بازگشت دوباره عنکبوت ها بر روی سطح سیاره مریخ
امید جعفری
نویسنده:امید جعفری
ارسال شده در:24 تیر 1397، 20:00

بازگشت دوباره عنکبوت ها بر روی سطح سیاره مریخ

ناسا اعلام کرده است که دوباره پدیده عنکبوت روی سطح مریخ پدیدار شده است. این خبر برگرفته از تصاویری است که از به زمین مخابره شده است.عنکبوت شما را به یاد ترس و دلهره‌های دیدن آن‌ها می‌اندازد و عبارت‌های دیگری با جذابیت کمی بیشتر مانند مرد عنکبوتی را می‌سازد با این حال آنچه ما در موردش می‌خواهیم با شما صحبت کنیم، مربوط به سیاره سرخ‌فام مریخ است. ناسا این هفته در مجموعه عکس‌های روز خودش از خزنده‌های ترسناک مریخی عکسی منتشر کرده است. این تصویر که از قطب جنوب مریخ گرفته شده است مربوط به مدارگرد شناسایی مریخ (MRO) است که نشان می‌دهد عنکبوت‌ها روی سطح مریخ پدیدار شده‌اند.

عنکبوت مریخ

عنکبوت‌ها در حوزه علوم فضایی و مخصوصاً مریخ شناسی، به زمین‌های ترک‌خورده اطلاق می‌شود. دانشمندان معتقدند این زمین‌ها که همانند تارهای درهم تنیده عنکبوت‌ها از بالا دیده می‌شوند، زمانی به وجود می‌آیند که هوا در مریخ گرم شده و منابع کربن دی‌اکسید شروع به بیرون آمدن از دل سیاره می‌کنند. مدارگرد شناسایی مریخ این عکس‌ها را در بهار سیاره از آن گرفته است.

ناسا در مورد علت دقیق و علمی تشکیل پدیده عنکبوت می‌گوید:

عنکبوت‌ها زمانی روی سطح مریخ می‌آیند که هوا گرم شود و کربن دی‌اکسید از حالت جامد به گاز تبدیل شود. گازها با فشار زیاد از لایه‌های زیرین به بالا می‌آیند و به همراه خود هرچه بر سر راهشان باشد را به بیرون پرتاب می‌کنند. البته وجود بادهای سطح مریخ هم می‌تواند در نحوه تشکیل و به وجود آمدن عنکبوت‌ها مؤثر باشد.

با اینکه مریخ، شباهت زیادی به زمین دارد، اما پدیده عنکبوت فقط در مریخ قابل مشاهده است و روی زمین این پدیده را نمی‌توان تجربه کرد.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha