پنج روش که با استفاده از آن ها می توانید لپ تاپ را به تلویزیون وصل کنید
امید جعفری
نویسنده:امید جعفری
ارسال شده در:06 مرداد 1397، 14:00

پنج روش که با استفاده از آن ها می توانید لپ تاپ را به تلویزیون وصل کنید

زمان‌هایی وجود دارد که شما نیاز دارید یک صفحه‌نمایش بزرگ‌تر از صفحه‌نمایش لپ تاپ خودتان داشته باشید. تلویزیون‌های امروزی، گزینه مناسبی است. شما می‌توانید لپ تاپ را به تلویزیون وصل کنید و از آن به عنوان نمایشگر کمکی استفاده کنید.یکی از کاربردهای لپ تاپ، دیدن فیلم و سریال است. کم نیستند کسانی که روزانه زمان زیادی را صرف دیدن فیلم و سریال می‌کنند. لپ تاپ و دیدن مدیا روی آن جوانب مثبت زیادی به همراه دارد که از جمله آن‌ها پشتیبانی از فایل‌های مختلف برای پخش و همچنین گرفتن خروجی از کارت گرافیکی برای پخش کردن مدیا روی نمایشگرهای دیگر است. در مورد بازی‌های کامپیوتری هم این ویژگی‌ها صدق می‌کنند، برخلاف کنسول‌ها، لپ تاپ می‌تواند دامنه وسیعی از بازی‌ها را در فرمت و کیفیت‌های مختلف اجرا کند. اما شکایت بسیاری از گیمرها و کسانی که کار آن‌ها دیدن فیلم و سریال است، اندازه کوچک مانیتور لپ تاپ نسبت به تلویزیون است. پس چرا دوست ندارید که لپ تاپ خودتان را به تلویزیون وصل کنید تا این بازیکن اصلی در زمینه بازی و دیدن فیلم، بی‌رقیب شود.

راه‌حل‌های مختلف و روش‌های مناسب با هر موقعیتی وجود دارد که همگی آن‌ها بسته به شرایط تلویزیون و لپ تاپ، قابل استفاده هستند. بر اساس اینکه تلویزیون کجا قرار دارد، لپ تاپ قرار است کجا باشد، خانه شما چه چیدمانی دارد و قرار است چه نوع از مدیا روی تلویزیون ارائه شود، شرایط و نحوه عملکرد برای وصل کردن این دو به هم نیز متفاوت خواهد بود. در ادامه به شما شرایط مختلف و روش‌ها گوناگون اتصال لپ تاپ و تلویزیون را خواهیم گفت.

 

اتصال توسط کابل HDMI

یکی از راحت‌ترین راه‌های اتصال لپ تاپ و تلویزیون به یکدیگر که بستگی زیادی هم به چینش وسایل و قرارگیری موقعیت دو دستگاه دارد، استفاده از یک روش فیزیکی به نام کابل HDMI است. این کابل کیفیت خوبی از تصویر و صدا را در تلویزیون ارائه خواهد کرد. زمانی که شما در خانه خودتان، یا اطراف شبکه‌های وایرلس قرار دارید، استفاده از اتصالات سیمی کاملاً ضروری است چرا که امواج ساطع شده از دستگاه‌های وای فای روی تصاویر و کیفیت آن‌ها، همچنین صدای ارسالی تأثیرگذار است و باعث نارضایتی شما می‌شود. به همین منظور اگر در آپارتمانی هستید که تعداد زیادی مشترک در آن ساکن هستند، بهترین راه استفاده از کابل است.

HDMI

اگر دقت کرده باشید ما در مورد آپارتمان صحبت می‌کنیم، فضایی کوچک که همه ارتباطات به هم محدود به چند متر هستند. اگر خانه بزرگ دارید و نیازمند اتصال همیشگی تلویزیون و لپ تاب نیز هستید، استفاده از کابل برای شما انچنان که باید و شاید نمی‌تواند مفید باشد. مگر اینکه خانه از خودتان باشد و کرایه‌نشین نباشید و بتوانید با کابل‌کشی در کنار دیوارها اقدام به رساندن اتصالات از اتاق به تلویزیون باشید. این مورد و راهکار برای کسانی که مالکیت خانه و خلاقیت ندارند، غیرممکن است. از طرفی قیمت کابل HDMI کم نیست که شما بخواهید سیم‌کشی کنید. کابل هم دارای نقطه شکست در تصاویر و کیفیت است. مسافت‌های طولانی برای انتقال اطلاعات موجب کاهش کیفیت تصویر خواهد شد، پس توقع نداشته باشید تصویر یک متری با تصویر 25 متری یکسان دیده شود. کابل‌های جمع شونده و با کیفیت وجود دارند ولی هزینه آن‌ها مقرون به صرفه نیست و باعث خواهد شد از خیر مانیتور بزرگ هم بگذرید.

 • معایب: محدودیت مکانی و اندازه، وابستگی شدید به چینش وسایل
 • مزایا: کیفیت تصویر و صدای خوب، اتصال مطمئن

 

HDMI بی‌سیم

زمانی که استفاده از سیم HDMI برای ایجاد اتصال ما بین دو دستگاه بر اساس موقعیت شما مناسب نباشد، بهترین راهکار برای استفاده از ویژگی‌های HDMI، جایگزینی کابل وایرلس است. البته لفظ کابل در این مورد می‌تواند اشتباه باشد ولی کیفیت آن هیچ کاهشی نسبت به کابل فیزیکی ندارد. در این اتصال، فرستنده و گیرنده‌ای به صورت آداپتورهای جداگانه وظیفه ارسال و دریافت اطلاعات را بر عهده می‌گیرند. بر همین اساس شما می‌توانید لپ تاپ را در یک اتاق و تلویزیون را در مسافتی دورتر قرار دهید و محدودیتی در مورد کابل فیزیکی همانند اندازه کابل و سیم‌کشی ندارید. دستگاه‌های ارسال و دریافت، ویژگی تقویت امواج دارند و کاهش کیفیتی نخواهید داشت. همچنین از آنجایی که تکنولوژی به کار رفته ارسال نقطه به نقطه است، امواج وای فای و شبکه‌های بی‌سیم روی آن تأثیری نخواهند داشت.

HDMI بی‌سیم

این اتصالات تا مسافت‌های 30 متری به‌خوبی پاسخگو هستند. اما محدودیت‌های دیگری هم وجود دارد. ازجمله اینکه شما نمی‌توانید ویدیوهای 4K را توسط این دستگاه‌ها انتقال و مشاهده کنید و درنهایت شما قادر خواهید بود کیفیت 1080 را روی هر دو دستگاه داشته باشید. قیمت این دستگاه‌ها هم در مقابل کابل بسیار زیاد و شاید هم گزاف باشد. قیمت فرستنده و گیرنده، 150 تا 200 دلار است. مورد دیگر لگ یا ایست‌هایی است که در زمان پخش ویدیوها و بارگذاری آن‌ها روی فرستند و گیرنده به وجود می‌آید. در مورد دیدن فیلم شاید این مشکل آنچنان بزرگ نباشد اما هیچ گیمری نمی‌خواهد زمان بازی، چند ثانیه عقب‌تر از دوستان خودش باشد.

 • معایب: هزینه بالا و عدم پخش ویدیوهای 4K
 • مزیت: راحت، بدون نیاز به کابل، نداشتن محدودیت مکانی همانند کابل، عدم تأثیرپذیری از شبکه‌های وای فای

 

پخش‌کننده میراکست

تولید پخش‌کننده بی‌سیم اینتل با عنوان WiDi متوقف شده است اما میراکست (Miracast) راه اینتل را ادامه می‌دهد و در ویندوزهای 10 و 8.1 می‌تواند به‌خوبی عمل کند. فقط کافی است روی گزینه اعلان‌های ویندوز کلیک کنید، منو باز شده را گسترش دهید (بازکنید) و روی گزینه اتصال (Connect) کلیک کنید. شما می‌توانید با این گزینه تصویر را روی هر دستگاهی که قابلیت پشتیبانی از میراکست را داشته باشد ارسال کنید. اغلب نمایشگر‌ها و تلویزیون‌های هوشمند توانایی پشتیبانی از این دستگاه را دارند. همچنین در مواردی شرکت‌های تولیدکننده تلویزیون و مانیتور، میراکست مخصوص دستگاه را نیز در بسته‌بندی قرار می‌دهند و شما می‌توانید از آن استفاده کنید. با اتصال میراکست روی تلویزیون، هر آنچه که روی نمایشگر شما وجود دارد به مانیتور و تلویزیون منتقل می‌شود.

میراکست / miracast

استفاده از این مورد راه حل خوب و مقرون به صرفه‌ای به جای سیم‌کشی و خریدن آداپتورهای HDMI است. بسته به دستگاه‌های متصل شده به یکدیگر، کیفیت تصاویر ممکن است بالاتر از 1080p نیز نمایش داده شود. اگر نمایشگر با کیفیت بالا دارید و قرار باشد که تصاویر را از روی لپ تاپ به آن ارسال کنید، بی‌شک تصویر بر اساس اندازه و خروجی که کارت گرافیکی می‌دهد، ممکن است کوچک‌تر از اندازه کل تلویزیون نمایش داده شود. هرچند می‌توانید در تنظیمات، اندازه تصویر را به مقدار نهایی برسانید. متأسفانه این سیستم هم همانند دیگر روش‌های وایرلس و بی‌سیم دارای مشکلات ایست تصویر و تأثیرپذیری از شبکه‌های وایرلس است که در بازی‌های کامپیوتری شما را اذیت خواهد کرد.

 • معایب: پشتیبانی نکردن قطعی از 4K، ایست نمایش برای بازی
 • مزایا: پشتیبانی از ویندوز 10 و 8.1، دریافت و ارسال هم‌زمان خوب

 

پخش‌کننده گوگل

اگر علاقه زیادی به پخش برنامه‌های تلویزیونی و فیلم‌های پخش آنلاین روی تلویزیون دارید، به شما گزینه دیگری با عنوان گوگل کروم کست (Google Chromecast) را پیشنهاد می‌کنیم که با استفاده از آن‌ها به راحتی می‌توانید بین کامپیوتر و تلویزیون، اتصال برقرار کنید. کافی است که این دستگاه را به تلویزیون خود وصل کنید و آن را به یک وایرلس و شبکه اینترنتی اتصال دهید. حال می‌توانید همه آنچه که در اینترنت به دنبال آن بودید را روی تلویزیون خودتان مشاهده کنید و به‌آسانی و با فشردن یک دکمه از دیدن آن‌ها لذت ببرید. البته روی سخن ما با عزیزانی است که دوست دارند از برنامه‌های تلویزیونی و پولی همانند نتفلیکس، هولو و دیگر شبکه‌های پخش آنلاین سریال و برنامه استفاده کنند. همچنین شما با کروم کست می‌توانید ویدیوهای یوتیوب، پویانمایی‌ها و صفحات وب را در تلویزیون پخش کنید.

 

گوگل کروم کست / Google Chromecast

برای داشتن کیفیت‌های بهتر باید پول بیشتری هم بدهید. این پخش‌کننده در دو نوع عرضه شده است. پخش‌کننده 1080p با قیمت 35 دلار و دستگاه پخش‌کننده الترا کروم بوک با قابلیت پخش 4K به قیمت 69 در بازار موجود است. اگر تلویزیون شما به‌اندازه‌ای پیشرفته است که می‌تواند اندروید را در سیستم‌عامل خود اجرا کند، نیازی به پرداخت هزینه‌های اضافی نیستید و کافی است که اپلیکیشن‌های موردنیاز را روی سیستم‌عامل تلویزیون نصب کنید و از این خدمات لذت ببرید.

کروم کست در لپ تاپ کاملاً قابل استفاده و عملی است اما کاربرد اصلی آن مربوط به گوشی‌های همراه و اتصال آن‌ها با تلویزیون است. اگر گوشی شما اندرویدی است، بدون نیاز به اجرای برنامه کروم، می‌توانید از طریق کروم کست صفحه‌نمایش بزرگ‌تری از گوشی داشته باشید. این ویژگی در مورد کروم بوک هم صادق است. در مورد کروم کست باید گفت که بسیاری از برنامه‌ها می‌توانند از آن پشتیبانی کنند و نیازی ندارید که همیشه نگاهتان به گوشی باشد و از گوشی می‌شود به عنوان یک کنترل کننده استفاده کرد. مخصوصاً زمانی که دوست دارید بازی کنید. اما در مورد کامپیوتر کمی محدودیت وجود دارد و شما باید همه‌کارهای خودتان را در محدوده برنامه کروم انجام دهید.

 • معایب: محدود بودن به اندروید
 • مزایا: ارزان بودن، توانایی پخش کیفیت 4K، پیش‌فرض بودن روی نمایشگرهای هوشمند

 

پلکس

برای استفاده از پلکس (Plex) لازم است که شما تلویزیونی داشته باشید که برنامه پلکس روی آن نصب شده باشد. در این صورت می‌توانید با استفاده از این برنامه، هر آنچه که روی لپ تاب دارید، روی پلکس بارگذاری کنید و هر جا لازم باشد از آن استفاده کنید. پلکس یک سرویس‌دهنده آنلاین است که می‌تواند همه فایل‌های صوتی و تصویری شما را در خود داشته باشد و بر روی دستگاه‌هایی که پلکس می‌تواند بر آن‌ها اجرا شود، فایل‌های شما را بازپخش کند. همچنین در مواردی به عنوان ضبط کننده برنامه‌های زنده تلویزیونی و پخش‌کننده برنامه‌های آنلاین هم می‌تواند کاربرد داشته باشد.

plex / پلکس

پلکس، از بسیاری از سرویس‌های پخش آنلاین برنامه‌هاس تلویزیونی پشتیبانی می‌کند و روی بیشتر دستگاه‌های رسانه‌ای قابل نصب است. برنامه پلکس برای دانلود روی هر دو سیستم‌عامل اندروید و iOS وجود دارد و رایگان است. اما برخی از ویژگی‌های آن همانند مشاهده زنده برنامه‌ها، پولی است و شما برای یک هفته 5 دلار، یک ماه 40 دلار و برای یک سال 120 دلار باید پرداخت کنید. تا زمانی که لپ تاپ شما به اینترنت وصل باشد، شما بدون نیاز به هیچ اتصال دیگری می‌توانید از پلکس روی دیگر دستگاه‌هایتان استفاده کنید.

شکل رایگان پلکس نیز بسیار کاربردی است. با این وجود هر چیزی که با پلکس روی تلویزیون پخش می‌کنید باید در سرورهای پلکس ثبت شده باشد. به همین دلیل هیچ بازی را نمی‌توانید توسط پلکس مشاهده کنید. تنها کیفیتی هم که می‌تواند به شما بدهد 1080p است و به‌هیچ‌وجه نمی‌تواند 4K را پشتیبانی کند.

 • معایب: عدم پخش 4K، پشتیبانی نکردن از بازی
 • مزایا: بیرون از خانه هم می‌تواند به‌خوبی کار کند، بیشتر سرویس‌های پخش آنلاین را پشتیبانی می‌کند، با دادن پول بیشتر، عملکرد بهتر دارد

 

استیم لینک (Steam Link)

شرکت والو چند سال پیش از دستگاه استیم لینک رونمایی کرد که با استقبال خوبی مواجه نشد اما عملکرد این دستگاه همه را شگفت‌زده کرده بود. این دستگاه به طور خاص برای بازی‌های کامپیوتری ساخته شده بود و کافی بود که آن را به تلویزیون وصل کنید و با استفاده از دسته جانبی آن، هر بازی که روی کامپیوتر خود داشتید را روی آن اجرا کرده و تصاویر را در تلویزیون مشاهده کنید. کارهای گرافیکی بر عهده کامپیوتر و پردازنده گرافیکی بود و استیم لینک وظیفه مدیریت صدا و تصویر را بر عهده داشت. زمانی که اتصال بی‌سیم خوبی داشته باشیدقوی در محدوده کاری داشتید، عملکرد دستگاه بهتر نیز می‌شد. در حالت ایده‌آل‌تر استیم لینک می‌تواند یکی از دو دستگاه متصل به خود را از طریق اترنت به روتر وصل کند.

استیم لینک / Steam link

اگر تلویزیونی دارید که از اندروید تی‌وی پشتیبانی می‌کند یا پخش‌کننده Nvidia Shield TV دارید، می‌توانید به جای استفاده از دستگاه استیم لینک، تنها از برنامه آن استفاده کنید.

استیم لینک بر اساس پخش بازی‌های کامپیوتری ساخته شده است و شما با استفاده از تکنیک‌های مختلف می‌توانید فیلم و مدیا روی تلویزیون مشاهده کنید.

 • معایب: مخصوص بازی بودن
 • مزایا: تأخیر بسیار کم برای اجرای هم‌زمان بازی

 

کدام راه حل برای شما مناسب است؟

این شما هستید که تعیین می‌کنید چه روشی را می‌توانید برای اتصال تلویزیون و لپ تاپ استفاده کنید. راه حل قدیمی که بیشتر افراد با آن آشنایی دارند، HDMI است اما در یک آپارتمان با چند اتاق مسلماً استفاده از استیم لینک، مخصوصاً زمانی که قرار است بازی انجام دهید، می‌تواند مفیدتر باشد. به طور مشابه مواردی مانند گوگل کست و پلکس هم در کنار روش‌های دیگر می‌توانند کاربردهای مختلفی همانند مشاهده محتوای آنلاین داشته باشند. در این بین، میراکست و آداپتورهای HDMI را فراموش نکنید، اگر قصد دارید که فقط تلویزیون و کامپیوتر به هم وصل باشند، استفاده از این دو مورد می‌تواند مفید باشد.

برای آگاهی از آخرین مقالات مجله پلازا در کانال تلگرام ما عضو شوید t.me/plazamag عضویت در کانال تلگرام
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha