چگونه آدرس IP خود را در شبکه های مختلف پیدا کنیم؟

چگونه آدرس IP خود را در شبکه های مختلف پیدا کنیم؟

تمام سیستم‌های متصل به اینترنت یک آدرس IP دارند که در حکم نشانی کاربر در اینترنت است. کامپیوترها در شبکه‌های اینترنتی با آدرس‌های IP اختصاصی خود شناخته می‌شوند.

شبکه‌های کامپیوتر و اینترنت، کامپیوترها (کامپیوترهای بزرگ و کوچک حتی گوشی‌های هوشمند) را به اسمی که شما به آن‌ها می‌دهید شناسایی نمی‌کنند. ظاهرا کامپیوترها عاشق عدد و رقم هستند، اعدادی که به عنوان شناسه استفاده می‌شوند و به آن‌ها آدرس‌های آی پی (IP) می‌گویند.

«IP» مخفف «پروتکل اینترنت» (internet protocol) است که بخشی از پروتکل کنترل انتقال/پروتکل اینترنت (TPC/IP) محسوب می‌شود که برای رعایت اختصار به آن IP می‌گویند. بیشتر شبکه‌ها از TCP/IP بعنوان زبان ارتباطی استفاده می‌کنند.

کامپیوترها در واقع چند آدرس IP دارند. یکی از این آدرس‌ها مربوط به نحوه برقراری ارتباط کامپیوتر با اینترنت است که آدرس IP روتر (router) محسوب می‌شود. معمولا سرویس دهنده اینترنت (ISP) این آدرس IP را تعیین می‌کند؛ و در مقابل، روتر ترافیک کل را از کامپیوتر به اینترنت منتقل می‌کند. بنابراین اگرچه یک وب سایت تنها درخواستی را از آدرس IP در روتر دریافت می‌کند، روتر می‌داند که چطور اطلاعات را از کامپیوتر یا به کامپیوتر ارسال کند (به مین خاطر است که به آن روتر می‌گویند).

کامپیوترها در شبکه‌های داخلی مانند وای-فای (Wi-Fi) یا اترنت (Ethernet)، در خانه یا اداره، آدرس IP خاص خود را دارند که معمولا توسط روتر تعیین می‌شود. بدین ترتیب تمام نودهای (node) موجود در شبکه داخلی امکان برقراری ارتباط دارند. پروتکلی که روتر به کمک آن آدرس IP را تعیین می‌کند، پروتکل کنترل پویای هاست (Dynamic Host Control Protocol – DHCP) نام دارد.

اینترنت

اگر آدرس IP شما مشخص شده باشد، معمولا از نوع IP دینامیک یا پویا است چرا که موقتی بوده و روتر می‌تواند دفعه بعدی آدرس IP متفاوتی به نود مدنظر بدهد. هرچند می‌توانید «آدرس‌های IP ثابت» برای کامپیوترتان تعریف کنید بدین ترتیب دیگر هرگز امکان تغییر نیست. این مدل IP برای برخی شبکه‌های ارتباطی مهم است به خصوص اگر پیدا کردن چندین و چندباره همان node اهمیت داشته باشد. همچنین می‌توانید آدرس IP ثابتی برای روتر داشته باشید که بیشتر مثلا برای استفاده در وب سرور مفید خواهد بود اما قطعا سرویس دهنده اینترنت در قبالش هزینه بیشتری مطالبه می‌کند.

آدرس IP معمولا یک عدد 32 بیتی است که بصورت چهار عدد دهدهی بین 0 تا 255 نشان داده می‌شود که با نقطه ازهم جدا می‌شوند. هر مجموعه سه رقمی را یک اکتاو می‌گویند. که IP نسخه 4 (IPv4) نامیده می‌شود. با این IP در تئوری می‌توانید بین 0.0.0.0 تا 255.255.255.255 عدد داشته باشید. اما این روش نهایتا به بیشتر از ۴ میلیارد آدرس IP می‌رسد که کافی نیست.

به همین خاطر در حال حاضر IPv6 داریم که 128 بیتی است و از چهار تا 16 اکتاو دارد. که عددش بسیار بزرگتر از 4 میلیارد می‌شود یعنی 34 با 37 صفر پس از آن (یا 2 به توان 128). یعنی 340,282,366,920,938,463,463,374,607,431,768,211,455.

دانستن موارد بالا خوب است، اما چطور عدد آدرس IP خود را پیدا کنید؟

 

یافتن آدرس IP عمومی/ اینترنت

شاید گاهی نیاز باشد که آدرس IP روترتان را که سرویس دهنده اینترنت تعیین کرده است، بدانید. دانستن آدرس IP به خصوص برای تماس های VoIP یا نرم افزارهای کنترل از راه دور به کار می‌آید.

آدرس IP اطلاعات زیادی از شما دارد به خصوص اسم سرویس دهنده اینترنت و مکان‌تان (که به آن GeoIP می‌گویند). علتش این است که سرویس دهنده اینترنت بازه‌ای از آدرس‌های IP را تقسیم و توزیع می‌کند. پیدا کردن سرویس دهنده اینترنت و مکان عمومی شما براساس آدرس IP بسیار بسیار ساده است.

برای بررسی آدرس IP عمومی روترتان فقط کافی است عبارت «what is my ip» را در گوگل سرچ کنید.

IP Address

سایت‌های متعددی هستند که دقیقا همین کار گوگل را انجام می‌دهند. علت اینکه آن‌ها می‌توانند IP شما را ببینند این است که وقتی از سایت آن‌ها بازدید می‌کنید، روتر شما درخواست بازدید از سایت را می‌دهد و درنتیجه آدرس IP نشان داده می‌شود. سایت‌هایی مثل WhatIsMyIP.com ،IPLocation و WhatIsMyIP Address.com چند قدم فراتر رفته و اسم سرویس دهنده، اسم شهر (اگر اسم شهر را ندانید) و گاهی حتی نقشه را هم به شما نشان می‌دهند.

اما اطلاعات GeoIP مصون از هرگونه خطا و اشتباه است. معمولا، در مواردی که سرویس دهنده کامپیوتر واقعی نباشد، مکان بصورت تقریبی نشان داده می‌شود. برای جستجو در این سایت‌ها باید حتما وی پی ان (VPN) خاموش باشد. پیدا کردن آدرس واقعی IP عمومی مستلزم جستجویی است که شما را به سرویس دهنده اینترنت می‌رساند.

 

پیدا کردن آدرس IP داخلی

هر دستگاهی که به شبکه داخلی‌تان وصل می‌شود چه در محیط کار باشد یا در خانه، یک آدرس IP دارد (کامپیوتر، گوشی هوشمند، تلوزیون هوشمند شبکه پرینتر و …). فرقی هم نمی‌کند که از اینترنت وای-فای استفاده می‌شود یا اترنت. در هر صورت هرگونه برقراری ارتباط میان این دستگاه‌ها با اینترنت یا با یکدیگر از طریق روتر، یک آدرس IP دارد.

در ابتدایی‌ترین حالت شبکه، آدرس IP روتر بصورت 192.168.0.1 خواهد بود، که به آن «گیت وی» (gateway) می‌گویند (اتصال ميان دو شبکه نامتشابه کامپيوترى که دو شبکه ارتباطى متفاوت و مجزا را به هم وصل مى‌کند). وقتی به دنبال آدرس IP سایر دستگاه‌ها می‌گردید، این عدد را زیاد مشاهده خواهید کرد که نشان می‌دهد روترتان با استفاده از DHCP آدرس IP دستگاه‌ها را به گونه‌ای تعیین می‌کند که ارقام فقط در اکتاو آخر تغییر دارند مانند 192.168.0.101 یا 192.168.0.102 که به طیف و بازه‌ای بستگی دارد که روتر تعریف می‌کند.

این روند تقریبا در تمام شبکه‌های داخلی یکسان است چرا که پشت روتر پنهان می‌شوند و روتر ارتباط را در گروه‌های مناسب برقرار می‌سازد. چنانچه شبکه داخلی بزرگی دارید، عدد دیگری به نام شبکه ثانویه یا زیرشبکه (subnet) نیز شبکه را گروه‌بندی می‌کند. 255.255.255.0 ماسک زیرشبکه (subnet mask) است که بیشتر شبکه‌های خانگی استفاده می‌کنند.

حال چطور آدرس IP را پیدا کنید؟ برای پیدا کردن آدرس IP در ویندوز تنها چیزی که نیاز دارید command prompt است. فقط کافی است که در پنجره جستجوی ویندوز عبارت «cmd» را تایپ کنید. در کادر بازشده عبارت «ipconfig» را تایپ کنید.

IP Address

علاوه بر آدرس IP چیزهای دیگری نیز معلوم می‌شوند: آدرس IPv4، ماسک زیرشبکه، به علاوه Gateway پیش فرض (که همان روترتان است) را نیز مشاهده می‌کنید. به قسمت بالای ردیف داده‌ها در قسمت میانی توجه کنید که نوع ارتباط را نشان می‌دهد: «Ethernet adapter Ethernet». اگر از وای فای استفاده می‌شد اطلاعات تحت عنوان «Wireless LAN adapter Wi-Fi» می‌آمدند.

فرایند جستجو برای لپ تاپ‌های مک کمی راحت‌تر است. از System Preferences گزینه Network را انتخاب کنید. روی نوع ارتباط در سمت چپ کلیک کنید تا IPهای این نوع ارتباط را مشاهده کنید. باید روی تب TCP/IP در قسمت بالا کلیک کنید یا اینکه می‌توانید مستقیم سراغ Terminal رفته و درست همانند جستجو در ویندوز عبارت «ipconfig» را تایپ کنید.

IP Address

برای پیدا کردن آدرس IP روی آیفون از منوی Settings>Wi-Fi روی «i» در دایره‌ای کنار شبکه‌ای که در آن هستید کلیک کنید. با این کار آدرس IP، زیرشبکه و روتر (gateway) همه در تب DHCP نشان داده می‌شوند.

IP Address / آدرس IP

برای پیدا کردن IP سایر دستگاه های موجود در شبکه اینترنت‌تان باید وارد روتر شوید. دسترسی شما به روتر به برند روتر و نرم افزار آن بستگی دارد. بطور کلی،باید آدرس IP گیت وی روتر را در مرورگر وب در همان شبکه اینترنتی تایپ کنید تا دسترسی به آن فراهم شود. از آنجا باید به چیزی شبیه «دستگاه های وصل شده» (attached devices) برسید. از این قسمت لیست کاملی از تمام دستگاه‌هایی نشان داده می‌شود که در حال حاضر به شبکه‌تان وصل هستند که این لیست شامل آدرس IP هر کدام از دستگاه ها نیز می‌شود.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 55.1 میلیون دلار
  Tenet
  اکران: 12 آگوست 2020
 • 44.4 میلیون دلار
  The New Mutants
  اکران: 26 آگوست 2020
 • 13.4 میلیون دلار
  The War with Grandpa
  اکران: 02 سپتامبر 2020
 • 12.382 میلیون دلار
  Honest Thief
  اکران: 08 اکتبر 2020
 • 7.316 میلیون دلار
  Come Play
  اکران: 28 اکتبر 2020
 • 5.087 میلیون دلار
  Let Him Go
  اکران: 04 نوامبر 2020
 • 3.71 میلیون دلار
  Freaky
  اکران: 13 نوامبر 2020
 • 2.921 میلیون دلار
  The Empty Man
  اکران: 23 اکتبر 2020
 • 430,000 دلار
  Spell
  اکران: 30 اکتبر 2020
بازی ها
 • 04 آذر 1399
  Football Manager 2021
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5, ایکس باکس سری ایکس
 • 13 آذر 1399
  Immortals Fenyx Rising
  پلی استیشن 4, نینتندو سوییچ, پلی استیشن 5
 • 20 آذر 1399
  Cyberpunk 2077
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5, ایکس باکس سری ایکس
 • 11 دی 1399
  Dying Light 2
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 11 دی 1399
  Tom Clancy's Rainbow Six Quarantine
 • 01 بهمن 1399
  HITMAN 3
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 02 بهمن 1399
  Prince of Persia Sands of Time Remake
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5
 • 09 بهمن 1399
  The Medium
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5
 • 24 بهمن 1399
  Super Mario 3D World
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5

کدام بازیگر ایرانی، خواننده خوبی هم هست؟
660 رای