شرکت نینتندو از سایت های شبیه ساز کنسولی شکایت کرد
پژمان گل کار مقدم
نویسنده:پژمان گل کار مقدم
ارسال شده در:04 مرداد 1397، 11:00

شرکت نینتندو از سایت های شبیه ساز کنسولی شکایت کرد

با توجه به استفاده بازیکنان کامپیوترهای شخصی از شبیه ساز برای تجربه بازی‌های کنسولی، نینتندو از دو سایت پربازدیدکننده که محصولاتش را به شکل رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دادند، شکایت کرد.

شبیه ساز بازی‌های کنسول‌های قدیمی روی کامپیوترهای شخصی غالباً موضوع پیچیده‌ای بوده و دیدگاه انجمن‌ها، شرکت‌های بزرگ و دستگاه قضایی نسبت به این قضیه همیشه سوژه بحث‌های داغ است. در این حین نینتندو، نتوانست ساکت بنشیند و اولین شرکتی بود که بالاخره اعتراضش را اعلام کرد، از قرار معلوم کمپانی‌ها دل خوشی از شبیه ساز ندارند.

دو وبسایت LoveROMS و LoveRETRO  هدف شکایت اخیر نینتندو بودند (شکایت‌نامه به شکل pdf در سایت TorrentFreak قرار دارد). موارد زیادی در 27 صفحه شکایت‌نامه قید شده، اما در ادامه توضیح خواهیم داد که چرا بین این همه سایت با مضامین مشابه، این دو برای شکایت انتخاب شدند.

شبیه ساز نینتندو

سایت LoveROMS در هر ماه به تنهایی 17 میلیون بازدید دارد. این حجم از بازدید‌کنندگان به دلیل ارائه رایگان کپی‌های بازی‌ Nintendo و دیگر محصولات حقوقی به سایت هجوم می‌آوردند. در نتیجه، محبوبیت LoveROMS و LoveRETRO به این دو سایت متهم اجازه می‌داد با انواع تبلیغات و فروش اجناس مختلف کسب در آمد کنند.

در پاسخ به این شکایت، سایت LoveROMS مجبور شد تمام بازی‌های نینتندو را از سایتش حذف کند، (اگر چه بازی‌های دیگر کنسول‌ها همچنان در دسترس هستند)، این در حالی است که LoveRETRO تا اطلاع ثانوی تعطیل شد. البته نینتندو تا همین جا کوتاه نیامد و در ازای هر بازی نینتندو معادل 150هزار دلار و سو استفاده از هر علامت تجاری 2 میلیون دلار، به علاوه نام و منبع دومین‌های این ROMها را خواستار شد.

نکته جالب و خنده دار این که ظاهراً نسخه‌ای از Super Mario Bros که در کنسول مجازی نینتندو به فروش می‌رسد، خودش یک ROM بوده که توسط یک نفر از اعضای نینتندو از اینترنت دانلود شده است. یعنی خود شرکت نینتندو هم بعضی محصولاتش را از اینترنت و سایت‌های غیر مجاز دانلود می‌کند و در اختیار بازیکنان قرار می‌دهد.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha