جف بزوس اکنون ثروتمندترین مرد تاریخ معاصر است
تینا قنبریان
نویسنده:تینا قنبریان
ارسال شده در:26 تیر 1397، 09:30

جف بزوس اکنون ثروتمندترین مرد تاریخ معاصر است

جف بزوس ، مؤسس کمپانی آمازون و کمپانی فضایی بلو اورجین، این روزها تمام رکوردهای مربوط به ثروتمندترین‌ها را یکی پس از دیگری در هم می‌شکند. ثروت او امروز از مرز 150 میلیارد دلار گذشت و او را به ثروتمندترین فرد تاریخ معاصر تبدیل کرد.

جف بزوس رکوردهای ثروت را درهم می‌شکند؛ اول رکورد ثروتمندترین مرد جهان، سپس ثروتمندترین مرد زمان ما و حالا با احتساب نرخ تورم، او توانسته ثروتمندترین مرد در تاریخ معاصر نام بگیرد. با توجه به اندیس میلیاردرها درخبرگزاری بلومبرگ، ثروت بزوس امروز از مرز 150 میلیارد دلار عبور کرد. این مبلغ 55 میلیارد دلار بیشتر از ثروت بیل گیتس است که در سکوی شماره دو ایستاده است. سال قبل، بزوس ثروتمندترین مرد جهان شد. سپس در اوایل سال جاری یعنی در ماه ژانویه، پس از اینکه ثروتش به 104 میلیارد دلار رسید، تبدیل به ثروتمندترین مرد «تمام تاریخ» (یا حداقل در دوران مدرن) شد. پیش از او بیل گیتس توانسته بود در سال 1999 به مرد 100 میلیارد دلاری تبدیل شود، در حالی که جف بزوس با 4 میلیارد ثروت بیشتر، گویی رکورد او را شکسته بود.

Jeff Bezos / جف بزوس

اما برخی از صاحب‌نظرانی که این آمار را رصد می‌کنند، ثروت بزوس را واقعا بیشتر از ثروت گیتس در نظر نگرفتند، چراکه 100 میلیارد دلار گیتس در سال 1999 بدون احتساب تورم امروز در نظر گرفته شده بود. ارزش بالغ بر 100 میلیارد دلار در سال 1999 به ارزش 149 میلیارد دلار در روزهای اخیر خواهد رسید. بنابراین امروز، بزوس رسما رکورد گیتس را با احتساب تورم، شکست. ثروت بزوس طی دو سال گذشته با افزایش ارزش سهام آمازون، بیش از دو برابر شده است. در اوایل روز دوشنبه، سهام آمازون با بالاترین نرخ تاریخ خود یعنی 1841.95 دلار در یک روز به فروش رسید و ارزش بازار این شرکت اکنون 890 میلیارد دلار است.

اما هنوز یک رکورد دیگر در مورد رکوردهای ثروت وجود دارد که بزوس هنوز به آن نرسیده است و آن رکورد ثروتمندترین شخص از نظر میزان سهم در تولید ناخالص ملی کشور آمریکا است. تولید ناخالص داخلی یکی از معیارهای اندازه‌گیری در اقتصاد است. تولید ناخالص داخلی در بر گیرنده مجموع ارزش کالاها و خدمات نهایی است که در طی یک دوره معین، معمولاً یک سال، در یک کشور تولید می‌شود. جان دی. راکفلر (John D. Rockefeller) که اولین میلیاردر آمریکا بود، در اوایل قرن بیستم 2 درصد از کل تولید ناخالص داخلی آمریکا را به خود اختصاص داده بود. بزوس برای رسیدن به این رکورد باید ارزش خالص دارای خود را به بیش از 350 میلیارد دلار افزایش دهد. به عبارت دیگر، او برای اینکه تمام رکوردهای ثروت در دنیا را فتح کند به یک یا دو سال دیگر وقت نیاز دارد!

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha