نرخ تجدید صفحه نمایش چیست و چگونه آن را تغییر دهیم؟
محسن امیری
نویسنده:محسن امیری
ارسال شده در:16 مرداد 1397، 18:00

نرخ تجدید صفحه نمایش چیست و چگونه آن را تغییر دهیم؟

نرخ تجدید یا Refresh Rate صفحه نمایش، عددی است که نشان می‌دهد نمایشگر شما در هر ثانیه چند بار آپدیت می‌شود. هر چقدر این عدد بالاتر باشد صفحه نمایش‌تان تصاویر صاف‌تر و باکیفیت‌تری را به شما ازائه می‌دهد.

نرخ تجدید صفحه نمایش یا Refresh Rate، مقداری است که نشان می‌دهد تصویری که روی صفحه نمایش شما شکل می‌گیرد، در هر ثانیه چند بار آپدیت می‌شود. مثلا اگر نرخ تجدید صفحه نمایش شما 60 هرتز باشد، این بدان معناست که تصویر صفحه نمایش شما در هر ثانیه 60 بار آپدیت می‌شود. هر چقدر این نرخ بالاتر باشد، طبیعتا منجر به صاف‌تر شدن و باکیفیت‌تر شدن تصویر صفحه نمایش شما خواهد شد.

اما اگر این نرخ، یک عدد ثابت است، پس چرا در مورد آن بحث می‌کنیم؟ تغییر نرخ تجدید صفحه نمایش در نمایشگر‌های CRT قدیمی بسیار مهم‌تر بود چرا که نرخ تجدید صفحه نمایش کم در این مانیتور‌ها باعث می‌شد که تصاویر نشان داده شده کمی سوسو بزنند. اما در مانیتورهای جدید، در نرخ‌های پایین تجدید، هیج مشکل و سوسو زدنی در نمایشگر مشاهده نمی‌شود. با این حال هرچه میزان نرخ جدید صفحه نمایش بیشتر باشد باعث می‌شود که در این مانیتورها تصویری با کیفیت‌تر و نرم‌تر داشته باشیم. به همین دلیل است که مانیتور‌هایی با قیمت بالاتر معمولا نرخ تجدید صفحه نمایش زیادی در حدود 144 یا 240 هرتز دارند. در مانیتور‌های 60 هرتزی معمولا با حرکت سریع ماوس روی دسکتاپ نیز متوجه کم بودن نرخ تجدید صفحه نمایش می‌شویم.

حداکثر نرخ تجدید صفحه نمایش که می‌توانید روی نمایشگر خود داشته باشید، بستگی به مانیتور شما دارد. به‌طور کلی، مانیتورهای ارزان‌تر از نرخ تجدید صفحه نمایش کمتری نسبت به مانیتورهای گران‌تر پشتیبانی می‌کنند. اگر شما چندین مانیتور مختلف را تاکنون به کیس خود متصل کرده‌اید، خواهید دید که تمام این مانیتورها کیفیت و صافی تصویر متفاوتی دارند. هنگامی که قصد دارید یک مانیتور بخرید، نرخ تجدید صفحه نمایش آن عامل مهمی در خرید است اما مهم‌ترین عامل نیست. زمان پاسخ‌دهی، دقت رنگ و زاویه دید مانیتور از جمله فاکتور‌هایی هستند که می‌توانند روی کیفیت تصویر مانیتور شما اثرگذار باشند.

رایانه‌های مدرن امروزی به صورت خودکار بهترین نرخ تجدید صفحه نمایش را برای نمایشگر‌هایی که به آن‌ها متصل می‌شوند انتخاب می‌کنند. اما این کار همیشه به صورت خودکار انجام نمی‌شود، پس باید بتوانید این نرخ را به صورت دستی هم تغییر دهید. از ویندوز 10 شروع می‌کنیم.

برای تغییر نرخ صفحه نمایش در ویندوز 10، روی دسکتاپ صفحه نمایش خود کلیک راست کرده و گزینه Display Settings را انتخاب کنید.

نرخ تجدید صفحه نمایش  refresh rate

از این بخش تنظیمات Advanced Display Settings را انتخاب کنید.

نرخ تجدید صفحه نمایش  refresh rate

در صفحه ظاهر شده، Display Adapter Properties را انتخاب کنید. صفحه زیر را می‌بینید:

نرخ تجدید صفحه نمایش  refresh rate

در صفحه‌ای که ظاهر شده، تب Monitor را انتخاب کنید. از لیست آبشاری Screen Refresh Rate یک نرخ صفحه نمایش جدید را انتخاب کنید و سپس OK کنید. تغییرات در لحظه اعمال می‌شوند.

نرخ تجدید صفحه نمایش  refresh rate

اما اگر ویندوز 7 دارید. در دسکتاپ خود کلیک راست کنید و Screen Resolution را انتخاب کنید.

نرخ تجدید صفحه نمایش  refresh rate

اگر چند صفحه نمایش داشته باشید، همه آن‌ها در این پنجره نشان داده می‌شوند. در این پنجره روی Advanced Settings کلیک کنید.

نرخ تجدید صفحه نمایش  refresh rate

تب Monitor را در پنجره‌ای که بالا آمده انتخاب کنید. از بخش Screen Refresh Rate نرخ تجدید صفحه نمایش را انتخاب کنید و OK کنید. این تغییرات همیشه به صورت لحظه‌ای اعمال می‌شوند.

نرخ تجدید صفحه نمایش  refresh rate

شما در زیر گزینه Screen Refresh Rate یک گزینه دیگر به نام Hide Modes That This Monitor Cannot Display می‌بینید. در بسیاری از کامیپوتر‌ها این گزینه خاکستری و غیرفعال است. در سیستم‌هایی که این گزینه فعال است با تیک زدن آن می‌توانید به گزینه‌های پیشرفته‌تری برای تنظیم نرخ تجدید صفحه نمایش دسترسی پیدا کنید. اگر سیستمی این گزینه را غیر فعال کرده، بدان معناست که از این تنظیمات پشتیبانی نمی‌کند. این بخش از تنظیمات اگر هم توسط مانیتور شما پشتیبانی می‌شوند نباید دستکاری شوند چرا که احتمال آسیب دیدن مانیتور در تنظیمات اشتباه زیاد است.

نرخ تجدید صفحه نمایش  refresh rate

ویندوز شما معمولا نرخ تجدید صفحه نمایش مناسب برای مانیتور شما را نشان می‌دهد، اما اگر نشان نداد، احتمالا نیاز است که چند بخش از کامپیوتر خود را آپدیت کنید. یکی از آن‌ها کارت گرافیک است. همچنین ممکن است کابل رابط بین کیس و مانیتور شما برای انتقال داده‌ها مناسب نباشد که با تعویض آن احتمالا شاهد بهبود در کیفیت صفحه نمایش خود خواهید بود.

 

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha