این ربات عنکبوتی به اطراف حرکت می‌ کند تا گیاه روی سر خود را زنده نگه دارد
محمدحسن رمضان زاده
ارسال شده در:25 تیر 1397، 09:30

این ربات عنکبوتی به اطراف حرکت می‌ کند تا گیاه روی سر خود را زنده نگه دارد

ربات عنکبوتی Hexa با حرکت به سوی نور خورشید و هشدار در مورد کم بود آب، گیاه قرار گرفته بر روی سر خود را از نابودی نجات می‌دهد. این کاربرد جدید، اشتراک فناوری انسانی با گیاهان نامیده می‌شود که باعث از بین رفتن محدودیت‌های طبیعی گیاهان می‌شود.

در مورد شما چیزی نمی‌دانیم، اما دیدگاه ما از یک جامعه رباتیک آینده‌نگر همیشه شامل تعداد زیادی از ماشین‌های خاص است که کارهای روزمره را انجام می‌دهند و هر کدام از آن‌ها بخشی از دنده‌های یک ماشین بزرگتر و روان‌تر هستند.

امروزه می‌توانیم تحقق این دیدگاه را تا حدی مشاهده کنیم. ربات های Roomba می‌توانند کف زمین را جارو کنند و یا ربات‌های صنعتی Kuka قطعات اتومبیل را به هم متصل می‌کنند، اما هنوز هزاران کار انجام نگرفته باقی مانده است. گاهی اوقات ما شاهد ظهور ربات‌های ویژه‌ای مانند ربات تا کننده لباس هستیم، اما در بیشتر موارد این ربات‌ها دست نیافتنی و نادر هستند. اما وقتی که ما خانه نیستیم چه کسی گیاهان ما را آبیاری خواهد کرد؟

پاسخ این سوال ممکن است در یک نسخه پیشرفته ربات Hexa نهفته باشد که توسط سان تیانکی، متخصص ربات چینی و موسس شرکت رباتیک وینکراس توسعه یافته است. در سال 2014، تیانکی یک صنعت جدید با نام «اشتراک فناوری انسانی با گیاهان» را پایه‌گذاری کرد که دقیقا به موضوعاتی از این قبیل پرداخت. در ادامه این پروژه، تیانکی توانست یک ربات عنکبوتی به نام Hexa را برنامه‌ریزی کند که یک گیاه آبدار (Succulent plant) جاگذاری شده بر روی خود را به جلو و عقب حمل می‌کرد تا گیاه به اندازه کافی به نور خورشید دسترسی داشته باشد. علاوه بر این، ربات پیشرفته Hexa در مواقع ضروری با حرکاتی شبیه پایکوبی به صاحب خود اطلاع می‌دهد که گیاه نیاز به آب دارد.

hexa robot

تیانکی در مصاحبه با Digital Trends اعلام کرد:

در این پروژه، من گیاه را به یک جانور دارای احساس تبدیل کردم. من به این گیاه کمک کردم تا بر محدودیت های اعمال شده از طرف طبیعت غلبه کند. به عبارت ساده تر، با استفاده از رباتیک به گیاه کمک کردم که حرکت کردن را تجربه کند. با اجرای این پروژه کوچک کنجکاوانه که بخشی از آن هنری و بخش دیگر آن رباتیک است، امید من به این است که به همه ما یادآوری شود که انسان ها همواره توانسته‌اند با بهره‌گیری از فناوری، بر محدودیت‌های اعمال شده از طرف طبیعت در طول میلیون‌ها سال گذشته غلبه کنند.

این پروژه در پی سوختن زود هنگام یک گیاه آفتابگردان شروع شد. تیانکی این گونه توضیح می‌دهد:

اگر این آفتابگردان می‌توانست تنها چند متر از سایه دور شود، از بین نمی‌رفت. این آفتابگردان به خاطر محدودیت طبیعت از بین رفت. در این بین، ما انسان‌ها همواره از فناوری بهره می‌بریم تا بر محدودیت‌های طبیعی خود چیره شویم. گیاه به طور طبیعی نمی‌تواند حرکت کند، اما با استفاده از فناوری می‌تواند حرکت را تجربه کند. به همین دلیل من نام این پروژه را «اشتراک فناوری انسانی با گیاهان» انتخاب کردم.

ربات Hexa یک ربات عنکبوتی قابل برنامه‌ریزی است که دوست داشتنی و تنومند است و صاحبان آن می‌توانند ربات خود را تغییر دهند. اما باید توجه کرد که مدل‌های Hexa ارزان نیستند. قیمت یک نسخه پایه‌ای این ربات 950 دلار است و این قیمت مربوط به قبل از اعمال تغییرات برنامه‌ریزی آن است.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha