نسخه جدید گوگل کروم 10 درصد بیشتر از حافظه رم استفاده می کند

نسخه جدید گوگل کروم 10 درصد بیشتر از حافظه رم استفاده می کند
  • twiter
  • linked-in
  • whatsapp

با ارائه نسخه گوگل کروم 67، تیم کروم تلاش کرده است که با دو ضعف امنیتی به نام‌های ملتداون و اسپکتر (Meltdown and Spectre) مقابله کند. اما همین موضوع فرآیندهای پردازشی را سنگین کرده و باعث شده تا نسخه جدید کروم، 10 درصد بیشتر از حافظه رم دستگاه شما استفاده کند.

تیم گوگل کروم، اکنون نسخه 67 کروم را برای تمام پلتفرم‌ها عرضه کرده است. نکته برجسته در مورد این به‌روزرسانی، فراهم کردن شرایطی است که سایت‌ها در محیط ایزوله‌تری (جداگانه‌تری) بارگذاری شوند. به عبارت دقیق‌تر، با جداسازی تب‌ها از یکدیگر امکان دسترسی یک وبسایت به دیگر تب‌های باز در مرورگر به حداقل میزان ممکن خود می‌رسد. این تدبیر امنیتی در اصل برای مقابله با اکسپلویت اسپکتر (Spectre)  طراحی شده که زمانی با حملات پیاپی‌اش به یک نگرانی در سطح بین‌المللی تبدیل شده بود. این نسخه گوگل کروم تغییرات دیگری را هم در پشت صحنه خود دارد، اما تغییر بزرگی که کاربران متوجه آن هستند، این است که گوگل کروم از رم دستگاه‌شان بیشتر از حد معمول استفاده می‌کند. در واقع، کروم در این به‌روزرسانی، حدود 10 درصد رم بیشتری را در اختیار می‌گیرد. این امر به خاطر  همین اصلاحاتی است که تیم کروم در نظر داشته برای مقابله با دو باگ امنیتی ملتداون (Meltdown)  و اسپکتر، به وجود آورد.

اکسپلویت‌های اسپکتر و ملتداون، باگ‌های امنیتی جدیدی برای مرورگرهای وب هستند که به تازگشی کشف شده‌اند. این اکسپلویت‌ها باعث می‌شوند هکرها به اطلاعات ذخیره شده روی حافظه رایانه‌ها دسترسی پیدا کنند، چراکه توسط آنتی ویروس هم قابل شناسایی نیستند. بنابراین با اینکه حالا مرورگر اینترنت شما از این اکسپلویت‌ها در امان می‌ماند، اما از رم بیشتری استفاده خواهد کرد.

 

مرورگر گوگل کروم
وبلاگ کروم، این به‌روز رسانی را علنی کرده و به جزئیات دقیق آن اشاره کرده است. مهندس نرم افزار گوگل، چارلی ریس (Charlie Reis) درباره جداسازی سایت (Site Isolation) صحبت کرد که برای محافظت از گوگل کروم در مقابل این اکسپلویت‌ها استفاده می‌شود. با توجه به افزایش تعداد فرآیندهای پردازشی برای مقابله با این باگ‌ها، کروم حدود 10 تا 13 درصد حافظه بیشتر در مقایسه با نسخه‌های قبلی استفاده می‌کند که مقدار زیادی است، به خصوص برای افرادی که با دستگاه‌هایی با حافظه 4 گیگابایتی یا حتی 8 گیگابایتی کار می‌کنند. این امر به آن معنی است که سرعت همه چیز کمتر می‌شود، به خصوص اگر تعداد تب‌های باز مرورگر زیاد باشد.
ریس همچنین یادآور شد که تیم کروم، در حال تلاش برای کاهش  این بار پرادزشی در به‌روز رسانی های آینده است، بنابراین این مسئله فقط می‌تواند به صورت یک مسئله موقت برای افرادی باشد که اکنون از کروم استفاده می‌کنند.

متأسفانه کروم مصرف خود از حافظه رم را در سیستم عامل ویندوز، مک و سیستم عامل کروم افزایش می‌دهد، اما در عوض این امر کاربران را از این اکسپلویت‌ها، به ویژه اسپکتر که بزرگترین آن‌ها است، محافظت می‌کند.

کلام آخر

برای اخبار بیشتر از دنیای فناوری با پلازامگ همراه بمانید، شما همچنین می‌توانید در بخش نظرات، دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
plaza-ads