ذخیره می‌کند و یک ویدیوی بسیار طولانی و بدون هیچ صدایی را تحویل می‌دهد.

آیفون 10 در هر دو وضوح 1080p و 720p حداکثر تا 240 فریم بر ثانیه را فیلمبرداری می‌کند. اما وان پلاس 6 در وضوح 720p از این هم آهسته‌تر فیلمبرداری می‌کند و می‌تواند تا 480 فریم بر ثانیه پیش برود. این قابلیت هنگامی‌ که بخواهیم یک حرکت را بسیار آهسته ببینیم، خیلی مفید خواهد بود. البته در این نرخ فریم، کیفیت ویدیو کاملا افتضاح می‌شود، اما باز هم می‌توان گفت قابلیت بسیار خوبی است که آیفون از آن بی‌بهره است.

مقایسه دوربین‌ فیلمبرداری وان پلاس 6 با آیفون 10

در این‌جا که فیلمبرداری از نزدیک انجام شده است، ظاهرا برتری از آن وان پلاس 6 است.

مقایسه دوربین‌ فیلمبرداری وان پلاس 6 با آیفون 10

این مساله شاید به خاطر کوتاه‌تر بودن حداقل فاصله کانونی لنز گوشی وان پلاس یا به خاطر برش اضافه باشد. در هر صورت وان پلاس 6 برای تصویربرداری ماکرو (نمای نزدیک) فوق‌العاده است.

با افزایش نرخ فریم به 60 فریم بر ثانیه در فیلمبرداری 4K، نتایج مشابهی در مورد حجم رنگ و روشنایی مشاهده شد. همچنین مشخص شد آیفون 10 باز هم تصاویر با کیفیت‌تری از جزییات ضبط می‌کند. ویدئوی وان پلاس 6 خوشایندتر بوده و در صورت اندکی کم‌تر بودن حجم رنگ، برنده واقعی می‌بود. با ضبط فیلم در حالت بزرگنمایی 2 برابر، تفاوت کیفیت شدیدتر از قبل هم می‌شود. در ابتدا تصور بر این بود که این مساله بدین خاطر است که آیفون 10 دو لنز برای ضبط تصویر دارد ولی وان پلاس 6 از لنز دوم خود برای بهبود تصویر لنز اول استفاده می‌کند. اما مساله چیز دیگری است. اگر قبل از شروع فیلمبرداری با آیفون 10 گزینه زوم دو برابر را فعال کنید، گوشی لنز تله فوتوی خود را بکار خواهد گرفت. اما اگر در حین فیلمبرداری این کار را بکنید، آیفون 10 همانند وان پلاس 6 از زوم دیجیتال استفاده خواهد کرد.

در مورد دوربین‌های سلفی، هر دو قادر به فیلمبرداری با وضوح 1080p و نرخ 30 فریم بر ثانیه هستند. اما دوربین سلفی گوشی آیفون، 7 مگاپیکسل و دوربین وان پلاس، 16 مگاپیکسل است. همانند دوربین اصلی، این‌جا هم به خاطر وضوح بالای حسگرهای دوربین وان پلاس 6، شاهد برش بخش بزرگی از تصویر هستیم. تصویر ضبط شده توسط دوربین سلفی وان پلاس 6 جزییات کمتر داشته و نیز افکت تیز کردن بیش‌ از حد تصاویر و نوعی افکت HDR بر روی آن اعمال شده است. در این نمونه، پیراهن روشن و آسمان به خوبی نمایش داده شده‌اند، اما چهره شخص غیرواقعی ضبط شده است.

در مقابل، آیفون تصاویر بسیار خوشایندتری ضبط کرده است و می‌توان همزمان یک یا دو نفر از دوستان خود را هم در آن جای داد. اما اگر بخواهید با دوربین سلفی در هنگام حرکت کردن و حرف زدن فیلمبرداری کنید، وان پلاس 6 قدری باثبات‌تر عمل خواهد کرد.

اگر با این دو گوشی، ویدیوی باکیفیت می‌خواهید هرگز نباید هنگام فیلمبرداری بدوید، اما در هر صورت دوربین اصلی وان پلاس 6 تعادل بهتری داشت.

مقایسه دوربین‌ فیلمبرداری وان پلاس 6 با آیفون 10

هر دو گوشی از سیستم فوکوس خودکار تشخیص فاز برای تغییرات بسیار روان استفاده می‌کنند، اما در ویدیوی ضبط شده با آیفون، میزان روشنایی چهره فرد به طور ناگهانی تغییر کرده و در این مساله چندان روان عمل نمی‌کرد. اما وان پلاس 6 میزان روشنایی را به صورت متعادل‌تری اعمال کرد و تصاویر بهتری ضبط کرد.

آیفون 10 هنگام عدم دخالت کاربر در انتخاب محل فوکوس، هوشمندانه‌تر عمل می‌کند. به عنوان نمونه، هنگام فیلمبردای از این کودک، آیفون به صورت خودکار تشخیص داد که باید بر روی او فوکوس کند، اما وان پلاس 6 همچنان بر روی پس زمینه فوکوس کرد.

مقایسه دوربین‌ فیلمبرداری وان پلاس 6 با آیفون 10

در مورد فیلمبرداری در مکان‌های کم نور، با وضوح 4k و 30 فریم بر ثانیه، رنگ‌ها و کنتراست تصاویر ضبط شده توسط آیفون 10 بسیار بهتر به نظر می‌رسیدند. اما وان پلاس 6 نویز و خطاهای کمتری داشت. این احتمالا به خاطر حسگر اضافی برروی لنز دوم و نیز فشرده‌سازی کمتر است که به نظر فوق‌العاده می‌آید.

هر دو گوشی با افزایش نرخ فریم به 60 در همان وضوح 4k، نویز بیشتری در تصاویر ضبط شده نشان دادند، اما ویدیوی آیفون 10 نویز بسیار بیشتری داشت. البته باید قبول کرد که ویدیوی آیفون 10 واقعی‌تر است و ویدیوی وان پلاس 6 به رنگ نارنجی متمایل شده و کنتراست آن بیش از اندازه است.

مقایسه دوربین‌ فیلمبرداری وان پلاس 6 با آیفون 10

در این‌جا باز دوربین سلفی این دو گوشی مورد مقایسه قرار گرفته‌اند. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، در تصویر ضبط شده توسط وان پلاس 6، تعادل رنگ سفید، واقعی به نظر نمی‌آید و تیز کردن بیش‌ از حد تصاویر نیز برروی آن اعمال شده است.

در مجموع، وان پلاس 6 با توجه به قیمت بسیار کمتری که دارد، به طرز تعجب آوری عملکرد بسیار خوبی در فیلمبرداری داشت. تصاویر آن پرجزییات بوده و حداقل مشکلات ناشی از فشرده‌سازی را داشتند. همچنین در مکان‌های کم نور کار خود را به خوبی انجام داد.

فوکوس خودکار این گوشی به خوبی عمل می‌کند و نیز می‌توانید با آن فیلمبرداری فوق آهسته داشته باشید. برش تصویر به خصوص هنگام ضبط ویدیوی سلفی آزاردهنده است. اما نحوه اعمال کنتراست، رنگ‌بندی و تیز کردن تصاویر در دوربین سلفی آن تحسین برانگیز است.

اگر وان پلاس به کاربر اجازه دستکاری رنگ را می‌داد، دوربین فیلمبرداری وان پلاس 6 از خوب به فوق‌العاده ترقی می‌کرد و از بسیاری جهات، آیفون 10 را پشت سر می‌گذاشت.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha