مقایسه بین اپلیکیشن های گوگل فوتوز و اپل فوتوز در مدیریت عکس ها

مقایسه بین اپلیکیشن های گوگل فوتوز و اپل فوتوز در مدیریت عکس ها
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

کاربران اپل برای مدیریت عکس‌های گرفته شده خود دو گزینه در اختیار دارند که عبارتند از اپل فوتوز و گوگل فوتوز. در ادامه به مقایسه این دو برنامه از لحاظ ویژگی‌های مختلف از جمله ویرایش تصاویر، حریم خصوصی و فضای ابری که در اختیار می‌گذارند خواهیم پرداخت.

زمانی که می‌خواهید حافظه گوشی خود را خالی کنید، ابتدا به سراغ عکس‌هایی که گرفته اید می‌روید و آن‌ها را حذف می‌کنید! اما سرویس‌هایی هستند که عکس‌های شما را در فضای ابری خود نگه می‌دارند.

اگر سالی یک‌بار به سراغ گوشی خوذ می‌آیید تا حافظه آن را کمی مرتب‌تر کنید، احتمالا اولین چیز‌هایی که حذف می‌کنید عکس‌هایتان باشند. بعضی از این عکس‌ها را با وجود اینکه دوست دارید، اما برای آزاد کردن فضای پر شده مموری، باید آن‌ها را حذف کنید. سرویس‌هایی وجود دارند که از عکس‌های شما در فضای ابری خود نگه‌داری می‌کنند و شما می‌توانید با پرداخت مقداری پول، بخش زیادی از فضای اشغال شده در گوشی خود را به جای دیگری منتقل کنید. کاربران اپل برای این کار دو راه پیش روی خود دارند. سرویس iCloud که اپل فوتوز می‌تواند مستقیما از گوشی آیفون شما، عکس‌های شما را در آن آپلود کند و یا سرویس گوگل فوتوز (Google Photos) که توسط گوگل طراحی شده است. در ادامه یک مقایسه جامع و کامل بین این دو برنامه انجام می‌دهیم تا به تصمیم‌گیری شما در انتخاب یکی از آن دو کمک کنیم.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

مقایسه اپلیکیشن های گوگل فوتوز و اپل فوتوز

راحتی دسترسی اپل فوتوز و گوگل فوتوز

گوگل فوتوز و اپل فوتوز / google photos and apple photos

 

ابتدا در مورد استفاده از این دو برنامه صحبت کنیم. برنامه اپل فوتوز به صورت پیشفرض روی آیفون، آیپد و کامپیوتر مک شما نصب شده است. بر روی کامپیوترهای مک، این برنامه قبلا آی فوتو (iPhoto) نام داشت. اگر عکس‌های خود را در سرویس آی کلود اپل آپلود کنید، می‌توانید آن‌ها را در هر دستگاه اپل دیگر و حتی در دستگاه‌های ویندوز نیز مشاهده کنید. سرویس آی کلود همچنین بر روی تلویزیون‌های اپل نیز قابل دسترسی است.

گوگل فوتوز و اپل فوتوز / google photos and apple photos

 

نرم افزار گوگل فوتوز، هم برای سیستم عامل iOS و هم برای سیستم عامل اندروید، به صورت رایگان قابل دانلود است. شما در هر مرورگر اینترنت می‌توانید به این سرویس دسترسی داشته باشید. هر تلویزیونی هم که با قابلیت کروم‌کست (Chromecast) گوگل کار کند، می‌تواند تمام عکس‌های شما را که در گوگل فوتوز آپلود کرده‌اید را نشان دهد. از تفاوت‌های مهم این دو سرویس؛ رایگان بودن بودن سرویس گوگل است. شما برای استفاده از آی کلود باید در ماه و یا سال، مبالغ اشتراک جزئی را پرداخت کنید.

 

ویرایش تصاویر در اپل فوتوز و گوگل فوتوز

گوگل فوتوز و اپل فوتوز / google photos and apple photos

یکی دیگر از تفاوت‌های مهم بین این دو سرویس، قابلیت ویرایش تصاویر در آن‌ها است. اپل فوتوز، ویژگی‌های جذاب بسیار زیادی را در اختیار کاربران می‌گذارد. شما می‌توانید با استفاده از اپل فوتوز، تغییرات بسیار زیادی در عکس‌های خود ایجاد کنید.

گوگل فوتو و اپل فوتو / google photo and apple photo

اما در مقابل، ویژگی‌های سرویس گوگل فوتوز، بیشتر متمرکز بر اعمال فیلترهای مختلف و اصلاح در رنگ‌بندی تصاویر شما است. اگر قصد داشته باشید ویرایش‌های بسیار پیشرفته در تصاویر خود اعمال کنید، احتمالا هیچ کدام از این نرم افزارها به درد شما نخورند.

 

هزینه استفاده از اپل فوتوز و گوگل فوتوز

گوگل فوتوز و اپل فوتوز / google photos and apple photos

اگر آیفون دارید و استفاده بسیار زیادی از سرویس آی کلود آن ندارید، احتمالا نیازی به پرداخت هزینه نخواهید داشت. چرا که اپل به هر مشتری خود، 5 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی داخلی هدیه می‌دهد. شما بر روی هر حساب کاربری آی کلود خود تنها 5 گیگابایت را به صورت رایگان در اختیار دارید و در صورتی که بخواهید بیشتر از این مقدار، اطلاعات آپلود کنید، باید متناسب با شرایط خود، پلن‌هایی را که اپل در اختیار شما قرار می‌دهد را انتخاب کنید. مثلا می‌توانید در ازای استفاده از 50 گیگابایت فضای ذخیره سازی، ماهیانه 0.99 دلار پرداخت کنید. این مقدار احتمالا برای سه سال عکاسی شما کافی باشد!

اگر باز به فضای بیشتری نیاز دارید، اپل 200 گیگابایت فضا را به ازای پرداخت 2.99 دلار در ماه و یا 1 ترابایت فضا به ازای پرداخت ماهیانه 9.99 دلار در اختیار شما می‌گذارد. این فضا، منحصر به آپلود تصاویر نیست، شما می‌توانید هر چیزی را که دوست دارید در این فضای ذخیره سازی آپلود کنید!

گوگل فوتوز و اپل فوتوز / google photos and apple photos

اما گوگل، یک فضای ذخیره سازی نامحدود را به صورت رایگان در اختیار شما می‌گذارد! اما این سرویس، با کسب اجازه از شما، کیفیت ویدیو و عکس‌های شما را برای آپلود در خود، کم می‌کند. اگر نخواهید هیچ وقت مبلغی را برای استفاده از فضای ابری گوگل بپردازید، باید این محدودیت را نیز قبول کنید که گوگل کیفیت عکس‌های شما را تا 16 مگاپیکسل کم می‌کند و تا این حد نگه می‌دارد. این کیفیت شاید برای بسیاری از ما کافی باشد! خیلی از ما گوشی‌هایی داریم که کیفیت دوربین آن‌ها کمتر از 16 مگاپیکسل است. اما کسانی که از دوربین‌های حرفه ای استفاده می‌کنند و یا شغل آن‌ها عکاسی است، باید بتوانند عکس اصلی را در فضای ابری آپلود کنند.

اگر بخواهید از طرح‌های پولی گوگل استفاده کنید، می‌توانید با پرداخت 2.99 دلار ماهیانه، 100 گیگابایت و 9.99 دلار، 1 ترابایت و 99.9 دلار، 10 ترابایت فضای ابری بدون محدودیت کیفیت را در اختیار داشته باشید. اگر هم یکی از گوشی‌های گوگل پیکسل را خریده‌اید، هیچ وقت نیازی به پرداخت وجه ندارید. شما روی این گوشی‌ها حجم نامحدود و بدون محدودیت کیفیت در اختیار دارید.

همانند فضای ابری اپل، فضای ابری گوگل هم هیچ محدودیتی در نوع فایل اعمال نکرده است. این گونه فضاهای ابری، امروزه حتی با پرداخت مبالغ ماهیانه هم مقرون به صرفه به نظر می‌آیند.

 

اشتراک گذاری عکس‌ها در اپل فوتوز و گوگل فوتوز

گوگل فوتوز و اپل فوتوز / google photos and apple photos

در دنیایی که ارتباطات و اشتراک گذاری، به جزء لاینفک زندگی تبدیل شده است، شما باید بتوانید که تمام فایل‌های خود را به آسانی به اشتراک بگذارید. این قابلیت در سرویس اپل بسیار مشهود است. اپل ویژگی‌های بسیاری را در اختیار شما می‌گذارد که بتوانید عکس‌های خود را با دوستانتان که حساب آی کلود ندارند و یا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید. همچنین در سرویس آی کلود، شما می‌توانید فایل‌های اشتراک گذاری چندگانه ایجاد کنید تا با دوستانتان به صورت همزمان بتوانید در یک فضای ابری فایل‌های خود را به اشتراک بگذارید. طبیعتا این ویژگی برای کسانی که همگی از محصولات اپل استفاده می‌کنند بسیار مفید است.

گوگل فوتوز و اپل فوتوز / google photos and apple photos

یکی از بدترین مشکلات سرویس گوگل، اشتراک گذاری فایل‌ها در آن است. اگر قصد دارید عکسی را با دوستتان به اشتراک بگذارید، گوگل برای او یک لینک می‌فرستد و او باید این لینک را در مرورگر خود باز کند تا بتواند این تصویر را مشاهده کند. اما اگر دوستتان بخواهد این عکس را دانلود کند باید حتما در حساب کاربری گوگل خود وارد شده باشد. این روال ممکن است خیلی‌ها را از اشتراک گذاری تصاویر در گوگل پشیمان کند! اما خبر خوب این است که گوگل به شما اجازه می‌دهد که تصاویر خود را در شبکه‌های اجتماعی و یا سرویس‌های ایمیل به صورت مستقیم آپلود کنید.

 

جست و جو در اپل فوتوز و گوگل فوتوز

گوگل فوتوز و اپل فوتوز / google photos and apple photos

احتمالا حدس بزنید قابلیت‌های جست‌و‌جو در سرویس گوگل بسیار بهتر از اپل باشد. بله درست است، علاوه بر قابلیت جست‌و‌جو در تصاویر و مرتب‌سازی آن‌ها بر اساس مکان و تاریخ، گوگل می‌تواند تصاویر شما را بر اساس افرادی که با آن‌ها عکس گرفته‌اید، مکان‌ها و اشیاء هم مرتب‌سازی کند. مثلا اگر بخواهید تمام تصاویری که در آن‌ها جشن‌ و یا مراسم‌های جمعی همراه با آتش‌بازی ببینید، در بخش جست و جو عبارت «fireworks» را جست و جو کنید (مثل تصویر بالا).

گوگل فوتوز و اپل فوتوز / google photos and apple photos

اما اپل ویژگی‌ها پیشرفته گوگل را ندارد. در سرویس اپل، تنها می‌توانید با کلمات تعریف شده و معمولی در بین عکس‌های خود جست و جو کنید. اما ویژگی‌ مرتب‌سازی بر اساس چهره افراد در سرویس آی کلود هم وجود دارد. شما در سرویس اپل هم می‌توانید تمام عکس‌هایی را که با نامزد خود گرفته‌اید را در یک گالری و در کنار هم ببینید!

 

حریم شخصی در اپل فوتوز و گوگل فوتوز

گوگل فوتوز و اپل فوتوز / google photos and apple photos

رایگان بودن سرویس گوگل، می‌تواند به این منجر شود که برخی از عکس‌هایی را که از طبیعت گرفته‌اید و یا از مراسم‌های معروف عکس‌برداری کرده‌اید را در سرچ‌های گوگل ببینید! نگران نباشید، گوگل عکس‌های شخصی شما را به هیچ وجه در فضای اینترنت پخش نمی‌کند اما نباید انتظار داشته باشید که عکس‌های زیبای شما را از برج ایفل و یا دریای مدیترانه، به بقیه کاربران نشان ندهد! الگوریتم‌های گوگل در تشخیص قابل پخش بودن و یا نبودن عکس‌های شما بسیار قوی هستند.

گوگل فوتوز و اپل فوتوز / google photos and apple photos

اگر نگرانی زیادی در مورد حریم شخصی خود دارید، قطعا سرویس آی کلود اپل گزینه مناسب‌تری برای شما خواهد بود. اپل همیشه حفظ حریم شخصی کاربرانش را سرلوحه کار‌های خود قرار داده و همانطور که همیشه می‌گوید؛ هیچ گاه از هیچ یک از اطلاعات شخصی کاربرانش استفاده عمومی نمی‌کند.

 

سازماندهی عکس‌ها در اپل فوتوز و گوگل فوتوز

گوگل فوتوز و اپل فوتوز / google photos and apple photos

سرویس آی کلود و نرم افزار اپل فوتوز، قابلیت‌های بسیار خوب و زیادی را در بحث سازماندهی کردن عکس‌های شما دارد (مخصوصا در سیستم عامل مک). یکی از بهترین انواع سازماندهی‌های موجود در این سرویس، مرتب کردن عکس‌ها بر اساس ویژگی‌های دوربین (مثل کیفیت، سرعت شاتر، ISO و …) است. این ویژگی‌ مخصوصا برای کسانی که به صورت حرفه‌ای به کار عکاسی مشغول هستند، می‌تواند خیلی جذاب باشد.

گوگل فوتوز و اپل فوتوز / google photos and apple photos

اما سازوکار گوگل فوتوز، بیشتر مبتنی بر الگوریتم‌ها است. اگر می‌خواهید یک آلبوم تصویر خاص در گوگل فوتوز ایجاد کنید، به احتمال زیاد باید این کار را خودتان انجام دهید. اما نمی‌توان گفت گوگل فوتوز هیچ کاری از دستش برنمی‌آید! این نرم افزار می‌تواند نوع قرارگیری و ویژگی‌های بصری سازماندهی عکس‌های شما را تغییر دهد و همچنین می‌تواند عکس‌های شما را در یک حالت اسلاید شو، با پخش موسیقی به شما نشان دهد.

 

نتیجه گیری

گوگل فوتوز و اپل فوتوز / google photos and apple photos

سرویس آی کلود و نرم افزار اپل فوتوز، برای عکاسان حرفه‌ای و برای کسانی که قصد استفاده حرفه‌ای از یک فضای ابری را دارند، بسیار مناسب‌تر است. اپل ویژگی‌های سازماندهی و مرتب‌سازی و ویرایشی بسیاری را برای شما مهیا کرده و عکس‎های شما را در بهترین حالت و در کمترین زمان و آسانترین راه، با دوستانتان به اشتراک می‌گذارد. برای استفاده تمام و کمال از اپل فوتوز، بهتر است یک آیفون و یک کامپیوتر مک در کنار هم داشته باشید. اگر آیفون و آیپد و کامپیوترهای مک را به یک سرویس آی کلود متصل کنید، شما یک فضای ابری حرفه‌ای خواهید داشت. ابزار اپل برای مدیریت عکس‌ها در مقابل گوگل بسیار قوی بوده و عملکردی بسیار بهتر دارد.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 56 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 14.8 میلیون دلار
  The Marksman
  اکران: 15 ژانویه 2021
 • 12.6 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 7 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 5.9 میلیون دلار
  Promising Young Woman
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 3.8 میلیون دلار
  Boogie
  اکران: 05 مارس 2021
 • 2.1 میلیون دلار
  Nomadland
  اکران: 19 فوریه 2021
 • 23 میلیارد تومان
  شنای پروانه
  اکران: 04 تیر 1399
 • 15.7 میلیارد تومان
  خوب، بد، جلف 2: ارتش سری
  اکران: 30 بهمن 1399
 • 8.56 میلیارد تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1399
 • 7.5 میلیارد تومان
  زن‌ها فرشته‌اند 2
  اکران: 25 تیر 1399
 • 6.4 میلیارد دلار
  دیدن این فیلم جرم است
  اکران: 16 دی 1399
 • 2.25 میلیارد دلار
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1399
 • 2.21 میلیارد تومان
  بی‌حسی موضعی
  اکران: 19 آبان 1399
 • 894 میلیون دلار
  آبادان یازده 60
  اکران: 16 دی 1399
 • 795 میلیون دلار
  تا ابد
  اکران: 15 مرداد 1399
 • 521 میلیون دلار
  روزهای نارنجی
  اکران: 24 شهریور 1399
بازی ها
 • 17 اردیبهشت 1400
  Resident Evil 8: Village
  پلی استیشن 5, ایکس باکس سری ایکس
 • 03 خرداد 1400
  Deathloop
 • 01 تیر 1400
  Back 4 Blood
  پلی استیشن 5