آموزش فتوشاپ: آشنایی با پنل های فتوشاپ

آموزش فتوشاپ: آشنایی با پنل های فتوشاپ
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

تعداد پنل های فتوشاپ زیاد است و هر کدام از آن‌ها گزینه‌های متنوعی برای اعمال تنظیمات مختلف دارند. با این حال ما در این قسمت از آموزش قرار است که به توضیح هر کدام از این پنل‌ها بپردازیم.

پنل

درواقع یکی از بهترین ویژگی‌های نرم افزار فتوشاپ به‌عنوان یکی از بدترین‎‌های آن‌ها نیز شناخته می‌شود. این مورد به برخورداری فتوشاپ از گزینه‌های متنوع و قابل انتخاب بسیار زیاد اشاره دارد. به‌طوری‌که شما در گزینه‌های بسیار زیاد آن غرق خواهید شد. با یک نگاه سریع به تصویری که همه پنل های فتوشاپ را نشان می‌دهد این موضوع را در می‌یابید.

پنل های فتوشاپ

 

تنظیمات پنل (Adjusting Panels)

برخی از پنل های فتوشاپ مانند پنل Color و Layers به صورت پیش فرض در سمت راست پنجره فتوشاپ قرار دارند. درواقع این پنل‌‌ها مجموعه‌هایی را در بر دارند که برای یک شروع خوب، بسیار کاربردی هستند. در ضمن شما می‌توانید نبست به جابه جایی آن‌ها اقدام کنید، آن‌ها را پنهان نمایید و به هر شکلی که تمایل دارید، تنظیماتی را روی آن‌ها اعمال کنید. درواقع اگر اندکی با فتوشاپ کار کنید متوجه خواهید شد که در محیط کاری که فتوشاپ ایجاد کرده، توجه زیادی به راحتی کاربر در زمان کار با ابزارها و پنل‌های مختلف شده است.

همان‌طور که در بالا بیان کردیم محیط کاری اسنشیال یکی از محیط‌های کاری است که تعدادی از پنل های فتوشاپ را به صورت پیش فرض در خود جای داده است. اگر بخواهیم تنظیمات مربوط به پنل های فتوشاپ را به حالت اولیه برگرداندیم می‌توانیم بدین منظور بر روی از نوار منو کلیک کرده و گزینه Reset را انتخاب نماییم. با انتخاب این گزینه پنل‌های پیش فرض اگر دچار تغییراتی شده باشند، به جای فبلی خود باز خواهند گشت.

توجه داشته باشید که با کلیک بر روی می‌توانید اندازه یک پنل را گسترش داده و یا اینکه اندازه آن را همان‌طور که در بالا مشاهده می‌کنید، کاهش دهید.

توجه داشته باشید که با کلیک و درگ کادر پنل‌ها می‌توانید جای آن‌ها را در محیط کاری فتوشاپ تغییر دهید. حتی می‌توانید گروه‌بندی‌های آن‌ها را نیز مطابق سلیفه خود تنظیم کنید.

 

بررسی پنل‌های پیش فرض

فتوشاپ پنل‌های مختلفی را در خود جای داده است که ما در ادامه به توضیح مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم:

 

mini bridgeپنل Mini Bridge: درواقع Mini Bridge یکی از گزینه‌های مهم در فتوشاپ محسوب می‌شود و به همین دلیل به صورت پنل قرار داده شده است. حال برسیم به این اینکه این گزینه چه نقشی بر عهده دارد. درواقع این گزینه امکان مدیریت بهتر تصاویر را در اختیار ما قرار خواهد داد. همان‌طور که شاید قبلا با آن آشنایی داشته باشید Bridge یکی از برنامه‌های پیمایش تصویر است و عملکردی مانند برنامه Google Picasso و Faststone و XnView دارد.

CS5 نسخه کوچکی از برنامه Bridge را در درون خود ادغام نموده تا کاربران بدین وسیله بتوانند تصاویر مورد نیاز خود را در پنل مرور کنند و در صورت نیاز آن‌ها را به برنامه بیاورند. با کلیک بر روی این گزینه متوجه خواهید شد که Btidge چگونه تصاویری را که حتی فکرش را هم نمی‌کردید به شما نمایش خواهد داد. می‌توانید عملکرد آن را در تصاویر زیر نیز مشاهده کنید.

Mini Bridge

با این حال اگر بتوانید از این امکانات مفید فتوشاپ استفاده نمایید، مشاهده خواهید کرد که کار با آن‌ها آسان و در عین حال مفید خواهد بود. با کلیک بر روی دکمه Mini Bridge پنل آن باز خواهد شد و شما با دستور Start Browsing می‌توانید تصاویری را که بارگذاری می‌شوند را مشاهده نمایید. از طرف دیگر در این پنل ابزارهای بصری به شما کمک خواهند کرد تا به راحتی بتوانید مسیر تصاویر را در کامپیوتر خود پیدا کنید. همچنین فایل‌های مهم و آن‌هایی که زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توانند در قسمت Favorites برای دسترسی سریع گنجانده شوند.

فتوشاپ

حال زمانی که شما تصویری را که قرار است لود شود را پیدا کردید می‌توانید از پنل Mini Bridge بر روی آن دابل کلیک کنید و یا راست کرده و گزینه Open را برگزینید. نتیجه کار باز شدن تصویر مورد نظر در محیط فتوشاپ خواهد بود.

 

تاریخچهپنل History: با کلیک بر روی دکمه History یا تاریخچه، پنل مربوط به آن فعال خواهد شد. باید خاطر نشان کنیم که این پنل یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها و پنل های فتوشاپ است. در این راستا این امکان را برای کاربران به وجود می‌آورد که آن‌ها بتوانند تا چندین سطح قبل از آخرین تغییرات خود را مشاهده کرده و آن را برگردانند. این امر باعث می‌شود تا در سایه این ویژگی بتوانید اشتباهات خود را تصحیح نمایند.

از طرف دیگر این گزینه امکان ادیت تصاویر ثبت شده با دوربین و یا تصاویر دیجیتال را به صورت خیلی طبیعی‌تر برای شما میسر خواهد ساخت. همچنین شما می‌توانید افکت‌های مختلف را بدون نگرانی از اینکه برای همیشه بر روی تصاویر ثبت خواهند شد را امتحان نمایید و هر کدام از تغییرات را که نیاز نداشتید با استفاده از پنل History پاک کرده و تصویر به مرحله قبل از تغییرات برگردانید.

پنل history

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، تصویری که پیش‌تر به شما نشان داده بودیم، با تغییراتی مواجه شده که تغییرات ناخواسته آن از تصویر پاک شده است. البته ما برای این منظور مثال و تصویری ساده را به شما نشان داده‌ایم تا متوجه برگرداندن تصویر به حالت قبل شوید.

پنل History

همان‌طور که مشاهده می‌کنید شما هر تغییر و یا دستوری را که بر روی تصویر اعمال کرده‌اید را با عنوان آن در پنل History مشاهده خواهید کرد؛ البته اگر هر کدام که نخواستید را پاک کنید، آن دستور نیز از تصویر شما حذف می‌شود. به این صورت که انگار از ابتدا اعمال نشده باشد.

فتوشاپ

به تصویر بالا دقت کنید. خب با توجه به اینکه همه تغییرات اعمال شده از تصویر بالا پاک شده است، شاهد تصویری هستیم که در ابتدا در اختیار ما قرار داشت.

 

Colorپنل رنگ: این پنل، یکی از ساده‌ترین پنل های فتوشاپ است که شما می‌توانید به آسانی و بدون نیاز به باز کردن منوی رنگ و یا کمک گرفتن از ابزار رنگ در نوار ابزار، رنگ مورد نیاز خود را از آن انتخاب نمایید.

پنل رنگ

از طرف دیگر با استفاده از تنظیماتی که این پنل در اختیار شما قرار می‌دهد، می‌توانید رنگ دلخواه خود را با ترکیب رنگ‌های RGB (قرمز، سبز و آبی) تنظیم نمایید که مقادیر آن‌ها از 0 تا 255 نیز قابل تنظیم است. جالب است بدانید که مقادیر بزرگ‌تر، رنگ‌های روشن‌تری را در اختیار شما قار خواهند دارد. همچنین اگر رنگی نظر شما را از نوار رنگین‌کمانی پایین جلب کرد می‌توانید با کلیک روی رنگ، آن را برگزینید.

حال اگر شما بر روی گزینه کلیک کنید، منویی را مشاهده خواهید کرد که می‌توانید از آن منو نوع سیستم رنگ‌آمیزی خود را انتخاب کنید. از آنجایی که شما در ابتدای راه هستید امکان دارد که این همه گزینه چندان برای شما جالب نباشد. پس فعلا از آن صرف نظر نمایید.

 

پنل Swatchesپنل Swatches: این پنل یکی از منابعی است که برای حرفه‌ای‌ها و حتی مبتدیان بسیار مفید خواهد بود. درواقع این پنل از پنل های فتوشاپ، رنگ‌های ذخیره شده را در خود جای داده است.

پنل

خوب است بدانید که در این پنل 122 رنگ به صورت پیش فرض برای استفاده قرار داده شده است. البته شما وقتی که از پنل رنگ، رنگی را انتخاب می‌کنید و احساس می‌کنید که در آینده نیز به آن نیاز دارید و دسترسی به آن سخت خواهد بود، می‌توانید آن را در این قسمت ذخیره نمایید.

پنل رنگ

برای این کار باید بر روی گزینه کلیک کرده و گزینه New Swatch را برگزینید. در کادری که باز می‌شود اسمی دلخواه به رنگ خود اختصاص دهید. از این گذشته هر رنگی که شما با آن کار کرده باشید از پنل Swatches قابل دسترس خواهد بود.

 

استایلپنل استایل: پنل استایل (Style) پنلی از پنل های فتوشاپ است که افکت‌های مربوط به لایه‌ها را ذخیره خواهد کرد. درنتیجه افرادی که در ابتدای راه قرار دارند به راحتی می‌توانند از رایج‌ترین افکت‌های فتوشاپ جهت تمرین و یا کار بر روی کارهای خود استفاده کنند.

پنل استایل

با این حساب با کلیک بر روی هر کدام از استایل‌های مورد نظر قادر خواهید بود تا آن را بر روی عناصر و لایه‌هایی که مشغول کار با آن هستید اعمال نمایید. دقت داشته باشید که با کلیک بر روی گزینه اول (مربع سفید با یک خط قرمز) می‌توانید استایل یک لایه یا عنصر را نیز پاک نمایید. می‌توانید نمونه‌هایی از بکارگیری استایل‌های مختلف را در تصاویر زیر مشاهده کنید.

هر چند ممکن است استفاده از چنین استایل‌هایی خیلی مقدماتی باشند با این حال اگر می‌خواهید به استایل‌های دیگری دسترسی داشته باشید می‌توانید بر روی  کلیک کنید تا آپشن‌های بیشتری را در اختیار شما قرار دهد.

 

پنل Adjustment: پنل Adjustment یا همان پنل تنظیمات، تغییرات بر روی لایه‌ها را در کنترل خود دارد. شما با استفاده از این پنل می‌توانید تغییرات و فیلترهای مختلفی را بر روی لایه‌ها و تصاویر اعمال نمایید.

همچنین در این قسمت شما می‌توانید تنظیمات رنگی مانند Hue/Saturation و Contrast و سطح رنگی که مد نظر دارید را بر روی تصویر اعمال نمایید. توجه داشته باشید، با استفاده از گزینه‌های این پنل، لایه جدیدی بر روی لایه فتوشاپ ساخته خواهد شد که شما می‌توانید آن‌ها را مدیریت کنید.

پنل تنظیمات

با کلیک بر روی گزینه Level می‌توانید به تنظیمات مربوط به آن دسترسی داشته باشید و مانند شکل زیر تصویر خود را ویرایش کنید.

توجه داشته باشید که اگر از اعمال تغییرات راضی نیستید می‌توانید با فشردن کلیدهای Alt+Ctrl+Z تصویر را به مرحله قبل از تغییر برگردانید. همچنین در تصویر زیر می‌توانید زمانی را که از تغییرات شما لایه جدیدی ایجاد می‌شود را مشاهده نمایید.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید هر تغییری در لایه‌ای جدید اعمال می‌شود و شما می‌توانید در هر زمانی که دوست داشته باشید آن‌ها تغییر داده و یا پاک نمایید.

 

ماسکپنل Mask: این پنل تنظیماتی دارد که برای غیرفعال کردن قسمت‌هایی از تصویر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع امکان ایجاد پس زمینه شفاف (Transparent) را به وجود خواهد آورد. توجه داشته باشید که در ادامه آشنایی با فتوشاپ بیشتر با این تغییر آشنا خواهید شد.

درواقع این پنل از پنل های فتوشاپ، این امکان را فراهم می‌آورد تا بدون دردسر تصویر را از پس‌زمینه جدا کنید. این ابزار نه تنها برای مبتدیان بلکه برای افراد حرفه‌ای نیز گزینه‌ای بسیار مناسب و کاربردی خواهد بود. در نسخه CS5 این گزینه از امکانات بهتری نسبت به نسخه‌های پیشین برخوردار بوده و شما حتی اگر مبتدی باشید به راحتی می‌توانید از آن استفاده نمایید. می‌توانید نتیجه استفاده از آن را در تصویر زیر مشاهده کنید.

transparenrt

 

پنل لایه پنل لایه‌ها: درواقع لایه‌ها ویژگی منحصر به فرد فتوشاپ هستند که این امکان را فراهم می‌آورند تا فایل‌های 2 بعدی خود را در بخش‌های جدا تنظیم کنید و بتوانید به راحتی به هر بخش از تنظیمات دسترسی داشته باشید.

به عنوان مثال وقتی متنی بر روی تصویری می‌نویسید از آن متن لایه‌ای جدا در این پنل ایجاد می‌شود و شما قادر هستید متن خود را جدا از تصویر مورد ویرایش قرار دهید. علاوه بر مدیریت تنظیمات، امکانات دیگری نیز در پنل لایه‌ها وجود دارند که باعث خواهند شد در بلندمدت و کارهای مهم و طولانی بتوانید کارهای بسیار مفیدی را در بستر آن، بر روی تصاویر خود انجام دهید.

لایه ها

همان‌طور که مشاهده می‌کنید لایه‌ها می‌توانند بدون آنکه لایه دیگری را تحت تاثیر قرار دهند و یا تغییری در آن ایجاد کنند، ساخته شوند.

همچنین همان‌طور که در بالا نیز اشاره کردیم، از امکانات دیگر لایه‌ها ویژگی مخفی کردن و کپی کردن آن‌‎ها است. همچنین نکته جالب این است که شما با استفاده از اصول مربوط به لایه‌ها می‌توانید به تصویر اولیه خود نیز دسترسی داشته باشید.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، لایه‌ها به صورت پشته روی هم قرار می‌گیرند. البته گاهی لازم خواهد بود تا آن‌ها را جا به جا کنید. خب نظر من این است که در این مراحل تا می‌توانید با پنل‌هایی که به شما معرفی کردیم کار کنید. تصاویر جالب و فان ایجاد نمایید. مهم نیست که کارهای شما در این مراحل مضحک باشند، بلکه مهم این است که در نهایت شما تجربه استفاده از ابزار مختلف را به دست خواهید آورد. پس، از تجربه کردن نترسید.

نتیجه تغییر و کپی لایه‌ها را می‌توانید در تصویر زیر ببینید:

به یاد  داشته باشید که با کلیک راست بر روی لایه مورد نظر و انتخاب گزینه Blending Option می‌توانید به گزینه‌های مختلفی برای مدیریت لایه‌ها دست یابید.

 

پنل channelپنل Channels: همان‌طور که می‌دانید رنگ تصاویر دیجیتال از ترکیب رنگ‌های اصلی است که هر کدام مقادیر مختلفی دارند. گفتنی است که در پنل Channel می‌توانید رنگ‌ها را به صورت جدا مشاهده نمایید.

تاثیر رنگ های اصلی

می‌توانید گزینه‌هایی که در این پنل مشاهده می‌کنید را امتحان کنید. با این حساب می‌بینید که حتی در سطح مبتدی نیز قادر خواهید بود تصاویر را ویرایش کنید.

 

پنل Path: این پنل یکی از از محیط‌های پیچیده در پنل های فتوشاپ محسوب می‌شود. اما اگر بخواهیم به یکی از ساده‌ترین کارهایی که این پنل انجام می‌دهد اشاره کنیم این است که اگر با ابزار قلم مسیری را رسم کنید، از این پنل می‌توانید به مدیریت آن بپردازید.

حالا که همه پنل های فتوشاپ را توضیح دادیم لازم است که در آموزش بعدی نیز همراه ما باشید تا با جزئیات بیشتری از فتوشاپ آشنا شوید. در آموزش بعدی به صورت دقیق به توضیح لایه‌ها می‌پردازیم.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 32.6 میلیون دلار
  Wonder Woman 1984
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 20.3 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 17.6 میلیون دلار
  The War with Grandpa
  اکران: 02 سپتامبر 2020
 • 9 میلیون دلار
  Come Play
  اکران: 28 اکتبر 2020
 • 7.8 میلیون دلار
  Monster Hunter
  اکران: 18 دسامبر 2020
 • 7.1 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 4 میلیون دلار
  Fatale
  اکران: 18 دسامبر 2020
بازی ها
 • 01 بهمن 1399
  HITMAN 3
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 09 بهمن 1399
  The Medium
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5
 • 17 بهمن 1399
  Nioh / Nioh 2 Remastered
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 24 بهمن 1399
  Super Mario 3D World
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 28 اسفند 1399
  Prince of Persia Sands of Time Remake
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5